Objeven nový spis StB na Klause. Krycí jméno Rek

redakce DOM
21. 1. 2008 7:20
Po sametové revoluci byl skartován
StB
StB | Foto: Aktualne.sk

Praha - Tajná policie spis na Václava Klause založila v dubnu 1988, dva roky poté, co ukončila předchozí Klausův spis, vedený pod krycím jménem Kluk. Píše to Mladá fronta Dnes.

Smysl druhého spisu, vedeného pod krycím jménem Rek, není podle listu zřejmý. Spis byl tři týdny po sametové revoluci skartován spolu s dalšími dokumenty. V archivech ministerstva vnitra z něj nezůstalo ani torzo.

Tajná policie po revoluci ničila spisy obecně ze dvou důvodů. Prvním byla snaha zatajit jména svých aktivních spolupracovníků.

V případě Václava Klause je na místě jiná varianta, píše MfD.

Podle dochovaných záznamů si ho StB vedla jako prověřovanou osobu. Svazek Rek byl v té době ještě živý a poslední šéf tajné policie Alojz Lorenz tehdy rozhodl, že se musí zničit všechny rozpracované spisy. Skartace se podařilo zastavit až 15. prosince 1989.

Václav Klaus už dříve uvedl, že ho důvody, proč ho StB sledovala, nezajímají.

Dále čtěte:

 

Právě se děje

před 5 minutami

Izrael odsoudil zvolení ultrakonzervativce Raísího íránským prezidentem, svět by podle něj neměl s jeho režimem vyjednávat o návratu k jaderné dohodě.

Zdroj: ČTK
před 17 minutami

Tropické teploty nad 30 stupňů vydrží na většině území ještě v pondělí. Bouřky dorazí ze západu dnes večer a v celé zemi se mohou objevit až do pátku.

Zdroj: ČTK
Další zprávy