Obrazem: Nejdražší vědecké centrum Česka otevřelo další část. Bude mít nejvýkonnější laser na světě

Obrazem: Nejdražší vědecké centrum Česka otevřelo další část. Bude mít nejvýkonnější laser na světě
Vítejte v ELI Beamlines, mezinárodním výzkumném laserovém centru ležícím v Dolních Břežanech u Prahy.
Stavba komplexu vyjde dohromady na 6,8 miliardy korun, z toho většinu, 5,8 miliardy, zaplatí EU. Badatelé přitom budou mít pro své výzkumy k dispozici řadu laserů včetně dosud nejvýkonnějšího na světě.
Na slavnostním otevření projektu takového významu proto nemohla chybět řada českých i zahraničních vědců, politiků a dalších osobností. Tuzemské vrcholné politiky zde zastupoval předseda Senátu Milan Štěch.
"Požehnaný projekt." Na slavnostním zahájení promluvil i kardinál Dominik Duka. Vpravo od něho stojí tlumočník, jelikož Dominik Duka a čeští politici (kromě Milana Štěcha zde byl například i hejtman Středočeského kraje Miloš Petera) mluvili jako jediní česky, právě za pomocí překladatele.
Foto: Jakub Plíhal
Jakub Plíhal Jakub Plíhal
19. 10. 2015 21:02
Malá obec Dolní Břežany ležící kousek od Prahy se stane domovem mezinárodního laserového centra. To pomůže vědcům například ve výzkumu vesmíru nebo v boji s rakovinou. Slavnostně se otevřelo dnes, v plném provozu bude od roku 2018. Uvnitř budou čtyři supersilné lasery včetně zatím nejvýkonnějšího na světě.
 

Právě se děje

před 13 minutami

Biden nestáhne vojáky z Afghánistánu k 1. květnu, jak se zavázala předchozí administrativa. Jako nové datum stanovil letošní 11. září, píše AP

Zdroj: ČTK
Aktualizováno před 51 minutami

Prezident USA Joe Biden svému ruskému protějšku Vladimiru Putinovi navrhl v nadcházejících měsících summit na území třetího státu, uvedl Bílý dům

Americký prezident Joe Biden navrhl svému ruskému protějšku Vladimirou Putinovi v nadcházejících měsících summit na území třetího státu, uvedl Bílý dům. Nabídku na "vybudování stabilního a předvídatelného vztahu s Ruskem" přednesl v telefonickém rozhovoru, v němž státníci také mimo jiné diskutovali o rostoucím napětí mezi Moskvou a Ukrajinou, píší zahraniční tiskové agentury.

Zdroj: ČTK
Další zprávy