Obrat: Češi se opět berou, svateb bylo loni o dva tisíce víc

Veronika Rodriguez Veronika Rodriguez
1. 8. 2015 17:20
Podle sociologů za tím může stát konec hospodářské krize. Lidé mají dobrou perspektivu a chtějí ji s někým sdílet, vysvětluje sociolog Martin Potůček. K tomu ubylo rozvodů.
Foto: Shutterstock

Praha - Mezi Čechy nastal obrat: opět se berou. Loni se poprvé po sedmi letech stalo, že k oltáři přišlo víc lidí než v předchozím roce. Svatbu mělo v roce 2014 téměř 46 tisíc párů, tedy o dva tisíce víc než rok předtím. Navíc bylo i méně rozvodů.

"Zatímco počet sňatků se v loňském roce zvýšil, rozvodovost byla nižší - rozvedeno bylo 26,8 tisíce manželství, tedy o 1,1 tisíce méně oproti roku 2013,“ uvádí Ústav zdravotnických informací a statistiky, který sleduje také demografický vývoj obyvatelstva.

Posledních sedm let se lidé k oltáři nehrnuli. Jejich počet klesal každým rokem v průměru o dva tisíce. V roce 2013 dokonce spadl na své historické minimum – 43,5 tisíce. Méně sňatků matrikáři zapisovali už jen za první světové války.

Lidé mají znovu perspektivu

Podle sociologů je sice na hodnocení ještě příliš brzy, za změnou ale podle nich může stát vylepšení ekonomických poměrů Čechů.

"V okamžiku, kdy české hospodářství překonalo hlavní důsledky hospodářské krize a začala znovu klesat nezaměstnanost, lidé dostali lepší životní perspektivu. A když mají lidé dobrou životní perspektivu, mají také pocit, že ji chtějí s někým sdílet," vysvětluje třeba sociolog Martin Potůček.

Podle jeho kolegy Ivo Možného se na vyšších statistikách svateb mohlo podepsat také to, že je zkrátka větší počet ženichů a nevěst ve sňatkovém věku. "Aby ale bylo možné mluvit o trendu, musel by počet uzavřených sňatků přibývat nejméně další dva roky," podotýká Možný.

Nejčastěji se berou vysokoškoláci

Vzrůstající počet obřadů nicméně považují oba sociologové za pozitivní jev.

"Rétorika, že svatba je jen nějaký papír, je naprosto scestná. Jde o hlubokou neznalost, co to je rituál. Obřad je zdůraznění nějakého významného životního přelomu, deklarovaného veřejně a před svědky. Ukazujeme tím, že to s druhým partnerem myslíme opravdu vážně – dostojíme svým povinnostem v dobrém i ve zlém," říká Možný.

Proto také podle něj vstupují do manželství nejčastěji vysokoškolsky vzdělaní lidé, kteří si hlubší význam tohoto rituálu uvědomují.

Muž mladší než žena? Svazek je méně stabilní

Podle Českého statistického úřadu přesto volí tisíce lidí raději alternativní formy soužití. V podobném svazku žije podle demografů přes 238 tisíc párů. Za poslední půlstoletí se množství takovýchto "manželství bez svatby" zvedlo až pětkrát.

"Většinou jde o lidi od 25 do 39 let. Víc než polovina partnerů je svobodných, třetina pak rozvedených,“ popisují demografové Českého statistického úřadu.

Pokud jde o trvalost manželských svazků, v loňském roce po dlouhé době klesl také počet manželství končících rozvodem. Snížil se z původních 47,8 procenta na 46,7 procenta.

Podle statistik jsou nejméně stabilní taková soužití, kde je muž mladší než žena. "Ohroženy jsou i svazky, ve kterých je mezi manželi výrazný věkový rozdíl," řekla analytička Českého statistického úřadu Iva Kohoutová.

 

Právě se děje

před 1 hodinou

V New Yorku bude zákaz nočního vycházení do konce týdne, úřady ho zavedly kvůli násilnostem po smrti černocha George Floyda

Zákaz nočního vycházení od 20 hodin večer do pěti hodin ráno místního času bude v New Yorku platit do konce tohoto týdne. Dnes to oznámil starosta největšího amerického města Bill de Blasio. Tamní úřady lidem opouštět domovy zakázaly v souvislosti s násilnostmi, jež vypukly po nedávné smrti černocha George Floyda.

De Blasio podle televize CNN vyzval demonstranty, aby dnes protestovali během dne. "Pak, prosím, jděte domů, protože večer máme práci s tím, abychom ve městě udrželi klid," řekl de Blasio. Dodal, že podporuje mírumilovné protesty a varoval, že pokud demonstranti nebudou poslouchat nařízení úřadů, nezůstane to bez reakce. "Nebudeme tolerovat jakékoliv násilí. Nebudeme tolerovat útoky na policisty. Nebudeme tolerovat rozdmýchávání nenávisti," upozornil starosta.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Nejméně tři zranění po útoku blízko vládní čtvrti v Kábulu

V mešitě v afghánském hlavním městě Kábulu se v úterý odpálil sebevražedný útočník. Podle vládních představitelů jsou na místě nejméně tři zranění. K útoku došlo blízko pečlivě střežené diplomatické čtvrti Vazír Akbar Chán, kde sídlí desítky mezinárodních organizací včetně českého velvyslanectví.

K činu se zatím nikdo nepřihlásil. Atentátník se podle ministerstva vnitra odpálil v prostoru mešity, kde se věřící omývají před tím, než vstoupí do hlavní části komplexu. Na místo byly vyslány policejní jednotky.

Zdroj: ČTK
Další zprávy