Obrazem: Ošetřování pod palbou. Češky a Slovenky se vyznamenaly v bojích druhé světové války

Obrazem: Ošetřování pod palbou. Češky a Slovenky se vyznamenaly v bojích druhé světové války
Anna Deylová-Ptáčková, členka zdravotní hlídky třetí roty. Poskytovala pomoc jak našim raněným, tak i sovětským vojákům. Společně s Vlastou Pavlánovou-Vyhnánkovou pod přímou nepřátelskou palbou ošetřily zraněné sovětské tankisty a odvlekly je do bezpečí. Velitel sovětské 179. tankové brigády požádal, aby obě sanitářky byly za tento čin vyznamenány.
Zdravotní sestry z tankové brigády Miroslava Smulská-Pavelcová z Horodanky, Antonie Bílková ze Zdolbunova na Volyni.
Jefremov sbor. Nově odvedená volyňská děvčata, zařazená k 3. brigádě při nástupu v Novochopersku, první zleva v první řadě velitelka Malvína Friedmannová-Fantová.
Marie Ljalková-Navrátíková-Lastovecká, odstřelovačka, postupovala s 2. rotou v prvním sledu, v boji o osadu zneškodnila 4 nepřátelské samopalníky. Vyznamenána sovětským řádem Rudé hvězdy.
Foto: archiv Československé ženy: wwww.zeny-bojujici.cz
Jakub Plíhal Jakub Plíhal, archiv Československé ženy
4. 5. 2016 11:54
Nejen muži, ale i československé ženy se účastnily bojů druhé světové války jako radistky, ošetřovatelky nebo třeba obsluhy protiletadlových děl či odstřelovačky. Zde jsou některé z nich.
 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 32 minutami

Lidovci nepůjdou do vlády se stranami, které podpoří manželství pro všechny

Lidovci budou požadovat záruky, že případná vládní koalice s jejich účastí neschválí manželství pro stejnopohlavní páry. V předvolebním rozhovoru pro Deník N to řekl předseda KDU-ČSL Marian Jurečka. Pro lidovce by podle něj bylo nepřijatelné i to, aby jednotliví poslanci vládních stran hlasovali volně, a manželství pro všechny by tak mohlo projít hlasy z opozice. Nad Jurečkovým vyjádřením se pozastavili zástupci STAN a Pirátů.

Jednou z variant povolebního uspořádání je vznik vlády s účastí koalice Spolu, kterou s lidovci tvoří ODS a TOP 09, a koalice Pirátů a STAN. Záležet bude na výsledku sněmovních voleb, které se konají počátkem října.

Lidovci budou k manželství pro stejnopohlavní páry vyžadovat dohodu, že nebude schváleno s podporou vládních stran, vyplývá z Jurečkova vyjádření. "Já si neumím představit, že by KDU-ČSL byla ve vládě a vládní koaliční většina něco takového prohlasovala," řekl. "V ten okamžik by vládní koalice skončila," dodal. Může na tom ztroskotat i vytvoření vlády, podotkl. Jde podle něj o jednoznačnou prioritu lidovců, na které budou trvat.

Zdroj: ČTK
před 39 minutami

Darida zůstal při výhře Herthy na lavičce, nezahrál si ani Zima

Fotbalisté Herthy Berlín po úvodních třech porážkách v německé lize podruhé za sebou vyhráli. Na domácím stadionu porazili v předehrávce 5. kola nováčka Fürth 2:1. Český záložník Vladimír Darida zůstal v týmu vítězů jen na lavičce.

V italské lize si zase nezahrál český reprezentační obránce David Zima, který jen přihlížel výhře FC Turín 1:0 v Sassuolu. Jediný gól utkání vstřelil v 83. minutě Chorvat Marko Pjaca.

Německá fotbalová liga - 5. kolo:

Hertha Berlín - Fürth 2:1 (61. Ekkelenkamp, 79. vlastní Bauer - 57. Hrgota z pen.).

Italská fotbalová liga - 4. kolo:

Sassuolo - FC Turín 0:1 (83. Pjaca).

Francouzská fotbalová liga - 6. kolo:

Štrasburk - Mety 3:0 (26. a 40. Diallo, 6. Ajorque z pen.).

Španělská fotbalová liga - 5. kolo:

Vigo - Cádiz 1:2 (65. Mina - 38. Lozano, 43. Espino).

Anglická fotbalová liga - 5. kolo:

Newcastle - Leeds 1:1 (44. Saint-Maximin - 13. Raphinha).

Další zprávy