Úřad zamítl Havlové plán postavit na Hrádečku hotelový komplex, oblast je chráněná

Martina Heroldová Martina Heroldová
3. 7. 2020 13:58
Vdova po bývalém prezidentovi Václavu Havlovi narazila s plánem postavit poblíž proslulé chaty na Hrádečku hotelový komplex s muzeem. Tamní úřad její záměr zamítl s tím, že pozemky jsou v přírodní oblasti, která je chráněná. Vedení obce uvedlo, že chce ponechat chatu místem důstojné vzpomínky na Havla, nežli aby tam fungoval turistický resort.

Osada Hrádeček se nachází nedaleko Trutnova pod zříceninou hradu Břecštejn. Zdejší Havlovu chalupu a okolní louky zdědila po jeho smrti vdova Dagmar Havlová. Jak nyní upozornil deník Mladá fronta DNES, stavební plány Havlové v této lokalitě trutnovský úřad zamítl. 

Pozemky jsou totiž součástí evropsky chráněného přírodního území Natura 2000, a tak není možné je proměnit ve stavební parcely. "Předmětem ochrany jsou bukové porosty a vegetace vázaná na skalní výchozy v lesích. Na základě vyhodnocení bylo zjištěno, že návrh územního plánu má významný negativní vliv na předměty ochrany a celistvost lokalit soustavy Natura 2000," stojí ve zprávě Posouzení vlivů koncepce na předměty ochrany a celistvost lokalit soustavy Natura 2000.

Dagmar Havlová měla v plánu vystavět v osadě Hrádeček hotelový komplex, který by tvořila hlavní budova, deset bungalovů, parkoviště a lavička Václava Havla. Součástí měla být i nová příjezdová cesta z blízkých obcí Vlčice a Hertvíkovice.

"V této lokalitě je stavba takového rozsahu vyloučena," řekl deníku šéf oddělení územního plánování v Trutnově Marek Hlíza. 

Bývalá první dáma má nyní možnost proti zamítavému rozhodnutí podat námitku, zdá se však, že kdyby upustila od záměru vytvořit na místě apartmány, mohla by dostat výjimku ke stavbě muzea či právě havlovské lavičky.

"Jedná se o pozemky nedaleko Hrádečku, s nímž je osoba prezidenta Václava Havla úzce spjata. Plocha by měla být dále využita pro důstojné uctění jeho památky, například vybudováním lavičky Václava Havla," konstatuje studie na  Vyhodnocení vlivů na udržitelný rozvoj území - SEA. 

Havlová se k odmítavému stanovisku nijak nevyjádřila. "Dovolte, abychom vás upozornili, že se ptáte na soukromé pozemky vlastníka," sdělil Aktuálně.cz Jakub Doležal z nadace Dagmar a Václava Havlových Vize 97 bez dalšího komentáře.

Muzeum či lavičku by obec podpořila

Také starostka obce Mladé Buky, pod niž Hrádeček spadá, Lucie Potůčková si dovede na místě představit spíše připomínku Havlova odkazu, nežli turistický resort. "Osobně nemám problém podpořit místo, které bude sloužit k uctění památky Václava Havla a zároveň zredukuje parkování u jeho chaty. Nicméně byla bych velice obezřetná v případě, že by zde byl plánován nějaký rozsáhlejší turistický komplex, který by mohl místo nenávratně narušit a změnit," řekla MF Dnes.

Odmítavě se k záměru staví také soused Josef Trpák. "Myslím, že paní Havlová nemá důvod tady z­ toho dělat stavební pozemek. O peníze jí snad nejde," uvedl.

O záměru Havlové přeměnit chalupu na hotelový resort informoval deník MF Dnes loni na podzim. Havlová kvůli němu zažádala o změnu územního plánu, aby bylo možné na ploše, která je vedena jako lesní porost, začít stavět. V plánu měla turistický komplex Resort Hrádeček, který by obsahoval desítku apartmánů, parkoviště ale i muzeum či lavičku Václava Havla.

Havel stavení s pozemky koupil v 60. letech. Jeho chalupa ve vsi nedaleko Trutnova byla v době normalizace nejen jeho exilovým útočištěm, kde se věnoval literární činnosti, ale také pomyslným sídlem disentu a místem mnoha kulturních událostí. Vznikala tam Charta 77 či petice Několik vět. Před smrtí pro něj byla chata místem odpočinku a roku 2011 v ní také po dlouhodobých zdravotních obtížích zemřel.

Video: Havel byl nejšťastnější na Hrádečku, na Pražském hradě nechtěl nepřívětivou pevnost, říká Lukeš

Inspirovala mě vycházka, kterou jsem dělal s překladateli Havlových her z celého světa. Je to taková pavučina míst, říká architekt Zdeněk Lukeš. | Video: Daniela Drtinová
 

Právě se děje

Další zprávy