Přežili jsme Hitlera, přežijeme i Brežněva! Okupace Československa v 37 obrazech

Přežili jsme Hitlera, přežijeme i Brežněva! Okupace Československa v 37 obrazech
Dobový snímek vyvěšování agitačního plakátu (Agresoři jděte domů!), který byl pořízen během srpnové okupace v roce 1968.
Dobový snímek vyvěšeného plakátu, který byl pořízen během srpnové okupace v roce 1968.
"Propusťte naši vládu!" Dobový snímek plakátu, který byl pořízen během srpnové okupace v roce 1968.
"Agresoři, jděte domů!" Archivní fotoreprodukce plakátů ze srpna 1968.
Foto: Tým Post Bellum / Paměť národa
Jan Gazdík Dan Poláček Jan Gazdík, Dan Poláček
1. 9. 2018 10:12
Plakáty, hesla, výzvy (psané leckdy na povrch vozovky) či karikatury charakterizují nálady, naděje, ale i zklamání Čechoslováků v srpnu 1968 víc než cokoliv jiného. A určitě i odvahu tyto texty psát - kamkoliv. Unikátní sbírka protiokupačních plakátů se obrovskou shodou náhod zachovala ve Vojenském historickém ústavu. Do dnešní fotogalerie přispěla i Paměť národa, která dlouhodobě mapuje svědectví, názory a činy našich předků. Je poučné o nich vědět. Přenesme se proto s pomocí této pouliční lidové tvořivosti do srpnové atmosféry před padesáti lety, do zlomu, který formoval celé generace Čechů a Slováků.
 

Právě se děje

před 7 hodinami

Trump nařídil stáhnout většinu amerických vojáků ze Somálska

Americký prezident Donald Trump nařídil stáhnout většinu amerických vojáků ze Somálska, oznámil Pentagon. Spojené státy mají v této africké zemi zhruba 700 vojáků. Jejich úkolem je pomáhat místní armádě porazit radikály ze skupiny Šabáb, která je napojená na mezinárodní teroristickou síť Al-Káida. Misi v Somálsku se ve Spojených státech velké pozornosti nedostává, přestože je klíčovým pilířem globálních snah Pentagonu porazit Al-Káidu.

Možné důsledky stažení amerických vojáků ze Somálska se Pentagon podle agentury Reuters v prohlášení snaží zlehčit. Experti však dlouhodobě varují, že stažení těchto sil může vést k vážnému zhoršení bezpečnostní situace v africké zemi. Pentagon uvedl, že snížení počtu vojáků nepředstavuje změnu americké pozice. 

Rozhodnutí šéfa Bílého domu Reuters označil za součást širšího Trumpova záměru snížit počty amerických vojáků na zahraničních misích před tím, než v lednu 2021 opustí Bílý dům. Snížit se má také počet amerických vojáků v Iráku a Afghánistánu.

Další zprávy