Obliba alkoholu roste. Omezte prodej, radí odborník

ČTK ČTK
3. 5. 2012 17:24
Možným řešením, jak snížit nadměrné pití alkoholu, je omezit místa, kde se prodává

Praha - Nedávné smutné prvenství České republiky v žebříčku zemí s nejvyšší mírou konzumace alkoholu, cigaret a drog vyvolalo rozporuplné reakce.

Zatímco odborníky donutila přemýšlet, jak Česko z takového stupínku sesadit, Unie výrobců lihovin se proti výsledkům ostře ohrazuje. Konzumace alkoholu podle nich, s odvoláním na oficiální statistiky, naopak klesá a průzkum jen poškozuje jméno Česka.

S možným řešením, jak situaci zlepšit, přišel národní protidrogový koordinátor Jindřich Vobořil. Podle něj by se v budoucnu mohl omezit počet míst, kde by se mohl prodávat alkohol. Na boj s nadměrným pitím by pak mohli přispívat i prodejci a výrobci.

Protidrogová politika se tak víc zaměří i na opatření proti legálním drogám.

"Toto téma není legrace. Někteří tvrdí, že se v Česku vždycky pilo a pít bude. Ale tak, jak se pije dnes, se tu nikdy nepilo. Tvrdý alkohol dnes pijí i děti ze základní školy," řekl Vobořil.

Unie: návrh podporují nesmyslná čísla

S novou politikou nesouhlasí Unie výrobců a dovozců lihovin ČR. "Pan Vobořil v celé své argumentaci vychází ze zásadně špatného předpokladu, že spotřeba alkoholu (zejména lihovin) v České republice roste. Opak je pravdou. Konzumace alkoholu v ČR má dlouhodobě stagnující či spíše klesající tendenci," uvedl prezident unie Petr Pavlík.

Upozornil také na to, že v roce 2010 byla spotřeba alkoholu v Česku nejnižší od roku 1992. Zatímco piva a tvrdého alkoholu pijí Češi stále méně, roste pouze konzumace vína. Návrh opřený o nesmyslná čísla postrádá smysl, uvedl Pavlík.

Proti zkreslování dat o konzumaci alkoholu by se podle Pavlíka měly ostře ohradit i oficiální představitelé státu. "Podobné 'studie' nás totiž v očích zbytku světa staví do role národa alkoholiků a poškozují tak obraz České republiky v zahraničí," podotkl.

Podle poslední výroční zprávy o stavu drog pije v Česku alkohol ve škodlivé míře až 1,4 milionu lidí. Závislost hrozí či ji už má až 150 000 dospělých do 64 let.

Alkohol z automatu i z o obchodu

Evropská školní studie ESPAD ukázala, že zatímco v roce 1995 se aspoň třikrát za poslední měsíc opilo 14 procent šestnáctiletých, loni jich byla už pětina.

Tabulka zemí s nejvyšším indexem neřesti

1. Česká republika 68,94
2. Slovinsko 62,50
3. Austrálie 57,84
4. Arménie 57,53
5. Španělsko 56,51
6. Bulharsko 53,25
7. Itálie 52,58
8. Řecko 51,24
9. Chorvatsko 51,14
10. Bosna a Hercegovina 50,72
 

Alkohol zhoršuje výkonnost, byl za řadou úrazů, nemocí, dopravních nehod i trestných činů. Finanční a jiné ztráty a další výdaje na nápravu škod či léčení činí podle odborníků ročně miliardy.

Některé státy prodej alkoholu omezily a stanovily, kde je možné ho pořídit. Třeba v Británii se smí podle Vobořila prodávat v licencovaných obchodech a není k dostání u benzinových pump.

"U nás je opačný extrém. Alkohol je i v automatu, na kterém je sice varování, že si ho nesmí koupit člověk starší 18 let, ale kontrola tu chybí," podotkl Vobořil.

Šestnáctiletí v Česku nemají problém si alkohol obstarat a stále víc z nich si ho tak například koupí v obchodě. V roce 2003 si ho tam za poslední měsíc opatřily dvě pětiny mladých, loni už jich bylo 61 procent.

O něco méně než před pěti lety se nalévá dětem v restauracích, barech a na diskotékách. V roce 2007 tam aspoň jednou do měsíce pilo alkohol 84 procent školáků, loni 77 procent.

Provozovatelé barů, restaurací a klubů by už brzy mohli dostat trest nejen za nalévání nezletilým, ale i za to, že u nich opilé děti budou. Mohlo by jim za to hrozit dočasné uzavření podniku. Návrh změny zákona se chystá koncem května představit premiér s Vobořilem.

Vobořil: omezit by se měla i reklama

Podle koordinátora se problematika nadměrného pití v Česku dosud opomíjela a chybějí na ni peníze. Ty by mohli v budoucnu poskytnout třeba prodejci a výrobci alkoholu.

Neplatili by je ve vyšších daních, ale pravidelně by poskytovali příspěvek. "Dělají to země v okolí, tak proč to nezkusit u nás," uvedl Vobořil.

Dodal, že omezit by se v budoucnu mohla také reklama na alkohol. Na jeho nebezpečí i rizika dalších drog by měla upozornit tříletá informační akce. Stát by měla 150 milionů korun. Peníze na ni mají putovat z evropských fondů.

Prohlédněte si prodej legálních drog v Ostravě:

Vobořil chystá akční plán kroků na příští tři roky. Vláda by návrh dokumentu měla dostat do konce roku. Nová česká protidrogová strategie, která by pak měla platit od roku 2018, by podle Vobořila měla zahrnovat nejen postup proti drogám ilegálním, ale i legálním.

---------------------------------------------------------------------------------------------------

Je právě alkohol vaším problémem a chcete se s ním poprat?

 

Právě se děje

Další zprávy