Zemřela disidentka Dana Němcová. Boj proti režimu jsem vedla kvůli dětem, říkala

Zemřela disidentka Dana Němcová. Boj proti režimu jsem vedla kvůli dětem, říkala
Dana Němcová na inauguraci prezidenta Petr Pavla v březnu roku 2023.
V rámci oslav 30. výročí listopadových událostí roku 1989 se v listopadu 2019 konala akce, při které osobnosti předčítaly z textů Václava Havla. Mezi nimi i Němcová.
Dana Němcová se narodila 14. ledna 1934 v Mostě do rodiny učitele.
Později se i sama Němcová dostala před soud. V roce 1979 ji zatkli a během procesu s Výborem na obranu nespravedlivě stíhaných odsoudili na dva roky za podvracení republiky.
Foto: Paměť národa / archiv Dany Němcové
ČTK Domácí dap ČTK, Domácí, dap
Aktualizováno 11. 4. 2023 10:04
Dana Němcová byla jednou z prvních signatářek Charty 77, později byla její mluvčí a spoluzaložila Výbor na obranu nespravedlivě stíhaných. V ochraně lidských práv pokračovala i po roce 1989. Jedna z nejvýraznějších osobností československého disentu zemřela ve věku 89 let. Jménem rodiny to sdělil předseda správní rady Výboru dobré vůle - Nadace Olgy Havlové Vojtěch Sedláček.

Němcová byla jedním z prvních signatářů a později i mluvčích Charty 77. Rok po založení Charty spoluzakládala Výbor na obranu nespravedlivě stíhaných (VONS), tedy organizaci, která pomáhala obětem komunistického bezpráví. Němcová spolu s manželem organizovali během soudního procesu mezi protirežimně orientovanými osobnostmi podporu pro zatčené členy hudební skupiny The Plastic People of the Universe.

Výbor pomáhal hledat právníky a obhájce pro stíhané, od nich pak získával přesné informace o soudních procesech, které následně šířil do zahraničí. Později se i sama Němcová dostala před soud. V roce 1979 ji zatkli a během procesu s výborem odsoudili na dva roky za podvracení republiky.

Němcová, matka sedmi dětí a vystudovaná psycholožka, čelila za své názory za minulého režimu soustavné šikaně, pronásledování, výslechům a domovním prohlídkám. Směla pracovat jen jako uklízečka a domovnice. Během Palachova týdne, v lednu roku 1989, Němcovou znovu zatkli, když šla jako mluvčí Charty 77 položit květiny k pomníku svatého Václava.

Po revoluci 1989 Němcová krátce působila jako poslankyně Federálního shromáždění, hlavně ale pokračovala v obraně lidských práv a v pomoci slabým či bezmocným. Společně s Olgou Havlovou stála od počátku ve Výboru dobré vůle, který dodnes pomáhá lidem se zdravotním postižením, opuštěným dětem, seniorům a nemocným. V roce 1992 založila Poradnu pro uprchlíky. O šest let později dostala státní vyznamenání - medaili Za zásluhy.

"Dana Němcová, žena plného a svobodného života, dnes v ranních hodinách zesnula. Ve svých 89 letech plna svých dnů, jak je psáno. Poctivá, statečná, srdcem a oběma rukama bez váhání vždy připravena k dobrým a odvážným věcem. Kolik lidí se na ní mohlo spolehnout a v jak těžkých situacích," připomněl předseda správní rady Výboru dobré vůle - Nadace Olgy Havlové Vojtěch Sedláček, který se s Němcovou znal od roku 1970.

Když Němcová později vysvětlovala, proč se do boje proti komunistickému režimu zapojila, tvrdila, že tak činila především kvůli svým dětem. "Aby se za mě nemusely stydět, aby měly šanci žít v jiné době, aby věděly, že mají svou důstojnost a za něčím si musí stát," popisuje. 

 

Právě se děje

Další zprávy