Obleva zvedla hladiny řek, řidiče trápí sníh a ledovka

Domácí ČTK Domácí, ČTK
24. 12. 2012 13:02
Provoz na silnicích ohrožují padající namrzlé větve, řeky začaly klesat
Námraza umí řidiče po ránu pěkně potrápit. Ilustrační snímek.
Námraza umí řidiče po ránu pěkně potrápit. Ilustrační snímek. | Foto: Reuters

Praha - Na konec prosince nezvykle teplé počasí zvedlo hladiny řek. Největší problémy spojené s táním sněhu hlásili vodohospodáři z jihu a západu Čech. Jinde pro změnu řidičům komplikují život sníh a popadané stromy.

Třetího stupně povodňové aktivity, tedy ohrožení, dosáhla například Úslava v Prádle na Klatovsku. Řeka už tam ale kulminovala. Nyní je na druhém stupni a dále klesá.

Kromě Prádla je nyní druhý stupeň na Úslavě také ve Ždírci a v Koterově, na Klabavě v Nové Huti na Rokycansku a také na Skalici ve Varvažově, kde řeka zatím neklesá.

První stupeň je například na Radbuze v Tasnovicích, ve Staňkově a ve Lhotě, na Hamerském potoku v Plané, na Úhlavě ve Štěnovicích a na Berounce na Bílé Hoře a v Liblíně.

Kvůli oblevě se zvedly hladiny některých toků i ve Středočeském kraji. Bdělost, tedy první povodňový stupeň, je hlášena na Berounce ve Zbečně na Rakovnicku a na Skalici v Zadním Poříčí na Příbramsku.

Sníh i popadané stromy

Problémy z celého Česka hlásí rovněž silničáři. Hasiči od nedělního odpoledne vyjížděli ke stovkám zásahů.

"Odstraňovali jsme hlavně stromy bránící plynulému provozu," popsala situaci Petra Musilová, mluvčí hasičů na Vysočině. Od nedělních 16:00 do pondělních 06:00 museli kvůli počasí zasahovat u 137 událostí. Nejvíc na Jihlavsku, kde vyjeli k téměř devíti desítkám případů.

Teploty v kraji se momentálně pohybují nad nulou a silnice jsou se sjízdné zvýšenou opatrností.

To ve vyšších polohách Jihočeského kraje může na vedlejších silnicích ležet ujetá vrstva zledovatělého sněhu krytá posypem.

Na silnicích ve Zlínském kraji se ráno tvořily náledí a ledovka. Silnice namrzají zejména na Zlínsku a Vsetínsku, řidiči by proto měli jezdit se zvýšenou opatrností. "Viditelnost je kvůli dešťovým srážkám snížena," stojí v hlášení zlínské správy silnic.

Foto: Reuters

Silničáři na Orlickoústecku uzavřeli kvůli padajícím větvím stromů tři silnice nižších tříd. Větve v regionu láme silná námraza, na silnicích hrozí náledí. Na cestách nižších tříd Orlickoústecka a Svitavska také leží zbytky rozbředlého sněhu. Hlavní silnice v Pardubickém kraji jsou většinou mokré.

Kvůli padajícím větvím silničáři uzavřeli silnici druhé třídy z Ostrova do Skuhrova a silnice třetí třídy z Knapovce do Dolní Dobrouče a z České Třebové do Skuhrova. Na silnici u obce Sloupnice na Svitavsku padl strom do poloviny cesty, silnice je v místě pádu kluzká, uvedla policie.

Na některých silnicích ve vyšších polohách Olomouckého kraje se ráno vytvořila zledovatělá vrstva sněhu. Zejména na Šumpersku, Jesenicku a ve vyšších polohách Prostějovska by proto řidiči měli jezdit se zvýšenou opatrností.

Zatímco všechny hlavní silniční tahy na jihu Moravy i komunikace v Brně jsou bez problémů sjízdné, na vedlejších a výše položených cestách regionu je nutné, aby byli řidiči velmi opatrní.

Místy je totiž pokrývá zledovatělá vrstva sněhu. Brzy ale odtaje. Teploty se budou v regionu pohybovat nad nulou, na Štěpána půjdou až na plus šest stupňů Celsia.

Déšť a náledí způsobily na jihu Moravy v neděli okolo 50 dopravních nehod. Všechny byly lehké. I přes dopravní komplikace přinesl Štědrý den obyvatelům regionu milou změnu; bude po dlouhé době i se sněhem. Toho je na jižní Moravě každou zimu málo, protože má v republice nejteplejší klima.

 

Právě se děje

Další zprávy