Obrana se chystá zbrojit. Za stovky milionů korun

ČTK ČTK
23. 6. 2015 22:00
Stropnický chce nakoupit munici a náhradní díly pro granátomety, pistole, samopaly a útočné pušky za téměř 350 milionů korun.
Ministr obrany Martin Stropnický
Ministr obrany Martin Stropnický | Foto: Ludvík Hradilek

Praha - Ministerstvo obrany chce nakoupit munici a náhradní díly na zbraně za téměř 350 milionů korun. Dalších 130 milionů chce úřad dát na aktualizaci ekonomického informačního systému Ginis.

Vyplývá to z materiálů, o nichž bude ve středu vládu informovat ministr obrany Martin Stropnický (ANO).

Nejnákladnější položkou je nákup 66 kusů protiletadlových řízených střel Bolide pro odpalovací zařízení RBS 70. Stát by měly 317 milionů korun. Ministerstvo je chce nakupovat od letoška do roku 2017.

Necelých 32 milionů korun ministerstvo vydá za nákup náhradních dílů pro granátomety, pistole, samopaly a útočné pušky od České Zbrojovky.

"Náhradní díly jsou určeny k zabezpečení oprav a technické údržby uvedených ručních zbraní a k vytvoření rezervy v centrálních skladech pro zabezpečení úkolových uskupení, jednotek v zahraničí a nově vzniklých jednotek rychlé reakce," píše se v materiálu.

Dalších 130 milionů ministerstvo utratí za údržbu informačního systému Ginis. Tento software využívá většina úřadů veřejné správy. Zakázku úřad zadá firmě Gordic.

 

Právě se děje

před 7 minutami

V Polsku hořelo 40 domů a hospodářských budov, devět lidí skončilo v nemocnici

Polské úřady vyšetřují příčiny požáru, který v sobotu večer zasáhl na 40 budov ve vesnici Nowa Biala na jihu Polska. Hořet začalo kolem šesté hodiny večer a oheň se rychle rozšířil, celkem zasáhl 21 domů a 23 hospodářských budov, píše server TVN24. Bojovalo s ním kolem 100 hasičských jednotek. Devět lidí skončilo v nemocnici. Podle úřadů uhynul zatím neupřesněný počet hospodářských zvířat.

Požár se podle serveru TVN25 rychle rozšířil, jelikož budovy ve vsi jsou blízko sebe a některé jsou dřevěné. "V současné době je požár už uhašen," uvedl dnes zpravodajský portál TVN24, podle nějž policie zasažená místa uzavřela a přístup mají pouze vyšetřovatelé a zástupci úřadů. Ty zatím nechtějí spekulovat o možných příčinách požáru. Vyšetřovatelé se k nim vyjádří po inspekci místa, což může trvat i několik dní, sdělil policejní mluvčí Sebastian Gleń.

Ztráty jsou obrovské, reagovala na požár starostka obce Krystyna Wenglarzová, podle níž ostatní lidé nabízejí postiženým rodinám nocleh a jídlo. Premiér Mateusz Morawiecki, který vesnici dnes navštívil, slíbil okamžitou pomoc i podporu při rekonstrukci shořelých anebo poškozených stavení.

Zdroj: ČTK
před 33 minutami

Biker Stošek si na ME v maratonu vyjel bronz

Martin Stošek získal bronzovou medaili na mistrovství Evropy v maratonu horských kol ve švýcarském Evoléne. V závodu na 78 km s převýšením 3900 metrů ho porazili jen Němec Andreas Seewald a Ital Samuele Porro, který skončil druhý na třetím šampionátu za sebou.

Stošek výrazně vylepšil 18. příčku z roku 2019 a navázal na pět let starý bronz Kristiána Hynka, který dnes dojel v 41 letech sedmý. Na vítězného Seewalda ztratil Stošek téměř osm minut, za Porrem zaostal o čtyři minuty.

Závod žen na 70 km vyhrála Španělka Natalia Fischerová.

Příští rok se maratonský evropský šampionát uskuteční v Jablonném v Podještědí, kam se vrátí po deseti letech.

Zdroj: ČTK
Další zprávy