Obrazem: Amnestie z roku 1960 - věznění a propuštění

Obrazem: Amnestie z roku 1960 - věznění a propuštění
Dne 30. ledna 1947 v dopoledních hodinách byl v Praze zahájen velký politický proces proti členům předválečné vlády Rudolfa Berana, kde byl souzen i legionářský generál Jan Syrový, Beranův předchůdce.
Otevřená rakev se zesnulým sovětským diktátorem J. V. Stalinem vystavená ve Sloupové síni Domu svazů. Březen 1953.
Sovětský vůdce Nikita Sergejevič Chruščov s ministrem vnitra Rudolfem Barákem na snímku z 31. 5. 1961. K propouštění politických vězňů a případným rehabilitacím se českoslovenští vůdci s váháním odhodlali až po smrti sovětského diktátora Stalina a "oteplování" poměrů v Sovětském svazu.
Návrh ministerstva vnitra na stanovení termínu amnestie
Foto: Post Bellum
Jan Gazdík Dan Poláček Jan Gazdík, Dan Poláček, Paměť národa
5. 10. 2018 10:39
Komunistický režim poslal v padesátých letech minulého století do žalářů, uranových dolů či pracovních táborů desítky tisíc politických odpůrců - elitu národa, která stála u zrodu Československa a pak za něj po nacistické okupaci i bojovala. Režim se ji mnohaletým vězněním snažil zlikvidovat či alespoň vymazat z podvědomí lidí. I s přispěním projektu příspěvkové organizace Post Bellum - Paměť národa se mu to nepodařilo. Přinášíme fotogalerii životních osudů tří politických vězňů: Jiřího Stránského, Jitky Malíkové a Tomáše Sedláčka.
 

Právě se děje

Další zprávy