Obrazem: Legendární country skupina Taxmeni slaví 50 let existence

Obrazem: Legendární country skupina Taxmeni slaví 50 let existence
Obal k Calamity Jane 3 podle historické fotografie namaloval Karel Kopic.
Divadlo Jiřího Grossmanna, 24. 5. 1999. Vzpomínka na nebeské jezdce, na veterány všech front druhé světové války, kteří "nedojeli, nedoletěli, nedopluli, nedošli". Zleva: plukovníci Karel Borský, Čestmír Šikola, majorka Danuta Drnková, generálmajoři František Peřina, František Fajtl a Alois Šiška zpívali Tipperary. Dostavili se i předseda obce legionářské Jan Štursa, stíhač František Mareš, střelec Richard Husmann (Filip Jánský), válečný fotograf Ladislav Sitenský. "Akce si vzala za cíl upozornit politiky na přetrvávající nezájem státu o ty, na něž by národ měl být hrdý. Celým sálem probíhalo jako vlna za vlnou jakési hmatatelné souznění a veteráni byli vřelým ohlasem a bouřlivými ovacemi možná až zaskočeni," vzpomíná Jaroslav Čvančara. (foto Dušan Dostál)
Praha-Libeň, 27. 5. 2008. Odhalení základního kamene Operace ANTHROPOID. Když dudáci a bubeníci skupiny The Rebel Pipers spustili skotskou válečnou pochodovou píseň, nikdo nezapochyboval, že do roka a do dne zde opravdu vyroste devět metrů vysoký, trojboký ocelový hranol s třemi postavami. Se dvěma v britských přilbách představující Josefa Gabčíka a Jana Kubiše, a jedné v klobouku, symbolizující spolupracovníky z řad domácího odboje. (foto Jaroslav Houška)
S genpor. Františkem Fajtlem - stíhacím pilotem RAF, a od roku 1944 velitelem 1. čs. samostatné stíhací peruti v SSSR. (foto Dušan Dostál)
Foto: Fotoarchiv hudební skupiny Taxmeni / Archiv Jaroslava Čvančary
Jan Gazdík Dan Poláček Jan Gazdík, Dan Poláček
9. 10. 2020 20:57
Součástí vystoupení Taxmenů bývaly i osobnosti, které v kritických chvílích ovlivnily československou a českou historii. Na podiu se tak sešel stíhač RAF František Fajtl, František Peřina se západními parašutisty Rudolfem Krzákem a Rudolfem Pernickým.

S perzekvovanými lidmi ze západního, ale i východního odboje se ovšem Taxmeni setkávali pravidelně ještě za totality. Její kapelník Jaroslav Čvančara je totiž pravidelně zval do klubu v pražských Vinohradech. Mnozí z těchto válečných veteránů prošli vězením či pracovními lágry, takže byli degradovaní a chodili proto na koncerty Taxmenů v civilu.

"Pro nás šlo vždy o nezapomenutelná setkání s osobnostmi, bez nichž bychom tu dnes nebyli. Po pádu totality jsme je přirozeně s o to větší radostí zvali na svá vystoupení dál, třeba na naše akce v kulturním domě Eden - to už jim ale byly postupně vráceny hodnosti jako třeba zmíněnému Františku Fajtlovi či Františku Peřinovi, který se vrátil z USA z emigrace," vzpomíná Jaroslav Čvančara.

 

Právě se děje

Další zprávy