Kulturní developer oživuje karlínská kasárna, počítá s kinosály i nohejbalem

ČTK ČTK
9. 4. 2017 19:38
Matěj Velek, "kulturní developer", se pokusí oživit chátrající kasárna v Karlíně. Ministerstvo spravedlnosti mu objekt pronajalo na tři roky. Velek chce kasárna přeměnit po vzoru Nákladového nádraží Žižkov, ze kterého v minulosti vybudoval umělecké místo. V kasárnách vznikne divadelní sál, kavárna i galerie. Ministerstvo hledalo pro objekt v Karlíně dočasné využití, než začnou stavby na plánovaném justičním paláci.
Kasárna v Karlíně.
Kasárna v Karlíně. | Foto: Ludvík Hradilek

Praha - Ministerstvo spravedlnosti pronajalo objekt bývalých kasáren v pražském Karlíně "kulturnímu developerovi" Matěji Velkovi, který se v letech 2013 až 2015 staral o oživení Nákladového nádraží Žižkov.

Co najdete v Respektu

Obálka Respektu
  • V Sýrii možná dochází ke změně, Česko na ni ale zatím není připravené
  • Téma: První Trumpova válka
  • Rodiny s dětmi si polepší, ale vláda už při rozdávání překračuje dříve dojednané meze. Schodek rozpočtu opět poroste.
  • O kom se mluví: Kolaps brankáře Neuvirtha a tvrdé podmínky NHL
  • The Economist: Američtí konzumenti i firmy vidí trumpovský boom. Většina prognostiků nikoli.
  • Reportáž z Berlína bojujícího o duši Turecka
  • Rozhovor: S architektem a hercem Davidem Vávrou
  • Vzestup a pád Carlose Šakala, nejhledanějšího teroristy studené války

Koupit aktuální vydání Respektu >>

Podepsanou smlouvu má na tři roky. Ministerstvo mu ale přislíbilo, že pokud všechno dobře poběží, prodlouží ji minimálně na šest sezon. Píše to týdeník Respekt ve svém pondělním čísle.

Velek chce do Karlína přesunout aktivity svého týmu z Nákladového nádraží Žižkov.

Zde se mu z osiřelého industriálního areálu rychle podařilo vybudovat dynamický prostor, kde se promítalo pod širým nebem, hrálo, koncertovalo, vystavovalo a tančilo. Avšak Národní filmový archiv, který nádraží získal do své správy, našel nového provozovatele.

"Proti nákladovému nádraží je to úplný Hilton, tam nebyla ani kanalizace, zatímco tady funguje topení, a dokonce i vzduchotechnika," uvedl Velek. Do rozjezdu hodlá vložit zbytek svých úspor, spoléhá na příjem z občerstvení a příští rok požádá o granty. S velkým otevřením se počítá na začátek června.

Objekt se v minulosti neúspěšně snažilo prodat ministerstvo obrany. Nápad na nové využití pak přinesl až ministr spravedlnosti Robert Pelikán (ANO). Loni požádal o převedení areálu pod svůj rezort s tím, že tu vybuduje justiční palác.

Centrálně se sem mají přesunout některé soudy z různých částí Prahy. To si však, jak píše Respekt, vyžádá miliardové investice a velkou architektonickou soutěž. Spuštění projektu se odhaduje za zhruba deset let, ministerstvo tak hledalo dočasné využití.

Nohejbalové hřiště i divadlo

Na nádvoří se počítá s koncerty, promítáním, kavárnou, ale taky s dětskými a nohejbalovými hřišti. V zachovalejší dvoupatrové stavbě hodlá Velkův tým zřídit čtyři dramaturgické sekce.

Z garáží se zbouráním jedné příčky stane prostorný divadelní sál s kavárnou, z unikátně zachovalé zkušebny a promítárny Posádkové hudby Praha kinosál s hudebním klubem a z noclehárny pro zadržené cizince pak galerie. O tu se budou starat lidé z Karlin Studios, jimž loni nedaleko odtud developer zboural léta pronajímanou budovu a na jejím místě postaví kanceláře.

Historický objekt kasáren pochází z 19. století, pro vojenské účely byl využíván v době Československa i České republiky. Ve druhé polovině 20. století v areálu sídlily různé útvary a zařízení pražské vojenské posádky jako posádková hudba, vojenská policie, velitelství nebo ošetřovna.

 

Právě se děje

před 4 hodinami

Sanders v průzkumu dále sílí, Bidenovi přebírá černošské voliče

Americký senátor Bernie Sanders si v průzkumu upevnil vedení v boji o prezidentskou nominaci Demokratické strany. Svému rivalovi Joe Bidenovi navíc přebírá černošské voliče, kteří dosud bývalého viceprezidenta upřednostňovali. Vyplývá to z průzkumu veřejného mínění společnosti Ipsos, jehož výsledky dnes zveřejnila agentura Reuters.

Zdroj: ČTK
před 5 hodinami

Producent Weinstein skončil po odsuzujícím verdiktu v nemocnici

Bývalému filmovému producentovi Harveymu Weinsteinovi se cestou od soudu do vězení přitížilo a musel být převezen do nemocnice. Stalo se tak poté, co jej porota v pondělí uznala vinným ze sexuálního napadení a z lehčí formy znásilnění, za což mu hrozí až 29letý trest vězení. Dnes o tom informovala agentura Reuters.

Zdroj: ČTK
Další zprávy