Obloha v noci zbělela, udeřilo na 40 tisíc blesků

Domácí Dagmar Honsová, Meteopress, Domácí
14. 7. 2011 7:45
Mimořádně silná bouře lámala stromy, větší škody zatím nejsou hlášeny
V pátek a o víkendu bude mezi 20 až 26 °C, na tropické teploty to nevypadá ani příští týden.
V pátek a o víkendu bude mezi 20 až 26 °C, na tropické teploty to nevypadá ani příští týden. | Foto: Reuters

Praha - Bouřky, silný vítr a mohutné lijáky ukončily ve středu večer tropický den, který především na Moravě a ve Slezsku přinesl teploty nad třicetistupňovou hranicí.

Mimořádně silná bouře přinesla také extrémní počet blesků.

Podle hydrometeorologa Petra Dvořáka jich přístroje zaznamenaly 40 tisíc. "V době nejsilnější bouřkové aktivity jich udeřilo až 315 za minutu," uvedl Dvořák před půlnocí.

Z krajů už přišly zprávy o prvních škodách.

Například na Klatovsku bouřka večer vyvracela stromy. Několik jich spadlo i na chatky v kempu v Radešově na Šumavě. Stromy šly k zemi také na Benešovsku, Příbramsku a v jižních Čechách. V Kájově na Českokrumlovsku spadl na silnici sloup elektrického vedení.

Kolem 21. hodiny dorazila silná bouřka také nad Prahu, lidi v ulicích překvapila mohutným lijákem. Hasiči museli odčerpávat vodu ze zatopených sklepů a odklízet popadané větve, které blokovaly dopravu. Zasahovali také u dvou vyhořelých trafostanic.

Problémy hlásila i Vysočina. V Obratani - Šimpachu na Pelhřimovsku spadly stromy i na koleje.

Ještě před příchodem bouřek panovalo v Česku horké počasí, které si nic nezadalo se Středozemím. Ve 14 hodin bylo nejtepleji na Znojemsku (Dyjákovice 32 °C, Znojmo-Kuchařovice 30,1 °C) a Břeclavsku (Brod nad Dyjí 32,5 °C).

V Brně-Žabovřeskách se teplota vzduchu zastavila na 31 °C, v Ostravě-Porubě na 30,5 °C a v Olomouci na 30,1 °C. V Čechách se kvůli zvětšené oblačnosti teplota vzduchu zastavila nejčastěji okolo letní hodnoty 25 °C.

Na východě území mají před sebou po tropickém dni i tropickou noc. Nejnižší teplota vzduchu by tak během noci ze středy na čtvrtek neměla klesat pod 20 °C.

Letošní rok mnoho tropických dnů zatím nepřinesl - na stanici Praha-Karlov byly naměřeny dva, v Ostravě-Mošnově nebo Plzni-Bolevci žádný a v Doksanech, což je nejníže položená stanice, pět.

Po přechodu studené fronty, která začne počasí v Česku od západu ovlivňovat během středečního večera a ojediněle může přinést silné bouřky, se začne ochlazovat. Ochlazení pocítíme ve čtvrtek zejména v Čechách, kde se odpolední teploty zastaví kolem 20 °C, na východě bude ještě až 28 °C.

V pátek a o víkendu se budou nejvyšší odpolední teploty nejčastěji pohybovat v intervalu 20 až 26 °C a na tropické teploty to nevypadá ani příští týden.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

Aktualizováno před 16 minutami

Salač odstartuje do Velké ceny San Marina z předposlední řady

Filipu Salačovi kvalifikace na Velkou cenu San Marina silničních motocyklů nevyšla, do nedělního závodu Moto3 odstartuje z předposlední deváté řady. Devatenáctiletý český jezdec byl klasifikován na 26. místě, což je jeho nejhorší kvalifikační výsledek od Malajsie v listopadu 2019.

Salač po vydařeném pátku, kdy v trénincích figuroval v nejlepší desítce, nedokázal v dnešním třetím tréninku na rozdíl od většiny soupeřů zrychlit a musel už do první části kvalifikace. V ní obsadil dvanácté místo a do druhé části pro nejrychlejších osmnáct nepostoupil.

Salačův tým zvolil stejnou strategii jako ve třetím tréninku, vyjel na použitých pneumatikách. "Jen abych si to objel a zjistil, jaké jsou podmínky na trati a jak funguje tlak na té teplotě, jaká zrovna je. Pak jsme dali nové pneumatiky, první kolo jsem měl docela dobře rozjeté, ale pak jsem dostal highsider, tím to kolo pro mě skončilo," popsal.

Ve druhém si prožil totéž. "Bylo ještě rychlejší, ale bohužel jsem dostal další highsider a vyjel jsem mimo track limits. To kolo jsem dojel, myslím si, že i čas by stačil na postup do Q2. Když jsem najížděl do posledního kola, měl jsem dobrý pocit, že to vyjde, ale zase tam byla žlutá vlajka," uvedl. "Kvalifikaci jsme tedy opět prokaučovali, ale myslím si, že není nic ztraceného. Jsem tady hodně silný, dovedu jet rychle sám, to je důležité. Už se těším na zítřejší závod, bude to stíhací jízda," dodal Salač.

V italském Misanu se na prvních čtyřech místech nejslabší třídy seřadili domácí jezdci, třetí pole position v sezoně vybojoval Romano Fenati.

Kvalifikace na Velkou cenu San Marina, závod mistrovství světa silničních motocyklů v Misanu:

Moto3: 1. Fenati (It./Husqvarna) 1:41,756, 2. Foggia (It./Honda) -0,257, 3. Antonelli (It./KTM) -0,264, …26. Salač (ČR/KTM) nepostoupil do druhé části kvalifikace.

Moto2: 1. R. Fernández (Šp./Kalex) 1:36,264, 2. Lowes (Brit./Kalex) -0,351, 3. A. Fernández (Šp./Kalex) -0,524.

MotoGP: 1. Bagnaia (It./Ducati) 1:31,065, 2. Miller (Austr./Ducati) -0,249, 3. Quartararo (Fr./Yamaha) -0,302.

Další zprávy