Obraz Ráj černochů od Toyen koupil zájemce na aukci za více než 31 milionů

ČTK ČTK
Aktualizováno 1. 12. 2019 17:38
Obraz surrealistické malířky Toyen nazvaný Ráj černochů tuto neděli koupil zájemce na aukci v Praze za 31,68 milionu korun včetně přirážky. Řekla to mluvčí Galerie Kodl Terezie Kaslová. Jedná se o druhé nejdražší dílo této umělkyně po obraze Šero v pralese, za který dal kupec před dvěma lety 36 milionů korun.
Ráj černochů - Obraz surrealistické malířky Toyen
Ráj černochů - Obraz surrealistické malířky Toyen | Foto: ČTK

Olej Ráj černochů inspirovala muzikálová show Revue Negre s tanečnící Josephine Bakerovou, kterou malířka roku 1925 viděla během své první návštěvy Paříže. Toyen plátno vytvořila téhož roku, zobrazila v něm svou představu ráje jako místa nezatíženého žádnými, ani sexuálními, předsudky a tabu. Nyní mělo dílo vyvolávací cenu 18 milionů korun. Na nedělní aukci byla vydraženy práce celkem za 317 milionů korun.

Nového majitele na pražském Žofíně našlo i další dílo Toyen. Za plátno Portrét Andrého Bretona, které vzniklo na počátku 50. let minulého století, zaplatil kupec 8,52 milionu korun. Ještě skoro o 1,2 milionu více vynesla dražba obrazu Toyen nazvaného Nature morte cubiste (Zmrzlina).

Další položkou dnešní aukce byl obraz Antonína Procházky Podnos. Kupec za něj dal 13,2 milionu korun.

Velký zájem vyvolal také obraz Červený motocykl malíře Josefa Čapka. "Špičkové, malířsky naprosto mistrně provedené plátno vysoké galerijní a sběratelské hodnoty," charakterizuje olej z roku 1937 aukční katalog. Dílo, které se samotnému Čapkovi natolik líbilo, že si ho pověsil nad pracovní stůl, získal nový majitel za 13,44 milionu korun.

Téměř za 12,5 milionu našel nového vlastníka obraz ruského malíře Ilji Repina Burlak na Volze, který je stěžejní skicou k jednomu z nejznámějších děl ruského malířství 19. století Burlaci na Volze. Vyvolávací cena Repinova obrazu činila 1,3 milionu Kč. "Význam tohoto plátna, vytvořeného v době autorova největšího uměleckého rozkvětu, potvrzuje jeho výtečná provenience ve sbírce Emiliána Millera, českého diplomata působícího ve Finsku od roku 1929," uvádí katalog.

Do dražby šla také velkoformátová práce Mikuláše Medka nazvaná Žíznivý anděl II. "Patří do obsáhlého souboru andělů, náležejícího k těm nejvýznamnějším v Medkově pozdním díle," uvádí katalog. Tomu odpovídala i výsledná cena 10,44 milionu korun. Za 10,8 milionu korun bylo vydraženo další Medkovo plátno Příliš mnoho alkoholu II (Vodka) z roku 1965.

Jako zvláštní položka byl v aukci zařazen obraz nedávno zesnulého zpěváka Karla Gotta. Za dílo, které je variací na slavnou Monu Lisu, zaplatil zájemce přes dva miliony včetně přirážky. Vyvolávací cena byla 350 tisíc korun.

Nedělní dražba nabídla 250 položek umění klasické moderny, 19. století i současné scény. Její součástí byla dobročinná aukce dokumentárních fotografií, který vynesla 386 tisíc korun. Výtěžek je určen ve prospěch projektu Paměť národa, která dokumentuje příběhy pamětníků nacismu a komunismu.

Dobročinnou aukcí si Galerie Kodl připomněla 30 let od pádu komunismu, ale také od doby, kdy majitel aukční síně Martin Kodl připravoval společně s přáteli 22. října 1989 první novodobou aukci pod názvem Antikva Nova Praga.

před 4 hodinami

Auto jedoucí v protisměru způsobilo na D7 nehodu, jeden mrtvý

Dálnici D7 uzavřela na 12. kilometru ve směru na Slaný hromadná nehoda šesti aut. Nehodu zavinilo auto jedoucí v protisměru, řidič tohoto vozu při nehodě zemřel. Informace o případných dalších zraněných zatím nejsou k dispozici, řekla ČTK policejní mluvčí Michaela Richterová.

Policie obdržela podle Richterové před 21:15 na tísňovou linku nejdříve oznámení, že na dálnici jede auto v protisměru. "Minutu na to došlo k dopravní nehodě šesti vozidel. Řidič, co jel v protisměru, na místě zemřel," řekla Richterová.

Dálnice je v místě uzavřena, policie dopravu odklání na devátém kilometru na Bouchalku, zpět se mohou řidiči vracet na 18. kilometru u Knovíze.