Obrazem: Kouzlo folklorních slavností v Brně. Tak vypadaly Slatinské hody

Obrazem: Kouzlo folklorních slavností v Brně. Tak vypadaly Slatinské hody
Vedle tanců tradičních i moderních přicházejí na řadu i tance jaksi archivní. Tancuje se Česká beseda, kterou na podporu národní hrdosti sestavil taneční mistr Karel Link s Ferdinandem Hellerem. Na jejím prvním provedení v roce 1863 tančil například Jan Neruda a Bedřich Smetana.
Během několika zastávek průvod vyzvedne stárky. To je provázeno lidovými popěvky, v nichž stárci žertují o pochybné chytrosti a kráse stárek. Ty jim zase oplácejí zpěvem o jejich nešikovnosti, někdy dokonce i nízké potenci. V poslední sloce písně se ale usmíří, jinak by průvod nemohl pokračovat dál.
Na cestě k poslední a hlavní stárce se tancují verbuňky. Krátké a pomalé kroky se nečekaně střídají s výskoky. Není mnoho tanců, které by měly v sobě tolik napětí a mládeneckého fanfarónství.
Stavění májí má dlouhou tradici v celé Evropě a většinou bylo, jak již název napovídá, spojené s jarními slavnostmi. Spojení s hody je moravské specifikum.
Foto: Tomáš Trojan / www.tomastrojan.cz
dap Tomáš Trojan, dap
19. 9. 2020 18:57
Slatinské hody se konají v září k výročí posvěcení místního kostela Povýšení svatého Kříže. Poprvé je uspořádal v roce 1903 místní Sokol. O 103 let později se organizace ujal spolek Slatinští stárci. Pomáhá radnice, hasiči, policie i církev. Uplynulé dva roky autor fotografií Tomáš Trojan mapoval, co všechno takové hody obnáší - nejen na "jevišti", ale i v zákulisí. Prohlédněte si v galerii.
 

Právě se děje

před 40 minutami

Egypťan Bahader je v téměř 75 letech fotbalovým rekordmanem

Egypťan Ezzeldin Bahader byl krátce před 75. narozeninami zapsán do Guinnessovy knihy rekordů jako nejstarší profesionální fotbalista na světě. Podle agentury Reuters získal tento primát po sobotním zápase v egyptské třetí lize, v níž podruhé nastoupil za tým 6th October a znovu odehrál celých 90 minut.

První duel zvládl Bahader v březnu, kdy dokonce skóroval z penalty, a pak na potřebný další start čekal déle, než myslel, protože sportovní svět zastavila pandemie koronaviru. O rekord dědeček šesti vnoučat nyní připravil Izraelce Isaaka Hayika. Ten ještě loni hrál ve věku 73 let, a to jako brankář. Hadaderovi bude pětasedmdesát let 3. listopadu.

Zdroj: ČTK
před 3 hodinami

Spojené arabské emiráty ratifikovaly dohody o normalizaci vztahů s Izraelem

Kabinet Spojených arabských emirátů dnes ratifikoval dohodu o navázání plnohodnotných diplomatických vztahů s Izraelem, kterou zástupci obou zemí podepsali ve Washingtonu v září. Informovala o tom agentura Reuters. Izraelská vláda a parlament dohodu se SAE ratifikovaly minulý týden.

Zdroj: ČTK
Další zprávy