Obrazem: Ošetřování pod palbou. Češky a Slovenky se vyznamenaly v bojích druhé světové války

Obrazem: Ošetřování pod palbou. Češky a Slovenky se vyznamenaly v bojích druhé světové války
Anna Deylová-Ptáčková, členka zdravotní hlídky třetí roty. Poskytovala pomoc jak našim raněným, tak i sovětským vojákům. Společně s Vlastou Pavlánovou-Vyhnánkovou pod přímou nepřátelskou palbou ošetřily zraněné sovětské tankisty a odvlekly je do bezpečí. Velitel sovětské 179. tankové brigády požádal, aby obě sanitářky byly za tento čin vyznamenány.
Zdravotní sestry z tankové brigády Miroslava Smulská-Pavelcová z Horodanky, Antonie Bílková ze Zdolbunova na Volyni.
Jefremov sbor. Nově odvedená volyňská děvčata, zařazená k 3. brigádě při nástupu v Novochopersku, první zleva v první řadě velitelka Malvína Friedmannová-Fantová.
Marie Ljalková-Navrátíková-Lastovecká, odstřelovačka, postupovala s 2. rotou v prvním sledu, v boji o osadu zneškodnila 4 nepřátelské samopalníky. Vyznamenána sovětským řádem Rudé hvězdy.
Foto: archiv Československé ženy: wwww.zeny-bojujici.cz
Jakub Plíhal Jakub Plíhal, archiv Československé ženy
4. 5. 2016 11:54
Nejen muži, ale i československé ženy se účastnily bojů druhé světové války jako radistky, ošetřovatelky nebo třeba obsluhy protiletadlových děl či odstřelovačky. Zde jsou některé z nich.
 

Právě se děje

Aktualizováno před 13 minutami

Dálnici D8 ve směru na Německo zablokovaly dvě nehody. Jeden člověk zemřel

Na D8 na Litoměřicku při nehodě několika kamionů zemřel jeden člověk. Informovali o tom hasiči. Dálnice ve směru na Německo je kvůli hromadné havárii uzavřena. Policie vyzývá k opatrnosti, na místě je hustá mlha. Sjet z dálnice musejí řidiči mířící k hranici u Velemína. 

Tragická nehoda se stala na 55. kilometru u Chotiměře po 09:00. Na místě zasahují všechny jednotky záchranného systému. "Je to hromadná nehoda pěti automobilů, bohužel řidiči nerespektují výstražné tabule, ani nevytvořili záchranou uličku. Apelujeme na opatrnost," zdůraznila mluvčí policie Veronika Hyšplerová.

Hromadné nehodě předcházela zhruba v 06:00 nehoda dvou kamionů. "Při ranní nehodě jedna osoba utrpěla středně vážné zranění a byla převezena do litoměřické nemocnice, druhá osoba utrpěla středně vážné zranění a byla převezena do ústeckého traumacentra," řekl mluvčí záchranky Prokop Voleník.

Zdroj: ČTK
Aktualizováno před 2 hodinami

Dívky unesené z internátní školy v Nigérii jsou na svobodě

Ze zajetí bylo propuštěno všech 279 dívek, které minulý týden ozbrojenci unesli z internátní školy ve státě Zamfara na severozápadě Nigérie. S odkazem na sdělení místního guvernéra o tom napsala agentura Reuters.

Dívky byly uneseny ze střední školy v Jengebe v noci na pátek. O jejich propuštění nyní na Twitteru informoval guvernér Bello Matawalle a zveřejnil jejich fotografie. O kolik dívek se jedná, v první chvíli neinformoval. Později novinářům řekl, že na svobodě je všech 279 unesených školaček s tím, že nebylo uneseno 317 dívek, jak dříve informovala média. Mluvčí lokálních úřadů Sulaiman Tanau Anka poté podle Reuters vysvětlil, že se už při útoku únosců některým dívkám podařilo uprchnout do lesa a byly následně nalezeny. Zbylých 279 bylo uneseno a všechny jsou nyní na svobodě.

"Díky Bohu! Je mi potěšením informovat o propuštění unesených studentek GGSS Jangebe," uvedl Matawalle. "Vyzývám všechny dobře to myslící Nigerijce, aby se s námi radovali, protože naše dcery jsou nyní v bezpečí," dodal.

V severní Nigérii se kvůli působení ozbrojených milic zhoršila bezpečnostní situace. Dříve za únosy v zemi stáli především bojovníci teroristické organizace Boko Haram, nyní ale stále častěji tuto taktiku využívají ozbrojené zločinecké gangy. Poslední únos dětí byl druhý za necelé dva týdny. V sobotu ozbrojenci propustili 27 dospívajících chlapců, které unesli ze školy v nigerijském státě Niger 17. února.

Zdroj: ČTK
Další zprávy