Podívejte se, jak si albíni v Ghaně vyrábí opalovací krém díky českým vědcům a dárcům

Podívejte se, jak si albíni v Ghaně vyrábí opalovací krém díky českým vědcům a dárcům
Na plnění krémů do lahví používají díky nápadu chemika Vojtěcha Kundráta levný plnič klobás.
Do výroby se zapojil také Kwame Andrews Daklo, místní koordinátor projektu na pomoc albínům z organizace Engage Now Africa.
V polních podmínkách v Ghaně musí na míchání používat míchačku na maltu.
A chemické nádobí nahradily obyčejné hrnce.
Foto: Lukáš Houdek
Matěj Pur
27. 7. 2019 15:49
Lidé s albinismem - tedy s bílou kůží - čelí na africkém kontinentu často diskriminaci pramenící z předsudků. O tom, proč mají bílou kůži, se šíří pověry a je zaznamenána řada případů, kdy došlo k jejich rituálním vraždám. Navíc čelí albíni vysokému riziku vzniku rakoviny kůže. Ochranné opalovací krémy, jaké používají turisté, si ale nemohou pro jejich cenu dovolit. Díky českým vědcům si je už ale mohou vyrábět sami. Koordinátor programu Krémy pro albíny Lukáš Houdek pořídil z výroby fotografie. Podívejte se, jak to v tamější manufaktuře vypadá.
 

Právě se děje

před 3 hodinami

Papež zrušil kvůli bolesti nohy obřady

Papež František kvůli bolesti nervů v noze zrušil dva náboženské obřady plánované na 24. a 25. ledna a každoroční projev pro diplomaty sloužící u Svatého stolce, který měl přednést v pondělí. Svou tradiční nedělní modlitbu Anděl páně ale přednese. Podobné zdravotní potíže trápily hlavu katolické církve již na přelomu roku. Nové problémy vznáší otazníky nad jeho cestou do Iráku plánovanou na začátek března, kterou už tak ohrožovala pandemie covidu-19. Papežovy zahraniční cesty jsou většinou velmi náročné, hlava církve se při nich setkává s velkým množstvím lidí, slouží dlouhé mše a hodně cestuje.

Zdroj: ČTK
Další zprávy