Obrazem: Nejdražší vědecké centrum Česka otevřelo další část. Bude mít nejvýkonnější laser na světě

Obrazem: Nejdražší vědecké centrum Česka otevřelo další část. Bude mít nejvýkonnější laser na světě
Vítejte v ELI Beamlines, mezinárodním výzkumném laserovém centru ležícím v Dolních Břežanech u Prahy.
Stavba komplexu vyjde dohromady na 6,8 miliardy korun, z toho většinu, 5,8 miliardy, zaplatí EU. Badatelé přitom budou mít pro své výzkumy k dispozici řadu laserů včetně dosud nejvýkonnějšího na světě.
Na slavnostním otevření projektu takového významu proto nemohla chybět řada českých i zahraničních vědců, politiků a dalších osobností. Tuzemské vrcholné politiky zde zastupoval předseda Senátu Milan Štěch.
"Požehnaný projekt." Na slavnostním zahájení promluvil i kardinál Dominik Duka. Vpravo od něho stojí tlumočník, jelikož Dominik Duka a čeští politici (kromě Milana Štěcha zde byl například i hejtman Středočeského kraje Miloš Petera) mluvili jako jediní česky, právě za pomocí překladatele.
Foto: Jakub Plíhal
Jakub Plíhal Jakub Plíhal
19. 10. 2015 21:02
Malá obec Dolní Břežany ležící kousek od Prahy se stane domovem mezinárodního laserového centra. To pomůže vědcům například ve výzkumu vesmíru nebo v boji s rakovinou. Slavnostně se otevřelo dnes, v plném provozu bude od roku 2018. Uvnitř budou čtyři supersilné lasery včetně zatím nejvýkonnějšího na světě.
 

Právě se děje

před 43 minutami

Končící předseda Evropské rady Tusk byl zvolen do čela Evropské lidové strany

Bývalý polský premiér Donald Tusk, který v posledních letech stál v čele Evropské rady, byl ve středu v Záhřebu zvolen kongresem Evropské lidové strany (EPP) do čela tohoto uskupení, sdružujícího evropské středopravé strany. EPP zůstává nejsilnější stranou v Evropském parlamentu.

"Za žádných okolností nesmíme přenechat oblast bezpečnosti a pořádku politickým populistům, manipulátorům a autokratům, kteří se snaží namluvit lidem, že svoboda není slučitelná s bezpečností," zdůraznil Tusk, který byl jediným kandidátem na předsedu EPP. "Neobětujeme hodnoty, jako jsou občanské svobody, právní stát a slušnost ve veřejném životě, na oltář bezpečnosti a pořádku, protože to není třeba, prostě se (vzájemně) nevylučují. Ten, kdo to není schopen přijmout, se fakticky vylučuje z naší rodiny," řekl.

Tusk v předvolebním projevu na kongresu ostře zaútočil proti autokratickým a populistickým vůdcům, aniž by vyslovil jméno maďarského premiéra Viktora Orbána a dalších evropských vůdců "tvrdé linie", poznamenala agentura AP.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

První fáze obchodní dohody USA a Číny možná letos nebude. Rozhovory se podle Reuters komplikují

Spojené státy a Čína možná nedokončí první fázi obchodní dohody letos, ale až v příštím roce. Agentuře Reuters to řekli experti na obchod a lidé blízcí Bílému domu. Zpráva způsobila, že se okamžitě prohloubil pokles na amerických akciových trzích, o zisky přišel dolar, zatímco zájem se zvedl o dluhopisy americké vlády.

Americký prezident Donald Trump a ministr financí Steven Mnuchin na tiskové konferenci 11. listopadu uvedli, že první fáze obchodní dohody by mohla být podepsána během pěti týdnů. Tato doba již uplynula, na podpis dohody se ale stalé čeká a rozhovory se podle zdrojů Reuters možná komplikují. Peking totiž požaduje výraznější snížení cel, na což Washington reaguje zvyšováním vlastních požadavků.

Dokončení dohody by mohly komplikovat rovněž diplomatické spory související s protesty v Hongkongu proti omezování svobod ze strany pevninské Číny. Americký Senát schválil zákon, jehož cílem je chránit v Hongkongu lidská práva. Čínské ministerstvo zahraničí si následně předvolalo představitele amerického velvyslanectví v Pekingu a vyzvalo Spojené státy, aby se do situace v Hongkongu přestaly vměšovat.

Další zprávy