Disidentka Němcová oslavila 88 let. Boj proti režimu jsem vedla kvůli dětem, řekla

Disidentka Němcová oslavila 88 let. Boj proti režimu jsem vedla kvůli dětem, řekla
Dana Němcová se narodila 14. ledna 1934 v Mostě do rodiny učitele.
Právě se svým manželem organizovala Němcová v roce 1976 podporu disidentů pro zatčené členy hudební undergroundové skupiny The Plastic People of the Universe. V kontaktu tak byla i s uměleckým vedoucím skupiny Ivanem Martinem Jirousem.
Němcová se společensky angažovala i po sametové revoluci. Mezi lety 1990 až 1992 byla poslankyní Federálního shromáždění a věnovala se charitativní činnosti.
Později se i sama Němcová dostala před soud. V roce 1979 ji zatkli a během procesu s Výborem na obranu nespravedlivě stíhaných odsoudili na dva roky za podvracení republiky.
Foto: ČTK
Domácí dap Domácí, dap
19. 1. 2022 12:15
Před 45 lety byla Dana Němcová jednou z prvních signatářek Charty 77, později byla její mluvčí a spoluzaložila Výbor na ochranu nespravedlivě stíhaných. Minulý týden psycholožka oslavila 88. narozeniny. Deník Aktuálně.cz při této příležitosti zveřejňuje fotografie, které vyšly v jejích loni knižně vydaných memoárech.

Na počátku normalizace se vystudovaná psycholožka Dana Němcová spolu s manželem sblížili s lidmi kolem českého undergroundu. Byli to právě oni, kdo organizoval během soudního procesu mezi protirežimně orientovanými osobnostmi podporu pro zatčené členy hudební skupiny The Plastic People of the Universe.

Podpora následně přerostla ve vznik Charty 77, kterou Němcovi jako jedni z iniciátorů podepsali mezi prvními. Mělo to okamžité důsledky - vyhození z práce, domovní prohlídky, opakované výslechy a soustavná šikana.

Přesto se rok po založení Charty 77 Němcová podílela na vzniku Výboru na obranu nespravedlivě stíhaných. "Dostávaly se k nám informace o soudních postizích a šikaně ze strany Státní bezpečnosti, když lidé rozšiřovali text Charty. Proto jsme dospěli k závěru, že věci nesmíme nechat zajít tak daleko jako v padesátých letech, kdy byli lidé stíháni doslova za nic," vzpomíná v knize Děj se co děj, nesmíte se bát, která vyšla v loňském roce.

Výbor pomáhal hledat právníky a obhájce pro stíhané, od nich pak získával přesné informace o soudních procesech, které následně šířil do zahraničí. 

Později se i sama Němcová dostala před soud. V roce 1979 ji zatkli a během procesu s Výborem na obranu nespravedlivě stíhaných odsoudili na dva roky za podvracení republiky.

Procesu se dostalo v Československu i v zahraničí obrovské solidarity, což ji přimělo během výslechů změnit taktiku. "Dřív jsem nevypovídala, ale uvědomila jsem si, že protokoly zůstanou a je potřeba, aby jednou, až se celé dění bude znovu prošetřovat, bylo zřejmé, co se stalo a o co se jednalo," vzpomíná.

Během Palachova týdne, v lednu roku 1989, Němcovou znovu zatkli, když šla jako mluvčí Charty 77 položit květiny k pomníku svatého Václava. Po sametové revoluci se na dva roky stala poslankyní Federálního shromáždění. Později se věnovala především pomoci druhým, vedla správní radu Výboru dobré vůle Nadace Olgy Havlové a pracovala v Poradně pro uprchlíky. Za činy v protikomunistickém odboji jí byla udělena řada ocenění, včetně medaile Za zásluhy od tehdejšího prezidenta Václava Havla. 

Když Němcová později vysvětlovala, proč se do boje proti komunistickému režimu zapojila, tvrdila, že tak činila především kvůli svým dětem. "Aby se za mě nemusely stydět, aby měly šanci žít v jiné době, aby věděly, že mají svou důstojnost a za něčím si musí stát," popisuje. 

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 6 hodinami

Tampa porazila Floridu i potřetí, Palát nahrál na vítězný gól

Hokejisté Tampy Bay zvládli v 2. kole play off NHL s Floridou i třetí zápas a po vítězství 5:1 je dělí jedna výhra od postupu do finále Východní konference. Útočník Ondřej Palát si v dresu Lightning, kteří útočí na třetí zisk Stanley Cupu za sebou, připsal asistenci u vítězného gólu.

Palát se podílel ve 23. minutě za stavu 1:1 na brance Slováka Erika Černáka. Český útočník poslal puk od pravého mantinelu, Ross Colton ho jemně tečoval a Černák krásně vymetl levý horní roh branky Sergeje Bobrovského. Třetí gól vstřelil ve 31. minutě kapitán Tampy Steven Stamkos, jenž se v závěru stejně jako Nikita Kučerov trefil do prázdné branky při power play Panthers.

Z výhry se v dresu domácího mužstva radoval i obránce Jan Rutta. Florida s jiným českým zadákem Radkem Gudasem je po zisku Prezidentovy trofeje za vítězství v základní části na hraně vyřazení. Série může skončit úterý ve čtvrtém duelu, jenž se bude hrát opět na ledě úřadujících šampionů Stanley Cupu.

Další zprávy