Obrazem: Ošetřování pod palbou. Češky a Slovenky se vyznamenaly v bojích druhé světové války

Obrazem: Ošetřování pod palbou. Češky a Slovenky se vyznamenaly v bojích druhé světové války
Anna Deylová-Ptáčková, členka zdravotní hlídky třetí roty. Poskytovala pomoc jak našim raněným, tak i sovětským vojákům. Společně s Vlastou Pavlánovou-Vyhnánkovou pod přímou nepřátelskou palbou ošetřily zraněné sovětské tankisty a odvlekly je do bezpečí. Velitel sovětské 179. tankové brigády požádal, aby obě sanitářky byly za tento čin vyznamenány.
Zdravotní sestry z tankové brigády Miroslava Smulská-Pavelcová z Horodanky, Antonie Bílková ze Zdolbunova na Volyni.
Jefremov sbor. Nově odvedená volyňská děvčata, zařazená k 3. brigádě při nástupu v Novochopersku, první zleva v první řadě velitelka Malvína Friedmannová-Fantová.
Marie Ljalková-Navrátíková-Lastovecká, odstřelovačka, postupovala s 2. rotou v prvním sledu, v boji o osadu zneškodnila 4 nepřátelské samopalníky. Vyznamenána sovětským řádem Rudé hvězdy.
Foto: archiv Československé ženy: wwww.zeny-bojujici.cz
Jakub Plíhal Jakub Plíhal, archiv Československé ženy
4. 5. 2016 11:54
Nejen muži, ale i československé ženy se účastnily bojů druhé světové války jako radistky, ošetřovatelky nebo třeba obsluhy protiletadlových děl či odstřelovačky. Zde jsou některé z nich.
 

Právě se děje

před 1 hodinou

Hokejisty Slavie bude po Říhovi trénovat Štrba

Novým trenérem hokejistů prvoligové Slavie se stal Martin Štrba. Na střídačce nahradí Miloše Říhu mladšího, jemuž skončila smlouva a klub již v polovině března avizoval, že s ním dále nepočítá. Štrbovým asistentem bude další bývalý útočník Jiří Doležal, trenérem brankářů zůstal Roman Málek. Pražané o tom informovali na webu.

"Martina Štrbu jsme si vytipovali jako mladého progresivního trenéra, který má ambice a potenciál. Jeho výhodou je také to, že má za sebou úspěšnou hráčskou kariéru," řekl sportovní manažer Jiří Veber.

Čtyřiačtyřicetiletý Štrba trénoval naposledy rovněž ve druhé nejvyšší soutěži Chomutov. S Piráty se dohodl na odchodu koncem listopadu. V minulosti pracoval jako asistent trenéra v Českých Budějovicích, kde působil rovněž u mládeže.

Další zprávy