Obrat: Češi se opět berou, svateb bylo loni o dva tisíce víc

Veronika Rodriguez Veronika Rodriguez
1. 8. 2015 17:20
Podle sociologů za tím může stát konec hospodářské krize. Lidé mají dobrou perspektivu a chtějí ji s někým sdílet, vysvětluje sociolog Martin Potůček. K tomu ubylo rozvodů.
Foto: Shutterstock

Praha - Mezi Čechy nastal obrat: opět se berou. Loni se poprvé po sedmi letech stalo, že k oltáři přišlo víc lidí než v předchozím roce. Svatbu mělo v roce 2014 téměř 46 tisíc párů, tedy o dva tisíce víc než rok předtím. Navíc bylo i méně rozvodů.

"Zatímco počet sňatků se v loňském roce zvýšil, rozvodovost byla nižší - rozvedeno bylo 26,8 tisíce manželství, tedy o 1,1 tisíce méně oproti roku 2013,“ uvádí Ústav zdravotnických informací a statistiky, který sleduje také demografický vývoj obyvatelstva.

Posledních sedm let se lidé k oltáři nehrnuli. Jejich počet klesal každým rokem v průměru o dva tisíce. V roce 2013 dokonce spadl na své historické minimum – 43,5 tisíce. Méně sňatků matrikáři zapisovali už jen za první světové války.

Lidé mají znovu perspektivu

Podle sociologů je sice na hodnocení ještě příliš brzy, za změnou ale podle nich může stát vylepšení ekonomických poměrů Čechů.

"V okamžiku, kdy české hospodářství překonalo hlavní důsledky hospodářské krize a začala znovu klesat nezaměstnanost, lidé dostali lepší životní perspektivu. A když mají lidé dobrou životní perspektivu, mají také pocit, že ji chtějí s někým sdílet," vysvětluje třeba sociolog Martin Potůček.

Podle jeho kolegy Ivo Možného se na vyšších statistikách svateb mohlo podepsat také to, že je zkrátka větší počet ženichů a nevěst ve sňatkovém věku. "Aby ale bylo možné mluvit o trendu, musel by počet uzavřených sňatků přibývat nejméně další dva roky," podotýká Možný.

Nejčastěji se berou vysokoškoláci

Vzrůstající počet obřadů nicméně považují oba sociologové za pozitivní jev.

"Rétorika, že svatba je jen nějaký papír, je naprosto scestná. Jde o hlubokou neznalost, co to je rituál. Obřad je zdůraznění nějakého významného životního přelomu, deklarovaného veřejně a před svědky. Ukazujeme tím, že to s druhým partnerem myslíme opravdu vážně – dostojíme svým povinnostem v dobrém i ve zlém," říká Možný.

Proto také podle něj vstupují do manželství nejčastěji vysokoškolsky vzdělaní lidé, kteří si hlubší význam tohoto rituálu uvědomují.

Muž mladší než žena? Svazek je méně stabilní

Podle Českého statistického úřadu přesto volí tisíce lidí raději alternativní formy soužití. V podobném svazku žije podle demografů přes 238 tisíc párů. Za poslední půlstoletí se množství takovýchto "manželství bez svatby" zvedlo až pětkrát.

"Většinou jde o lidi od 25 do 39 let. Víc než polovina partnerů je svobodných, třetina pak rozvedených,“ popisují demografové Českého statistického úřadu.

Pokud jde o trvalost manželských svazků, v loňském roce po dlouhé době klesl také počet manželství končících rozvodem. Snížil se z původních 47,8 procenta na 46,7 procenta.

Podle statistik jsou nejméně stabilní taková soužití, kde je muž mladší než žena. "Ohroženy jsou i svazky, ve kterých je mezi manželi výrazný věkový rozdíl," řekla analytička Českého statistického úřadu Iva Kohoutová.

 

Právě se děje

před 17 minutami

Kvalifikací v Ruce prošla trojice českých skokan. Sakala spadl

Trojnásobné zastoupení budou mít čeští skokani na lyžích v druhém závodu sezony Světového poháru ve finské Ruce. Po neúspěšné kvalifikaci minulý týden ve Wisle si dnes na severu Evropy postup do závodu zajistili Čestmír Kožíšek, Viktor Polášek a Vojtěch Štursa.

Kožíšek obsadil výkonem 112,5 metru 20. místo, Polášek doletěl o půl metru dál, bodově mu to ale stačilo na umístění o sedm příček níž. Štursa proklouzl do postupové padesátky s výkonem 96,5 m jako poslední. Neuspěl Filip Sakala, který neustál doskok a po pádu skončil šedesátý.

Kvalifikaci ovládl Polák Dawid Kubacki, jenž výkonem 135,5 metru předvedl nejdelší skok dne. Vítěz úvodního závodu SP ve Wisle Němec Markus Eisenbichler byl šestý.

Zdroj: ČTK
před 54 minutami

Cyklista Karel Vacek bude jezdit za bývalou stáj Kreuzigera

Český cyklista Karel Vacek bude od příští sezony oblékat dres elitního týmu WorldTour Qhubeka ASSOS. Dvacetiletý nadějný jezdec v jihoafrické stáji, která do letoška závodila pod názvem NTT, vystřídá krajana Romana Kreuzigera. Ten naopak zamířil do druhodivizního týmu Gazprom-RusVelo.

Vackovo angažmá dnes potvrdilo vedení týmu. Spolu s ním přišli i osmadvacetiletý Polák Lukasz Wišniowski a o čtyři roky mladší Američan Sean Bennett.

Vacek, jenž v roce 2019 působil v týmu Hagens-Axeon a letos jezdil za italskou stáj Colpack Ballan, si posun mezi elitu nemohl vynachválit. "Jsem nadšený, že mohou být součástí týmu Qhubeka ASSOS, je to úžasné. Těším se, že se pro příští sezonu dostanu do co nejlepší formy," uvedl na týmovém webu.

"Mým největším snem je samozřejmě Tour de France nebo jiný ze závodů Grand Tours, dosáhnout tam jednou na dobrý výsledek v celkovém pořadí. To je můj kariérní cíl, ale teď jsem rád a vděčný, že jsem se stal součástí skvělého týmu," dodal.

Zdroj: ČTK
Další zprávy