Kulturní developer oživuje karlínská kasárna, počítá s kinosály i nohejbalem

ČTK ČTK
9. 4. 2017 19:38
Matěj Velek, "kulturní developer", se pokusí oživit chátrající kasárna v Karlíně. Ministerstvo spravedlnosti mu objekt pronajalo na tři roky. Velek chce kasárna přeměnit po vzoru Nákladového nádraží Žižkov, ze kterého v minulosti vybudoval umělecké místo. V kasárnách vznikne divadelní sál, kavárna i galerie. Ministerstvo hledalo pro objekt v Karlíně dočasné využití, než začnou stavby na plánovaném justičním paláci.
Kasárna v Karlíně.
Kasárna v Karlíně. | Foto: Ludvík Hradilek

Praha - Ministerstvo spravedlnosti pronajalo objekt bývalých kasáren v pražském Karlíně "kulturnímu developerovi" Matěji Velkovi, který se v letech 2013 až 2015 staral o oživení Nákladového nádraží Žižkov.

Co najdete v Respektu

Obálka Respektu
  • V Sýrii možná dochází ke změně, Česko na ni ale zatím není připravené
  • Téma: První Trumpova válka
  • Rodiny s dětmi si polepší, ale vláda už při rozdávání překračuje dříve dojednané meze. Schodek rozpočtu opět poroste.
  • O kom se mluví: Kolaps brankáře Neuvirtha a tvrdé podmínky NHL
  • The Economist: Američtí konzumenti i firmy vidí trumpovský boom. Většina prognostiků nikoli.
  • Reportáž z Berlína bojujícího o duši Turecka
  • Rozhovor: S architektem a hercem Davidem Vávrou
  • Vzestup a pád Carlose Šakala, nejhledanějšího teroristy studené války

Koupit aktuální vydání Respektu >>

Podepsanou smlouvu má na tři roky. Ministerstvo mu ale přislíbilo, že pokud všechno dobře poběží, prodlouží ji minimálně na šest sezon. Píše to týdeník Respekt ve svém pondělním čísle.

Velek chce do Karlína přesunout aktivity svého týmu z Nákladového nádraží Žižkov.

Zde se mu z osiřelého industriálního areálu rychle podařilo vybudovat dynamický prostor, kde se promítalo pod širým nebem, hrálo, koncertovalo, vystavovalo a tančilo. Avšak Národní filmový archiv, který nádraží získal do své správy, našel nového provozovatele.

"Proti nákladovému nádraží je to úplný Hilton, tam nebyla ani kanalizace, zatímco tady funguje topení, a dokonce i vzduchotechnika," uvedl Velek. Do rozjezdu hodlá vložit zbytek svých úspor, spoléhá na příjem z občerstvení a příští rok požádá o granty. S velkým otevřením se počítá na začátek června.

Objekt se v minulosti neúspěšně snažilo prodat ministerstvo obrany. Nápad na nové využití pak přinesl až ministr spravedlnosti Robert Pelikán (ANO). Loni požádal o převedení areálu pod svůj rezort s tím, že tu vybuduje justiční palác.

Centrálně se sem mají přesunout některé soudy z různých částí Prahy. To si však, jak píše Respekt, vyžádá miliardové investice a velkou architektonickou soutěž. Spuštění projektu se odhaduje za zhruba deset let, ministerstvo tak hledalo dočasné využití.

Nohejbalové hřiště i divadlo

Na nádvoří se počítá s koncerty, promítáním, kavárnou, ale taky s dětskými a nohejbalovými hřišti. V zachovalejší dvoupatrové stavbě hodlá Velkův tým zřídit čtyři dramaturgické sekce.

Z garáží se zbouráním jedné příčky stane prostorný divadelní sál s kavárnou, z unikátně zachovalé zkušebny a promítárny Posádkové hudby Praha kinosál s hudebním klubem a z noclehárny pro zadržené cizince pak galerie. O tu se budou starat lidé z Karlin Studios, jimž loni nedaleko odtud developer zboural léta pronajímanou budovu a na jejím místě postaví kanceláře.

Historický objekt kasáren pochází z 19. století, pro vojenské účely byl využíván v době Československa i České republiky. Ve druhé polovině 20. století v areálu sídlily různé útvary a zařízení pražské vojenské posádky jako posádková hudba, vojenská policie, velitelství nebo ošetřovna.

 

Právě se děje

před 2 hodinami

Boleslav má zdravotní potíže, Liberec vyzve Spartu

Hokejisté Mladé Boleslavi nenastoupí k úternímu utkání 5. kola extraligy v Liberci. Řada hráčů středočeského celku se potýká se zdravotními problémy, proto byl duel prozatím odložen na neurčito. Bílí Tygři si jako náhradu vyjednali narychlo utkání se Spartou, jež bude předehrávkou 19. kola.

Mladoboleslavští i Severočeši potvrdili změny na svých webových stránkách. "Děje se tak na popud mladoboleslavského klubu. Řada Bruslařů má zdravotní problémy, které v současné době nelze vyloučit jako nákazu covidem-19," uvedli v krátké zprávě Středočeši.

Ještě v neděli přitom Mladá Boleslav hrála a porazila v předehrávce 26. kola shodou okolností právě Spartu (4:2). Vítězný tým k úspěchu dovedlo trio Petr Haken, Radim Vrbata a Václav Nedorost, kteří nahradili Radima Rulíka a Pavla Pateru. Stabilní trenérská dvojice scházela kvůli nemoci.

Souboj se Spartou odehraje Liberec se stejným začátkem, jaký měl mít jeho duel s Bruslařským klubem. Úvodní buly bude vhozeno v 18 hodin.

Další zprávy