Obrazem: Jak dnes vypadají bunkry proti Hitlerovi

Ludvík Hradilek Ludvík Hradilek
27. 9. 2008 10:00
Opevnění, která nás měla ochránit před wehrmachtem
Atmosféru mobilizace si nejlépe představíte v podzemí Boudy, pozdějších zásahů je tu minimálně. Ostatní tvrze byly přestavovány.
Atmosféru mobilizace si nejlépe představíte v podzemí Boudy, pozdějších zásahů je tu minimálně. Ostatní tvrze byly přestavovány. | Foto: Ludvík Hradilek

Praha - Právě před sedmdesáti lety bylo československé pohraničí svědkem odhodlání více než milionu vojáků bránit republiku před rozpínavostí Adolfa Hitlera.

Muži byli připraveni postavit se daleko silnější německé armádě. Zdrcující převaze měla pomoci čelit hradba deseti tisíc betonových bunkrů, které obkroužily státní hranice.

Pevnostní linie, budována horečně za nejpřísnějšího utajení od roku 1935, nebyla dokončena. Přesto byla v některých úsecích schopna boje. Pět největších pevností bylo postaveno na severní hranici s Východním Pruskem od Krkonoš po Opavu.

Hanička, Bouda, Adam, Hůrka a Smolkov - to jsou krycí jména betonových monster zakopaných do pohraničních kopců. Rozkazem politiků po mnichovské zradě byly bez boje vyklizeny. Dodnes vzbuzují respekt.

Každou z nich čekal jiný osud. Adam a Smolkov jsou stále využívány českou armádou. Ostatní si můžete prohlédnout. Bouda je nejzachovalejší v podobě z roku 1938. Hůrku opustili vojáci teprve nedávno a veřejnosti je přístupná od srpna 2008.

Mrazivě bizarním dojmem působí až do poloviny 90. let budovaný protiatomový kryt v tvrzi Hanička. Rozvědka si tu stavěla záložní řídící stanoviště pro případ války.

Vchodový objekt tvrze Bouda. Ve všech ostatních tvrzích byly zbourány. Tvrz stavělo 800 dělníků 600 dní.
Vchodový objekt tvrze Bouda. Ve všech ostatních tvrzích byly zbourány. Tvrz stavělo 800 dělníků 600 dní. | Foto: Ludvík Hradilek
Pevnost Bouda: Pohled do roku 1938
Překladiště, dráha po kilometru komčí
Překladiště, dráha po kilometru komčí | Foto: Ludvík Hradilek
Pevnost Hůrka: Muniční sklad lidově-demokratické armády
Sociální zařízení. Tady si rozvědčíci měli mýt po akci ruce.
Sociální zařízení. Tady si rozvědčíci měli mýt po akci ruce. | Foto: Ludvík Hradilek
Pevnost Hanička: Bunkr komunistické rozvědky
 

Právě se děje

před 1 hodinou

Google po volbách v USA zablokuje volební reklamu

Společnost Google bude po amerických prezidentských volbách, které se uskuteční 3. listopadu, na své platformě blokovat volební reklamu. S odvoláním na mluvčí Googlu o tom informovala agentura Reuters. Podle zpravodajského webu Axios napsal Google svým inzerentům, že nebude po volebním dni zobrazovat reklamy "odkazující na kandidáty, volby a výsledky voleb vzhledem k tomu, že se letos bude sčítat bezprecedentní množství hlasů". Blokace by podle mluvčí Google mohla trvat týden i déle.

Zdroj: ČTK
před 2 hodinami

Kvůli výměně pražců je do úterního rána přerušen provoz části metra C

Provoz metra na lince C mezi stanicemi Pražského povstání a Kačerov je od soboty až do úterního rána přerušen. Důvodem je pokračující výměna dřevěných pražců za betonové. Místo metra v daném úseku pojedou autobusy.

Na trase C se musí pražce vyměňovat po větších částech, a to kvůli zabezpečovacímu zařízení, které musí být celé vypnuto. Například na trase A funguje jiný typ zabezpečení, který umožňuje výměnu jednotlivých pražců v noci. To na trase C nelze.

Pro cestující dopravní podnik zavedl od soboty do pondělí náhradní autobusovou dopravu s označením XC na trase Pražského povstání - Pankrác - Budějovická - Kačerov.

před 3 hodinami

Biden označil Lukašenka za diktátora. Trumpa zkritizoval za to, že o dění v Bělorusku mlčí

Kandidát Demokratické strany na amerického prezidenta Joe Biden označil běloruského prezidenta Alexandra Lukašenka za diktátora. Svého republikánského protivníka v boji o Bílý dům Donalda Trumpa kritizoval, že k současné situaci v Bělorusku mlčí, informovala agentura Reuters.

Biden uvedl, že stojí na straně demonstrantů, kteří podle něj vyjadřují pokojně svůj názor a požadují nové volby. Bývalý viceprezident USA také vyzval, aby Minsk propustil několik konkrétních vůdců opozice. Označil je za "politické vězně".

V Bělorusku už sedmý týden trvají demonstrace proti Lukašenkově setrvání v úřadu. Mnoho Bělorusů je přesvědčeno, že jeho vítězství v srpnových volbách je zfalšované, a opozice, stejně jako EU, jeho vítězství neuznává. Protesty, jejichž účastníci žádají Lukašenkův odchod a nové volby, pokračují přes mnohdy brutální policejní zákroky a zatýkání.

Zdroj: ČTK
Další zprávy