Oblíbená práva: V Plzni studovalo 511 policistů

Eliška Bártová Eliška Bártová
12. 11. 2009 8:12
Mezi nimi i bývalí elitní policisté, kteří hasili problémy Grosse i Čunka
Foto: Aktuálně.cz

Praha/Plzeň - Právnickou fakultu v Plzni, jíž zmítá skandál s opsanými pracemi a rychlostudenty, si vybrala jako svoji alma mater také rozsáhlá skupina policistů.

Během uplynulých pěti let získalo na právech v Plzni bakalářský či magisterský titul 511 příslušníků a zaměstnanců policie.

Mezi nimi byli podle informací Aktuálně.cz například i bývalí elitní policisté, kteří pomáhali urovnat dvě největší politické aféry posledních let.

Angažovali se jak v kauze bývalého premiéra Stanislava Grosse (také získal v Plzni doktorát), tak v případu bývalého vicepremiéra Jiřího Čunka.

V současné době na fakultě studuje 104 policistů.

Riziko rychlostudia

Na studium všech příslušníků policie se nyní zaměřilo ministerstvo školství.

"Od ministerstva vnitra jsme dostali potřebné podklady a nyní jsme požádali univerzitní vyšetřovací komisi, aby jejich studium prověřila," řekla Aktuálně.cz mluvčí ministerstva školství Kateřina Böhmová. "Potřebujeme zjistit, zda jejich studium probíhalo řádně či nikoliv."

Policisté na právech v Plzni

Právnická fakulta v Plzni

  • Počet policistů, kteří potřebovali VŠ titul v souvislosti s novým zákonem: 323
  • Od roku 2004 absolvovalo PF v Plzni 407 příslušníků a zaměstnanců Policie
  • 76 z nich již ze služeb policie odešlo
  • Za stejné období fakultu absolvovalo také 30 zaměstnanců ministerstva vnitra
  • V současné době studuje na PF v Plzni 104 policistů

Zdroj: Ministerstvo vnitra


Pokud by se prokázalo, že vysokoškolský titul získali za pomoci jiných lidí či nestandardním způsobem, naplnily by se obavy šéfky Akreditační komise Vladimíry Dvořákové o tom, že studium některých lidí na plzeňské fakultě je bezpečnostním rizikem pro stát.

Policisté, kteří by získali netransparentní cestou výhody pro získání vysokoškolského titulu, by byli nejen zavázáni, ale také snadno vydíratelní a jejich nezávislost by byla značně ohrožena.

Na seznamu

Mezi absolventy plzeňských práv patří podle zjištění Aktuálně.cz například bývalý elitní policista Petr Bernátek.

V době, kdy studium v Plzni zahájil, působil jako policejní analytik Úřadu finanční kriminality a ochrany státu.

Společně s dalším bývalým policejním analytikem Davidem Průšou je nyní zařazen na seznamu 400 studentů, kteří podle fakultních záznamů absolvovali studium v kratší době, než je standardní.

Ani jeden z nich však nepatří k úplným turbostudentům. Oba podle univerzitních záznamů vystudovali magisterský program za 3,5 roku - od února 2002 do dubna respektive května 2005.

"Zcela jistě jsem tam nestudoval pouze tři roky, ale déle," říká bývalý policista David Průša. "Před studiem v Plzni jsem 6 let studoval na Policejní akademii, tedy školu s velmi podobnými předměty."

Za Grosse...

Bývalý elitní policista Petr Bernátek
Bývalý elitní policista Petr Bernátek | Foto: Tomáš Adamec, Aktuálně.cz

Bernátek s Průšou působili u policie v době, kdy byl ministrem vnitra Stanislav Gross. Ten si ve stejné době, kdy oba elitní policisté v Plzni studovali, odnesl z plzeňské fakulty také titul - v roce 2004 obhájil malý doktorát.

Bernátek po svém odchodu od policie nastoupil do advokátní kanceláře Jany Rejžkové, kde následně pomáhal Grossovi dostat se z kauzy nevyjasněných majetkových poměrů, která ho nakonec stála premiérské křeslo.

Také se angažoval v obhajobě podezřelého podnikání Grossovy ženy Šárky.

... i za Čunka

Následně pak společně s Davidem Průšou pracovali na obhajobě Jiřího Čunka (KDU-ČSL), tehdy obviněného z přijímání úplatku.

Čunkův případ poté převzal další absolvent plzeňské fakulty - advokát Eduard Bruna, jenž v Plzni získal velký doktorát PhD. a u kterého Gross dělal koncipienta.

V současné době Průša působí na ministerstvu obrany, Petr Bernátek pracuje jako insolvenční správce.

Pomáhal i Egidas

Další aktérkou, kterou spojuje nejen studium na plzeňských právech ale také angažmá v kauze Grosse i Čunka, je insolvenční správkyně Helena Horová.

Bakalářský cyklus, který je běžně tříletý, absolvovala v Plzni během jednoho roku. Po čtyřech letech od nastoupení na školu pak studium ukončila s doktorátem.

A byla to Horová, kdo - stejně jako Bernátek, pomáhala Grossovým v kauze nejasné půjčky na byt. Její společnost tehdy zaplatila za Šárku Grossovou její úvěr na dům. 

Stejně tak se jako Bernátek znovu objevuje v případě Jiřího Čunka. Tady pomáhala podnikateli Romanu Vaškůjovi, jenž je nyní obžalován z uplácení korunní svědkyně proti Čunkovi.

 

Právě se děje

před 10 minutami

Ozbrojenci propustili unesené studenty z nigerijské školy

Ozbrojenci v sobotu propustili 42 lidí, včetně 27 studentů, které unesli minulý týden z internátní školy v nigerijském státě Niger. Oznámil to podle agentury Reuters guvernér státu v severní centrální části nejlidnatější africké země.

