Objeven nový spis StB na Klause. Krycí jméno Rek

redakce DOM
21. 1. 2008 7:20
Po sametové revoluci byl skartován
StB
StB | Foto: Aktualne.sk

Praha - Tajná policie spis na Václava Klause založila v dubnu 1988, dva roky poté, co ukončila předchozí Klausův spis, vedený pod krycím jménem Kluk. Píše to Mladá fronta Dnes.

Smysl druhého spisu, vedeného pod krycím jménem Rek, není podle listu zřejmý. Spis byl tři týdny po sametové revoluci skartován spolu s dalšími dokumenty. V archivech ministerstva vnitra z něj nezůstalo ani torzo.

Tajná policie po revoluci ničila spisy obecně ze dvou důvodů. Prvním byla snaha zatajit jména svých aktivních spolupracovníků.

V případě Václava Klause je na místě jiná varianta, píše MfD.

Podle dochovaných záznamů si ho StB vedla jako prověřovanou osobu. Svazek Rek byl v té době ještě živý a poslední šéf tajné policie Alojz Lorenz tehdy rozhodl, že se musí zničit všechny rozpracované spisy. Skartace se podařilo zastavit až 15. prosince 1989.

Václav Klaus už dříve uvedl, že ho důvody, proč ho StB sledovala, nezajímají.

Dále čtěte:

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Americké ministerstvo financí poprvé povede žena, exšéfka centrální banky Yellenová

Americký Senát schválil Janet Yellenovou do funkce ministryně financí v administrativě demokratického prezidenta Joea Bidena. Bývalá šéfka americké centrální banky (Fed) bude první ženou, která resort financí za 232 let jeho existence povede, připomněla agentura AP. Senátní výbor pro zahraniční vztahy též schválil nominaci Antonyho Blinkena do pozice šéfa americké diplomacie.

Podle agentury AP se pro Yellenovou ve 100členném Senátu vyslovilo 84 senátorů, 15 bylo proti. Očekává se, že bude hrát klíčovou roli ve schválení Bidenova stimulačního balíku v hodnotě 1,9 bilionu dolarů (bezmála 41 bilionů korun). Návrh naráží na tvrdý odpor republikánů, kterým se zdá příliš vysoký.

Zdroj: ČTK
Další zprávy