Obrázek za 7000? ŘSD utrácelo za právníky, zjistil NKÚ

Domácí Domácí
30. 9. 2013 7:42
Podle Nejvyššího kontrolního úřadu porušilo Ředitelství silnic a dálnic zákon.
Foto: Ludvík Hradilek

Praha - Ředitelství silnic a dálnic (ŘSD) porušilo zákon o veřejných zakázkách, vyplývá ze zjištění Nejvyššího kontrolního úřadu.

NKÚ se zabýval hospodařením úřadu mezi rokem 2010 a březnem 2013 a kontrola ukázala, že v daném období významně vzrostly náklady na právní služby.

"Mezi lety 2010 a 2011 se zvýšily z 81 na téměř 132 milionů korun za rok, tedy o 62 procent. V roce 2012 pak vzrostly o dalších devět procent na téměř 144 milionů korun," informovala mluvčí úřadu Olga Málková s tím, že celkem za ně Generální ředitelství ŘSD zaplatilo 357 milionů korun.

Stěhování archivu za 30 tisíc

ŘSD k nasmlouvání využívalo rámcovou smlouvu uzavřenou čtyřmi právními poradci do listopadu 2010.

"Například s jedním z nich uzavřelo generální ředitelství 21prováděcích smluv za celkem 109 milionů korun, z nichž 17 podepsalo těsně před koncem platnosti rámcové smlouvy," vysvětlila mluvčí.

V devíti případech služby vůbec neodpovídaly smlouvám. "Právní poradce tak za sazbu 3500 korun na hodinu například vytvářel obrázek ke směrnici (7000 korun), graf ke směrnici (1750 korun) nebo stěhoval archiv o dvě patra výš (29 750 korun)," vyčíslila Málková.

Rozdělování zakázky i opravy aut

Jako problematické NKÚ označil i rozdělení jedné zakázky za 4,8 milionu korun na sedm menších, takže nebylo nutné vypisovat výběrové řízení.

Tím ovšem nesrovnalosti v hospodaření nekončí. Například v Praze přišla údržba jednoho auta na takřka dvojnásobek toho, co v Plzni. Zatímco na západě Čech to bylo 13 000 korun, v metropoli na 25 000.

"A to přesto, že šlo o srovnatelně staré vozy a ty u Správy Plzeň navíc ročně najely o čtvrtinu kilometrů víc," upozornila Málková.

Kontroloři podle mluvčí rovněž zjistili velké rozdíly v cenách za pronájem pozemků pro čerpací stanice. Tak například v Rokycanech ho ŘSD v roce 1994 pronajalo za 113 Kč/m2/rok.

"Cenu pak ředitelství několikrát smluvně upravilo a v době kontroly byla 37 korun za m2 ročně - tedy o 67 procent nižší než v roce 1994."

 

Právě se děje

před 41 minutami

Ve velké části Prahy se zvýší daň z nemovitosti

Ve velké části Prahy se zvýší daň z obytných nemovitostí, v případě komerčních nemovitostí se zdvojnásobí na celém území metropole. Vyplývá to z úpravy vyhlášky pro výpočet daně, kterou schválili pražští zastupitelé. Městské části si mohly určit, zda daň u rezidenčních domů zvýší - z těch velkých tak učinily Praha 1, 3, 7, 8, 10, 11 a 12. 

před 59 minutami

Baseballisté v kvalifikaci o Tokio podruhé prohráli, s Itálií 1:5

Českým baseballistům se výrazně vzdálil přímý postup z evropsko-africké kvalifikace na olympijské hry v Tokiu 2020. V Boloni dnes podlehli domácí Itálii 1:5 a připsali si druhou porážku.

Potřebují teď vyhrát zbylé tři zápasy a doufat ve vyrovnanost ostatních utkání, aby měli teoretickou naději na prvenství v turnaji. Spíše ale ještě můžou bojovat o druhou pozici zajišťující účast v závěrečné jarní kvalifikaci na Tchaj-wanu.

Češi měli stejně jako při středeční prohře s Nizozemskem (1:4) více odpalů než soupeř, ale doběhli jen pro jeden bod. "Hity bohužel nepřišly v situaci, kdy jsme měli běžce ve skórovací pozici, abychom z toho udělali větší drámo. A oni důležitý odpal dali," řekl první metař Petr Čech, který měl tři odpaly ze čtyř startů.

Utkání rozjel Schneider dvoumetovým odpalem a Hejma s Červenkou ho dotlačili k prvnímu bodu zápasu. V dohrávce ale Italové hned srovnali a skóre otočili v dohrávce třetí směny. Nadhazovač Chroust dal metu zdarma, dalšího pálkaře trefil a hráč s čtyřletými zkušenostmi z MLB Colabello odpálil tříbodový homerun.

"Ten homerun byl rozhodující. Podle Radima (Chrousta) měl být strikeaut, ale rozhodčí to nefoukl. Nevymlouváme se na to a v podstatě jeden švih dal Italům pohodu do zbytku zápasu," řekl Petr Minařík, který vystřídal Chrousta v páté směně.

Pětatřicetiletý Minařík sice pátému bodu domácích nezabránil, ale jinak další útok zastavil. "Kdybych to nezvládl, tak by to bylo téměř neřešitelné. Takhle jsme ještě pořád zůstali v zápase a bojovali do poslední chvíle," řekl Minařík.

Na začátku šesté směny měli Češi po dvoumetové trefě Červenky šanci snížit, ale obrana Itálie si se složitou situací poradila dvojautem a zdramatizování nepřipustila. "Byť jsme se v útoku prosazovali, tak jsme to nezvrátili," řekl Minařík.

Zákrok večera předvedl ve středním zadním poli Hejma, který rybičkou chytil míč ze vzduchu a vysloužil si aplaus. Ještě lepší počin mohl poté přidat na pálce, ale při plných metách poslal míč do vzduchu a i poslední česká šance na body padla.

V pátek čeká baseballisty od 14:30 duel s Jihoafrickou republikou. V sobotu narazí na silné Izraelce, kteří mají dvě výhry a evropské šampiony Nizozemce porazili vysoko 8:1. V neděli Češi uzavřou své vystoupení v turnaji proti Španělsku.

Další zprávy