Propuštěno bylo 27 školáků, tři zaměstnanci státní střední školy a jejich příbuzní. Ozbrojený gang minulý týden vtrhl do školy v okrese Kagara a přemohl ostrahu. Při útoku byl zabit jeden chlapec.

Unesení studenti, personál a příbuzní Vládní vědecké střední školy v Kagaře jsou opět na svobodě a v péči vlády státu Niger, oznámil na guvernér Abubakar Sani Bello.

Únosy ozbrojenými skupinami s požadavky výkupného jsou v mnoha severních státech Nigérie běžné, poznamenala agentura Reuters. Mnozí únosci bývají ozbrojeni a přijíždějí na motocyklech. Dříve za únosy v Nigérii stáli především bojovníci teroristické organizace Boko Haram, nyní ale stále častěji tuto taktiku využívají i jiné ozbrojené skupiny.

Ještě rozsáhlejší únos než ten z minulého týdne se odehrál v noci ze čtvrtka na pátek, kdy neznámí ozbrojenci v noci na dnešek z dívčí školy v obci Jangebe ve státě Zamfara na severozápadě Nigérie unesli 317 studentek. K okamžitému a nepodmíněnému propuštění dívek vyzval i generální tajemník OSN António Guterres.

Zdroj: ČTK , Zahraničí
před 51 minutami

USA uvolnily na pomoc ekonomice 1,9 bilionu dolarů

Americká Sněmovna reprezentantů schválila v sobotu návrh souboru opatření na podporu americké ekonomiky zasažené pandemií covidu-19 v objemu 1,9 bilionu dolarů (41 bilionů korun). O navrhovaném balíčku bude ještě hlasovat Senát.

Pro amerického prezidenta Joea Bidena je schválení podpůrných opatření prvním legislativním vítězstvím v Kongresu. Jeho demokraté však ještě musí vyřešit, jak v souboru opatření ponechat návrh na zvýšení minimální hodinové mzdy ze 7,25 dolaru na 15 dolarů. Návrh, který je hlavní prioritou pro progresivistickou část demokratů by mohl z balíku vypadnout kvůli komplikovaným schvalovacím pravidlům v Senátu.

Díky demokratům, kteří na rozdíl od Senátu těsně ovládají Sněmovnu reprezentantů, balíček nad ránem prošel v poměru hlasů 219 ku 212. Z amerického záchranného plánu mají být financovány vakcíny a zdravotnický materiál a další finanční pomoc postiženým domácnostem, malým firmám i regionálním a místním vládám.

Demokraté tvrdí, že balíček je nezbytný v boji s pandemií, která si v USA vyžádala už přes 500 000 životů. Miliony lidí kvůli ní přišly o práci. "Američané musí vědět, že jejich vláda je tu pro ně," prohlásila šéfka sněmovny Nancy Pelosiová. Podle republikánů je takový pomoc zbytná, podle nich jde jen 9 procent přímo na boj proti koronaviru.

Zdroj: ČTK , Zahraničí
před 1 hodinou

Skikrosařka Kučerová byla sedmá na SP v Gruzii

Skikrosařka Nikol Kučerová byla sedmá na Světovém poháru v Bakuriani a zajela nejlepší výsledek v sezoně. Sedmnáctiletá Diana Cholenská si v Gruzii 15. místem vytvořila kariérní maximum.

Jednatřicetiletá Kučerová v Bakuriani, kde startovalo šestnáct lyžařek, zvládla první vyřazovací jízdu a z druhého místa postoupila do semifinále. V něm obsadila čtvrté místo a nastoupila do malého finále, v němž si třetí příčkou zajistila celkovou sedmou pozici. Cholenská nedokončila čtvrtfinálovou jízdu.

Závod vyhrála Švýcarka Fanny Smithová a po pátém vítězství v sezoně ovládla potřetí v kariéře celkové hodnocení SP ve skikrosu. Mezi muži se z premiérového pohárového triumfu radoval Němec Florian Wilmsmann.

V březnu čekají skikrosaře závěrečné dva závody v ruském Sunny Valley a švýcarském Veysonnaz.

SP ve skikrosu v Bakuriani (Gruzie):

Muži: 1. Wilmsmann (Něm.), 2. Mobärg (Švéd.), 3. Schmidt, 4. Leman (oba Kan.).

Průběžné pořadí SP (po 9 z 11 závodů): 1. Howden (Kan.) 562 b., 2. Lenherr 347, 3. Regez (oba Švýc.) 341.

Ženy: 1. Smithová (Švýc.), 2. Näslundová (Švéd.), 3. Bergerová Sabbatelová (Fr.), 4. Thompsonová (Kan.), …7. Kučerová, 15. Cholenská (obě ČR).

Průběžné pořadí SP (po 9 z 11 závodů): 1. Smithová 765, 2. Thompsonová 457, 3. Bergerová Sabbatelová 414, …13. Kučerová 174, 29. Cholenská 35.

před 1 hodinou

V Adelaide vyhrála Šwiateková, po Roland Garros má druhý titul

Polská tenistka Iga Šwiateková vyhrála turnaj v Adelaide a po loňském senzačním triumfu na grandslamovém Roland Garros získala na okruhu WTA druhý titul. Světová osmnáctka ve finále porazila druhou nasazenou Švýcarku Belindu Bencicovou dvakrát 6:2.

Devatenáctiletá Šwiateková neztratila v pěti zápasech na tvrdém povrchu v Adelaide ani set. Finále trvalo jen hodinu a šest minut, Bencicová v něm soupeřce pomohla osmi dvojchybami a v obou sadách přišla dvakrát o servis. Vítězka ji při svém podání nepustila ani k jedinému brejkbolu. 

Zdroj: ČTK
Další zprávy