Oblečení světových značek je plné jedů, odhalily testy

Pavel Baroch
29. 11. 2012 14:24
Největší světový prodejce - ZARA - po zveřejnění testů slíbil, že škodliviny odstraní
Aktivisté Greenpeace jako figuríny v kostýmu kostlivce ve výloze značkového obchodu Zara v Ženevě.
Aktivisté Greenpeace jako figuríny v kostýmu kostlivce ve výloze značkového obchodu Zara v Ženevě. | Foto: Greenpeace International

Praha - Oblečení světoznámých značek, které se prodává i v českých obchodech, obsahuje jedovaté látky. Chemikálie sice bezprostředně neohrožují lidi, kteří si tričko nebo kalhoty obléknou, ale látky se uvolňují při praní a zamořují řeky a vodní nádrže, kde škodí tamním organismům.

Zjistily to testy mezinárodní organizace Greenpeace v rámci dlouhodobé kampaně Detox usilující o čistý textilní průmysl.

Greenpeace prověřovala 141 kusů oblečení u 20 světových výrobců takových značek, jako je Calvin Klein, Diesel, H&M, Zara, Marks & Spencer, Tommy Hilfiger, Gap, Esprit, Benetton, Levi´s nebo Armani.

Na seznamu nechyběla ani česká značka Blažek, u níž ve dvou ze čtyř zkoumaných vzorků testy prokázaly přítomnost nonylfenolethoxylátů (NPEs).

Blažek v tomto ohledu nepatří mezi žádné výjimky, protože NPEs, které se používají v asijských textilních továrnách, zjistila laboratoř Greenpeace v celkem 89 kusech oblečení, tedy 89 procentech testovaných vzorků, a to u všech dvaceti značek.

Nedorozumění, říká firma Blažek

Lenka Štěpánková z firmy Blažek se domnívá, že jde o nedorozumění, protože všichni jejich dodavatelé jsou certifikovaní mezinárodním testovacím a certifikačním systémem pro textilie Öeko-Tex Standard 100, který potvrzuje, že tkaniny jsou vyráběny v souladu s požadavky evropské chemické směrnice.

Obrazem: Vyčistěte své oblečení od jedů, vyzývá kampaň:

"Šíření takových zpráv nás velmi mrzí a znepokojuje, protože především my sami dlouhodobě spolupracujeme s akreditovanými zkušebními laboratořemi, které naše výrobky testují," řekla Aktuálně.cz Štěpánková.

Sdělila, že firma má zaveden certifikovaný systém řízení, který zavazuje k průběžné kontrole zdravotní nezávadnosti výrobků. "Nicméně jsme Greenpeace požádali o doložení jejich tvrzení," dodala Štěpánková.

Zakázané, ale i povolené

Jan Freidinger z české pobočky Greenpeace poznamenal, že nonylfenolethoxyláty, které testy zjistily i u oblečení firmy Blažek, mají v obchodě s textilem zvláštní postavení.

Foto: Ludvík Hradilek

"Tyto látky se v Česku i celé Evropské unii nesmí vyrábět a používat, ale když jsou obsaženy v textilu z dovozu, zákaz se na ně nevztahuje," řekl Aktuálně.cz Freidinger.

Největší škody sice nonylfenolethoxyláty způsobují v místech, kde se používají při výrobě textilu, ale jelikož se pak oblečení prodává prakticky po celém světě, škodlivina se roznáší dál. 

Kromě NPEs zjistily testy Greenpeace v některých tričkách či spodním prádle i další nebezpečné látky. "Světové oděvní značky prodávají oblečení s nebezpečnými chemikáliemi, které kontaminují vodní zdroje po celém světě," konstatoval Freidinger.

NPEs se do řek dostávají i přes čistírny odpadních vod, které je neumí zadržet, spíše urychlují jejich přeměnu na toxický nonylfenol, který je hrozbou pro vodní organismy.

ZARA své oblečení vyčistí

Jen několik dní poté, co Greenpeace zveřejnila výsledky svých testů, se největší světový prodejce módního oblečení ZARA zavázal očistit svou výrobu od nebezpečných látek.

"Pokud to může udělat největší prodejce módy, není důvod, proč by svůj dodavatelský řetězec nemohly vyčistit také ostatní značky a vyrábět oblečení bez jedů," uvedl Martin Hojsík, koordinátor kampaně Detox v Greenpeace International.

Cílem kampaně, kterou Greenpeace spustila v roce 2011, je dosáhnout vyčištění textilního průmyslu do roku 2020 včetně nulového vypouštění škodlivých látek z dodavatelských továren. 

ZARA se nyní stala osmou oděvní značkou, která se k tomu zavázala. Před ní to už udělaly například Nike nebo Adidas.

 

Právě se děje

Další zprávy