Obrazem: Podívejte se na mistrovské ilustrace Zdeňka Buriana

Obrazem: Podívejte se na mistrovské ilustrace Zdeňka Buriana
Hadí ostrov (rok 1946)
Helgoland (rok 1957)
Chudí mají písně (rok 1959)
Jerry z ostrovů (rok 1938)
Foto: Zdeněk Burian / Východočeská galerie
Dan Poláček Dan Poláček
10. 8. 2012 15:35

Východočeská galerie zpřístupnila pozoruhodnou výstavu "VÝPRAVY ZA DOBRODRUŽSTVÍM: KVAŠE A OLEJE ZDEŇKA BURIANA". Je věnována malířskému a kreslířskému dílu Zdeňka Buriana (1905 – 1981) – legendárního ilustrátora knih s dobrodružnou tematikou. Zdeněk Burian se proslavil nadčasovými vizualizacemi pravěkých zvířat. Návštěvníci mají možnost na výstavě zhlédnout v reprezentativní kolekci více než šest desítek originálních kvašových ilustrací vznikajících jako výtvarný doprovod pro romány významných spisovatelů, mezi nimiž jsou např. Karel May, Jules Verne, Arthur Ransome, Jack London, Vladimír Afanasjevič Obručev, Rudyard Kipling, Josef Augusta, E. S. Vráz, František Běhounek, Karel Hloucha, Valdo Fleming a další. Výstava „VÝPRAVY ZA DOBRODRUŽSTVÍM: KVAŠE A OLEJE ZDEŇKA BURIANA“ bude veřejnosti přístupná až do 2. září 2012 v prostorách galerijních místností Domu u Jonáše na adrese Pernštýnské nám. 50, Pardubice. Více informací najdete ZDE .

Děkujeme panu Onřejovi Boučkovi a majiteli sbírky ilustrací Zdeňka Buriana za dodání materiálů pro tuto galerii.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 2 hodinami

Pekarová přiletěla na Tchaj-wan, bude jednat o spolupráci v oblasti polovodičů

Na Tchaj-wan dnes odpoledne přicestovala předsedkyně Poslanecké sněmovny Markéta Pekarová Adamová, která na svém twitterovém účtu sdílela snímek z tchajwanského letiště, na němž se vítá s tamními představiteli. Na návštěvě ostrova, který pevninská Čína pokládá za svou provincii, Pekarovou doprovází rozsáhlá podnikatelská mise. Do Tchaj-peje Pekarová přiletěla z Jižní Koreje, kde kromě jiného jednala o možných dodávkách jihokorejských léků do Česka.

Podle šéfky české Sněmovny jsou při návštěvě v Tchaj-peji důležité jak obchodní kontakty, tak také jednání na politické úrovni. Pekarová v příštích dnech promluví v tamním parlamentu a setká se též s prezidentkou ostrova Cchaj Jing-wen. V plánu má také například projev na Národní tchajwanské univerzitě a navštívit by měla i výstavu fotografií věnovanou československému a českému prezidentovi Václavu Havlovi.

Zdroj: ČTK
před 2 hodinami

Wengová si ve sprintu v Lahti zajistila triumf v SP, Klaebo se přiblížil rekordu

Norská běžkyně na lyžích Tiril Udnes Wengová byla třetí ve sprintu klasicky v Lahti a v předposledním závodě sezony si zajistila celkový triumf ve Světovém poháru. Vyhrála její krajanka Kristine Stavaasová Skistadová, druhá skončila Švédka Jonna Sundlingová.

Wengové pomohlo i brzké vyřazení jediné zbývající konkurentky Američanky Jessiky Digginsové, která skončila už ve čtvrtfinále. Šestadvacetiletá Norka si připsala největší úspěch v dosavadní kariéře, jejím maximem zatím byly dvě zlaté medaile ze štafety na mistrovství světa.

Sprintu mužů kraloval již jistý vítěz seriálu Johannes Hösflot Klaebo z Norska a už jen jediná výhra ho dělí od rekordu krajanky Therese Johaugové, která v ročníku 2019/20 ovládla 20 závodů. Nejlepším z českých reprezentantů byl Ondřej Černý, který po pádu skončil v semifinále.

Zdroj: ČTK
Další zprávy