Místo dealera internet. Češi nakupují drogy přes "e-shopy" stále častěji, nosí jim je pošťák

Lukáš Prchal Lukáš Prchal
1. 11. 2015 18:07
Před dvěma lety uzavřeli policisté v USA Hedvábnou stezku, na níž si lidé mohli objednávat drogy a další nelegální věci. V současné době je i v České republice nakupování na takzvaných deep webech, kde se dá sehnat prakticky cokoli, čím dál oblíbenější. Potvrzují to i sami policisté. Podle nich se drogová scéna stále častěji profesionalizuje a přesouvá právě do virtuálního prostředí.
Ilustrační foto
Ilustrační foto | Foto: Thinkstock

Praha – Ondřej sháněl v Praze drogy. U dealerů na Václavském náměstí ani jinde v ulicích nepochodil. Uspěl až na internetu, tedy v jeho neveřejné části. V ní se dá nakoupit prakticky cokoli. Když víte, kde hledat.

Nakupování drog a dalších nelegálních věcí na internetu se stalo fenoménem před pár lety převážně v USA. Tento trend se však začal poslední dobou projevovat ve větší míře i v České republice. Potvrzují to i sami policisté.

„V praxi vnímáme stále početnější řešení případů z dané oblasti. To se týká i přesunu části scény z reálného do virtuálního prostředí, což je doprovázeno profesionalizací, a toto je nejmarkantnějším příkladem právě zejména u drogové problematiky,“ říká mluvčí Útvaru pro odhalování organizovaného zločinu (ÚOOZ) Pavel Hanták.

S tím souhlasí i mluvčí Národní protidrogové centrály (NPC) Barbora Kudláčková. „Fenomén obchodu s drogami na "darknetu" nabývá na významu, což může být způsobeno tím, že dorůstá nová generace drogových uživatelů a obchodníků s drogami, kteří se ve virtuálním světě poměrně dobře orientují a pohyb v něm je pro ně přirozený,“ vysvětluje Kudláčková.

Mezi takzvané deep weby patřila i známá Hedvábná stezka, která jako jedna z prvních využívala bitcoiny a poštu pro doručení zásilky. Dva roky od zavření Hedvábné stezky, jejíž konec doprovázelo v USA zatýkání a jejíž provozovatel dostal doživotí, vše funguje na stejném principu. Nikdo tyto servery zatím nedokázal razantně omezit. Naopak, spíše jich přibývá.

Jako běžný e-shop

S podobnými weby policisté těžko bojují hned z několika důvodů. Pro připojení do deep webu uživatelé používají internetový prohlížeč Tor, který komukoli zajistí anonymitu. A je proto velmi složité vystopovat, kde jsou uživatelé reálně připojeni.

„Na fórech na internetu, které jsou běžně přístupné, si člověk najde odkaz na stránky, které se dají otevřít pouze v Toru,“ říká Ondřej. Na stránkách, na něž uživatel získá odkaz v běžných prostorách internetu, se zaregistruje, z domova se přihlásí a nakupuje jako na běžném e-shopu. Každý obchodník má i hodnocení klientů, nakolik je důvěryhodný. Za pár dnů uživateli vše přijde poštou.

Navíc drogy bývají v těchto zákoutích internetu podle oslovených uživatelů i levnější. „Mainstreamové drogy lze výrazně levněji zakoupit v pouličním prodeji,“ oponuje mluvčí Národní protidrogové centrály.

Na co si jen vzpomenete

Nejdůležitější věcí je pro takovouto transakci virtuální měna bitcoin (1 BTC = 7200 Kč). „Koupíte si asi půlku bitcoinu a bez udání jména vytvoříte účet na bitcoin peněžence, kam si převedete peníze,“ vysvětluje Ondřej. Aniž by člověk oplýval zvláštními schopnostmi přesahujícími běžného uživatele internetu, stává se pro policii těžko vystopovatelným.

Na takových stránkách lze přitom najít prakticky všechno. Objednat si zde můžete jakékoli drogy, kradené hodinky, auto, hackerský útok, zbraně, náboje, falešné peníze, nové doklady, dětskou pornografii nebo třeba kreditní kartu s limitem 250 tisíc eur za padesát tisíc korun.

Zásilky se daří zabavovat

Do některých zemí však zboží obchodníci neposílají. Třeba do Norska a Švédska, kde je znatelně vyšší riziko, že zásilku celníci odhalí.

Mluvčí Kudláčková k tomu ale poznamenává, že i českým celníkům se opakovaně daří zásilky objednané na deep webech zabavovat. „Národní protidrogová centrála s pracovníky České pošty úzce spolupracuje, konkrétní opatření jsou však záležitostí pošty,“ říká Kudláčková. "Pokud potřebují asistenci České pošty, vždy poskytujeme součinnost. Sami ale jednotlivé zásilky otevírat nemůžeme," doplňuje mluvčí České pošty Matyáš Vitík.

Obchodování s bitcoiny a dohledávání transakcí je stále velkým problémem. Před časem však měla policie štěstí a jeden z případů obchodování s virtuální měnou vyřešila díky amatérským internetovým pátračům, kteří spojili jednoho muže s vykradením webového tržiště Sheep Marketplace. Z tržiště měl tenkrát ukrást v přepočtu více než 100 milionů korun. Takovéto příklady jsou však vesměs ojedinělé.

Problémy s bitcoiny se poslední dobou začala zabývat i Finanční správa, která pracuje na novém zákonu. Ten má upravit obchod s velkým množstvím bitcoinů. Nový zákon má ulehčit odhalování podvodů s virtuálními měnami. Finanční analytický útvar ministerstva financí už rozhodl, že transakce prováděné ve virtuálních měnách s hodnotou nad 15 tisíc eur musí obchodníci hlásit.

 

Právě se děje

Další zprávy