Obrat o 180 stupňů: Fischerův tým volí Schwarzenberga

Domácí ČTK Domácí, ČTK
22. 1. 2013 17:41
Neúspěšný prezidentský kandidát Jan Fischer nepřímo podpořil před druhým kolem Zemana
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: www.jan-fischer.cz

Praha - Poradci neúspěšného prezidentského kandidáta Jana Fischera v úterý vydali společné prohlášení, ve kterém podpořili prezidentskou kandidaturu Karla Schwarzenberga.

Stalo se tak den poté, co Fischer v prohlášení rozeslaném médiím Schwarzenberga ostře kritizoval a nepřímo podpořil Miloše Zemana.

"Podporujeme jednoznačně Karla Schwarzenberga na funkci prezidenta České republiky a vyzýváme všechny voliče, aby ve druhém kole neopomenuli volit," píše se v prohlášení sboru odborných poradců Jana Fischera.

Výrazná tvář Fischerovy předvolební kampaně Jan Pirk neskrývá své překvapení z Fischerova rozhodnutí. Známý kardiolog v úterý řekl, že on osobně má naopak menší výhrady vůči druhému z postupujících do finále volby, kloní se tedy spíše ke Karlu Schwarzenbergovi.

Kromě kardiologa Jana Pirka jsou mezi uvedenými jmény také lékař Martin Jan Stránský, ústavní právník Jan Wintr či advokátka Hana Marvanová. Uměleckou sféru pak zastupuje osoba výtvarníka Jana Pištěka.

Podle Zemana se ukázalo, že Jan Fischer nebyl loutkou svých poradců. "Je třeba zdůraznit, že lidé volili Jana Fischera, nikoliv jeho poradce. Jsem rád, že Jan Fischer všem ukázal, že není loutkou v rukou svých bývalých poradců," vzkázal v úterý Zeman prostřednictvím svého štábu.

"My nejsme vázáni žádnou vnitrostranickou disciplínou," poznamenal Pirk. Právě on loni v říjnu na ministerstvo vnitra doručil petiční archy s více než sto tisíci podpisy občanů, kteří podpořili Fischerovu kandidaturu.

Ve volbách ale někdejší šéf úřednické vlády neuspěl, za dvojicí Zeman-Schwarzenberg skončil na třetím místě. Nepomohla mu i výrazná kampaň v závěru předvolebního boje vedená Schwarzenbergovým týmem a upozorňující na Fischerovu údajnou názorovou nevyhraněnost i jeho členství v předlistopadové KSČ.

Bezprostředně po své prohře Fischer nikoho nepodpořil. Po týdnu vydal prohlášení, kde nynějšímu předsedovi TOP 09 vyčetl jeho účast ve vládě, jeho spojování s exprezidentem Václavem Havlem, ale především jeho vyjádření o Benešových dekretech, kterým prý poškodil ČR.

Naopak Zemana Fischer označil za politika, se kterým sice často nesouhlasí, ale jehož názory jsou známé a dlouhodobě konzistentní.

Fischer: To byla jiná situace

Fischer dával před volbami najevo, že ze soupeřů je mu Schwarzenberg nejbližší. "To ale bylo v nějaké situaci, to bylo v době, kdy jsem mohl počítat, že budu pro druhé kolo potřebovat i hlasy jeho voličů. Situace se ale změnila. Já si to vážně musím rozmyslet," reagoval nedávno pro Mladou frontu Dnes.

Přímé podpoře jednoho z kandidátů se ale nakonec vyhnul.

"Věřím, že to jsou nezávislí, svobodní a přemýšliví lidé, kteří volí dle svého názoru, a ne podle toho, jak jim kdo zavelí. Nepotřebují tedy ani mé rady," zakončil Fischer své vyjádření s tím, že volit půjde.

"Je to jeho soukromý názor, který nedává jako doporučení svým voličům. Má na to právo," poznamenal Pirk. Dodal, že on sám má také výhrady k oběma postoupivším kandidátům, na rozdíl od Fischera prý ale menší vůči Schwarzenbergovi.

 

Právě se děje

před 24 minutami

Dálnice D1 na Benešovsku stojí, ve směru na Brno se srazila dvě auta

Dopravní nehoda u Trhového Štěpánova zastavila provoz na dálnici D1 ve směru z Prahy na Brno. Kvůli srážce nákladního a osobního auta je přerušený provoz mezi sjezdem číslo 49 u Psářů a sjezdem číslo 56 u Soutic. Vyplývá to z informací Národního dopravního informačního centra.

Nehoda na 56 kilometru uzavřela dálnici D1 kolem 6:30. Na místě zasahují složky integrovaného záchranného systému.

před 1 hodinou

Tajfun v Japonsku zabil už 66 lidí

Počet obětí ničivého tajfunu Hagibis, který o víkendu zasáhl Japonsko, vzrostl na nejméně 66, dalších 15 lidí je pohřešováno. Podle agentury DPA o tom informovala japonská televize NHK.

Agentura Kjódó napsala, že bez elektřiny je stále na 34 000 domácností. Bez dodávek vody se musí obejít 138 000 domácností.

V zasažených oblastech pokračuje pátrání po nezvěstných, do kterého jsou zapojeny tisíce policistů, hasičů i vojáků.

před 1 hodinou

V centru Prahy nesmí vystupovat lidé v kostýmech ani bublifukáři

V centru Prahy od úterý nesmí vystupovat lidé v obřích kostýmech zvířat, například pand, a nesmí se tam ani dělat bubliny, po kterých jsou chodníky podle vedení města znečištěné a nebezpečné pro chodce.

Novela vyhlášky o pouličním umění, tzv. buskingu, kterou zastupitelé schválili v září, současně rozšířila zákaz pouličního umění na celé Staroměstské náměstí a na Velkopřevorské náměstí, náměstí Míru, Nerudovu ulici a část Spálené mezi křižovatkou s Purkyňovou ulicí a Národní třídou.

Vyhláška konkrétně zakazuje "vystoupení v převlecích za zvířata či postavy z filmů, televizních pořadů nebo počítačových her" a "vystoupení v převlecích svými rozměry zjevně přesahujícími proporce dospělého člověka". Zakázána jsou také vystoupení, která nepřiměřeně ruší hlukem, pachem či znečišťování.

Další zprávy