Obrana nakupuje pro armádu tisíce pušek a uniforem

ČTK ČTK
5. 12. 2012 14:42
Za zbraně již utratila 1,2 miliardy, uniformy mají stát 93 milionů korun
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Ondřej Besperát

Praha - Ministerstvo obrany chce do roku 2020 nakoupit dalších zhruba 9600 pušek, 7000 pistolí a stovky samopalů z České zbrojovky.

Chce tak dokončit přezbrojení armády. S plánem úřadu se ve středu seznámila vláda.

Obrana již armádu začala přezbrojovat útočnými puškami CZ 805 Bren. Nyní chce pokračovat se zbraněmi stejného výrobce kvůli zachování kompatibility, sdělil mluvčí obrany Jan Pejšek.

"Jedná se o pokračování programu dodávek ručních palných zbraní pro armádu, která nakoupila automatické pušky značky Bren," uvedl po jednání vlády premiér Petr Nečas.

"Je logické, že by celá armáda měla být vyzbrojena jedním typem automatické pušky," řekl. Podle ministerstva obrany by armáda měla přezbrojit ve dvou etapách. "Konečná cena bude výsledkem jednání s uchazečem o veřejnou zakázku," vysvětlil Pejšek.

Ministerstvo obrany v roce 2010 uzavřelo s Českou zbrojovkou smlouvu na dodávku přibližně 8000 nových pušek. Armáda jimi postupně nahrazuje legendární samopaly vzor 58, které jsou již v současnosti zastaralé. Spolu s puškami obrana koupila zhruba 600 samopalů CZ Scorpion Evo a více než 5500 pistolí CZ 75 Phantom. Úřad za zbraně zaplatil 1,2 miliardy korun.

Pušky Bren už používají čeští vojáci doma i v zahraničních misích. O výrobky České zbrojovky při své nedávné návštěvě v Praze projevila zájem irácká delegace.

Nové uniformy za 93 milionů

Ministerstvo obrany rovněž plánuje v následujících dvou letech pořídit vojákům nové uniformy. Úřad na obchod vyčlenil 93 milionů korun. Zhruba 50 milionů zaplatí v příštím roce, 43 milionů pak v roce 2014. Obrana chce uniformy pořídit prostřednictvím jedné z agentur Severoatlantické aliance (NATO). S plánem ministerstva se na jednání seznámila vláda.

Předmětem nákupu je dodávka 92 500 stejnokrojů vzor 95 v klasické a letní verzi. "Prostřednictvím této veřejné zakázky bude zajištěno vystrojení vojenských profesionálů v bojových a výcvikových operacích," uvedl mluvčí obrany Jan Pejšek.

Úřad uniformy nakoupí přes agenturu NATO Support Agency (NSPA). Rozhodl o tom poté, co se mu v posledních dvou letech nepodařilo stejnokroje nakoupit. Předchozí veřejná zakázka, vyhlášená v roce 2011, byla zrušena rozhodnutím Úřadu pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS). "Existuje riziko, že nezajištění těchto výstrojních součástek by mohlo ohrozit plnění operačních úkolů vyplývajících ze závazků České republiky v NATO," uvedl Pejšek.

V předchozím tendru zbyla jediná firma, jejíž nabídka se navíc armádě zdála příliš vysoká. Čtyři z pěti přihlášených firem nesplnily zadávací podmínky, proto byly ze soutěže vyloučeny. Podle tehdejších informací médií v tendru jako jediná zbyla firma Xena Praha, jež figurovala v případu tendru na dodávku nových ponožek pro armádu, který také zrušil ÚOHS. Úřad mimo jiné konstatoval, že obrana měla zakázky na některé typy ponožek zadat samostatně, protože jejich výroba je specifická.

 

Právě se děje

před 50 minutami

Výjimku z nošení roušek dostanou děti do 2 let a řidiči, kteří jsou v autě sami

Zákaz vycházení bez pokrývky nosu a úst, který platí od 19. března, se nově nebude vztahovat na děti do dvou let věku a řidiče, kteří jsou v motorovém vozidle sami. Na dnešním zasedání toto usnesení schválila vláda, informoval na tiskové konferenci ministr zdravotnictví Adam Vojtěch (za ANO).

Podle ministra výjimka vznikla po konzultaci s odborníky. Poměrně dlouho se diskutovala smysluplnost nošení v roušky v takových případech, uvedl Vojtěch.

Zdroj: ČTK
Další zprávy