Před 120 lety se narodil Josef Toufar, pozdější oběť tažení komunistů proti církvi

Před 120 lety se narodil Josef Toufar, pozdější oběť tažení komunistů proti církvi
V novém číhošťském působišti, kam Josef Toufar přichází v dubnu 1948, žádnou zatrpklost z vynuceného přeložení nepěstuje a hned se odhodlaně pouští do díla – obnovuje s farníky návesní prostor kolem kostela, iniciuje vznik poštovní pobočky v místě či zařizuje vznik zubařské živnosti. I tady se stává oblíbenou a uznávanou autoritou.
Autentická fotografie P. Josefa Toufara na číhošťské kazatelně v noci z 23. na 24. února. Stopy mučení, boule a podlitiny jsou patrné v knězově vytřeštěné tváři. Za několik minut, při návratu do valdické věznice, praskne Josefu Toufarovi žaludeční vřed.
...kdy došlo v kostele k tzv. číhošťskému zázraku. Kříž se tajemně vyklonil při Toufarově kázání v neděli 11. prosince 1949 a zůstal stát v mírném převisu a vyklonění směrem ke kazatelně. Pohyb křížku vidělo devatenáct svědků, kteří své výpovědi později potvrdili před komunistickým prokurátorem.
Unikátní kresba Josefa Toufara, zachycující pohyb číhošťského křížku. On sám pohyb kříže neviděl, neboť stál zády k oltáři a kázal.
Foto: Archiv Miloše Doležala
Dan Poláček Miloš Doležal, Dan Poláček
Aktualizováno 17. 7. 2022 21:50
Kněz Josef Toufar, který se narodil 14. července 1902, se stal asi nejznámější obětí komunistického tažení proti církvi. V prosinci 1949 se v kostele v Číhošti na Vysočině během jeho kázání rozkýval dřevěný oltářní kříž, událost do dějin vešla jako "číhošťský zázrak". Komunisté Toufara zatkli a mučili, dokud se k činu nepřiznal, o tři dny později zemřel. Připomeňte si tehdejší události v galerii.
 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

Další zprávy