Obrazem: Borůvky musí pryč. V Krkonoších vysekávají zarůstající louky

Obrazem: Borůvky musí pryč. V Krkonoších vysekávají zarůstající louky
Ochranáři přírody někdy musí řešit dilema: Co udělat v okamžiku, kdy zákonem chráněný živočich požírá zákonem chráněnou rostlinu? S borůvkami je to podobné.
Borůvka do Krkonoš patří, je tu přirozeným druhem. Když se ale rozroste, kam nemá, může představovat problém. Dokáže totiž zarůst celé louky a vytlačit tak původní chráněné druhy rostlin.
"Jakmile se keřík rozmnoží, dokáže souvisle zarůst celou paseku. Proto musí dojít k vyřezání porostu borůvky, aby se tam opět mohly uchytit květnaté druhy rostlin," vysvětluje mluvčí Správy Krkonošského národního parku Radek Drahný. Příkladem takové rostliny, kterou je potřeba chránit, může být violka žlutá.
"Keříky borůvek se vkrádají z okrajů lesa zejména tam, kde louky pozbyly pravidelnou péči. Borůvku následně doplňují náletové dřeviny a pasekové byliny," popisuje Drahný.
Foto: Archiv KRNAP
Michaela Endrštová Michaela Endrštová
17. 9. 2021 14:25
Správci Krkonošského národního parku přes léto vysekávají borůvčí na přibližně čtyřech hektarech květnatých luk. Chrání tím louky před zarůstáním, aby se na nich udržely chráněné druhy rostlin, které borůvky vytlačují.
 

Právě se děje

Další zprávy