Obrazem: Číhošť se velkolepě rozloučila s umučeným knězem

Obrazem: Číhošť se velkolepě rozloučila s umučeným knězem
Komunisty umučený kněz Josef Toufar byl 65 let po své smrti konečně pohřben.
Místem posledního odpočinku mu je od neděle číhošťský kostel - tedy farnost, kde sloužil.
Podle místních zde leží čestný, pracovitý a skromný muž, jenž byl surově ubit příslušníky StB. Záminkou byl tzv. Číhošťský zázrak, kdy více svědků potvrdilo, že viděli několikrát se pohnout křížek nad oltářem. Zázrak se nikomu nepodařilo věrohodně vysvětlit.
Toufar za to zaplatil životem. Komunisté zázraky nestrpěli.
Foto: Jakub Plíhal
Jakub Plíhal Jakub Plíhal
12. 7. 2015 20:41
Kněze Josefa Toufara v roce 1950 unesla komunistická StB, aby ho umučila k smrti. V neděli se Toufar ve své bývalé faře dočkal pohřbu za účasti kardinála Dominika Duky a tisíců lidí.
 

Právě se děje

před 1 hodinou

V 88 letech zemřela filozofka Eva Formánková. Jako jedna z prvních podepsala Chartu 77

Ve věku 88 let zemřela filozofka a redaktorka Eva Formánková. V 60. letech stála u vzniku edice Váhy, která se věnovala nemarxistické filozofii. Jako jedna z prvních podepsala Chartu 77. Formánková zemřela v neděli v Praze, poslední rozloučení se uskuteční v pátek od 14:30 na olšanském hřbitově. ČTK o tom dnes informoval její syn Jaroslav Formánek.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Příští rok bude pro ochranu klimatu rozhodující, prohlásil generální tajemník OSN

Příštích 12 měsíců bude pro světové společenství rozhodující v boji proti klimatické krizi. Prohlásil to ve středu podle agentury DPA generální tajemník OSN António Guterres na madridské konferenci OSN o změnách klimatu (COP25). Je podle něj třeba uskutečnit to, co vědci označují za nezbytné.

"V roce 2020 musíme splnit, co vědci stanovili jako nezbytnost, nebo my a všechny následující generace zaplatíme nesnesitelnou cenu," varoval Guterres. Svět se podle něj bude oteplovat a stávat nebezpečným rychleji, než se kdy pokládalo za možné. Emise oxidu uhličitého budou muset od příštího roku začít klesat, pokud mají zůstat cíle pařížské klimatické dohody na dosah. "Potřebujeme větší ctižádost, více solidarity a více naléhavosti," vyzval Portugalec.

COP25 ve španělské metropoli zasedá od 2. prosince a skončí tento pátek. Tématem je boj s klimatickými změnami a detaily týkající se realizace pařížské klimatické dohody z roku 2015. Ta má za cíl udržet vzestup průměrné globální teploty co nejvíce pod dvěma stupni Celsia, pokud možno na 1,5 stupni v porovnání s teplotou v předindustriálním období. Zachování současných podmínek by ovšem podle vědců mohlo znamenat oteplení do konce tohoto století až o tři stupně Celsia.

Zdroj: ČTK
Další zprávy