Obrázek za 7000? ŘSD utrácelo za právníky, zjistil NKÚ

Domácí Domácí
30. 9. 2013 7:42
Podle Nejvyššího kontrolního úřadu porušilo Ředitelství silnic a dálnic zákon.
Foto: Ludvík Hradilek

Praha - Ředitelství silnic a dálnic (ŘSD) porušilo zákon o veřejných zakázkách, vyplývá ze zjištění Nejvyššího kontrolního úřadu.

NKÚ se zabýval hospodařením úřadu mezi rokem 2010 a březnem 2013 a kontrola ukázala, že v daném období významně vzrostly náklady na právní služby.

"Mezi lety 2010 a 2011 se zvýšily z 81 na téměř 132 milionů korun za rok, tedy o 62 procent. V roce 2012 pak vzrostly o dalších devět procent na téměř 144 milionů korun," informovala mluvčí úřadu Olga Málková s tím, že celkem za ně Generální ředitelství ŘSD zaplatilo 357 milionů korun.

Stěhování archivu za 30 tisíc

ŘSD k nasmlouvání využívalo rámcovou smlouvu uzavřenou čtyřmi právními poradci do listopadu 2010.

"Například s jedním z nich uzavřelo generální ředitelství 21prováděcích smluv za celkem 109 milionů korun, z nichž 17 podepsalo těsně před koncem platnosti rámcové smlouvy," vysvětlila mluvčí.

V devíti případech služby vůbec neodpovídaly smlouvám. "Právní poradce tak za sazbu 3500 korun na hodinu například vytvářel obrázek ke směrnici (7000 korun), graf ke směrnici (1750 korun) nebo stěhoval archiv o dvě patra výš (29 750 korun)," vyčíslila Málková.

Rozdělování zakázky i opravy aut

Jako problematické NKÚ označil i rozdělení jedné zakázky za 4,8 milionu korun na sedm menších, takže nebylo nutné vypisovat výběrové řízení.

Tím ovšem nesrovnalosti v hospodaření nekončí. Například v Praze přišla údržba jednoho auta na takřka dvojnásobek toho, co v Plzni. Zatímco na západě Čech to bylo 13 000 korun, v metropoli na 25 000.

"A to přesto, že šlo o srovnatelně staré vozy a ty u Správy Plzeň navíc ročně najely o čtvrtinu kilometrů víc," upozornila Málková.

Kontroloři podle mluvčí rovněž zjistili velké rozdíly v cenách za pronájem pozemků pro čerpací stanice. Tak například v Rokycanech ho ŘSD v roce 1994 pronajalo za 113 Kč/m2/rok.

"Cenu pak ředitelství několikrát smluvně upravilo a v době kontroly byla 37 korun za m2 ročně - tedy o 67 procent nižší než v roce 1994."

 

Právě se děje

před 7 hodinami

Krmenčíkův gól opět pomohl PAOK k výhře nad AEK Atény

Útočník Michael Krmenčík se střelecky prosadil ve druhém utkání PAOK Soluň za sebou a opět proti AEK Atény. Svým čtvrtým gólem v řecké fotbalové lize pomohl k výhře 2:1, kterou si jeho tým upevnil druhé místo za už jistým mistrem Olympiakosem Pireus.

Po téměř měsíci Krmenčík nastoupil v základní sestavě a ve 47. minutě otevřel skóre zápasu svým osmým soutěžním gólem za PAOK, kde od od ledna hostuje z belgických Brugg. Vzápětí zvýšil Stefan Schwab z penalty na 2:0, domácí v nastaveném čase už jen snížili rovněž z pokutového kopu.

Minulý týden Krmenčík skóroval proti AEK v poháru a pomohl svému týmu k postupu do finále.

Další zprávy