Obec chce stavět, těžaři blokují parcelu uprostřed vsi

Pavel Baroch
12. 3. 2009 18:05
Zákon pomáhá těžebním firmám, novelu poslanci odkládají

Trojanovice - Nevelká beskydská obec Trojanovice by ráda postavila novou radnici a informační centrum pro turisty, kterých sem přijíždějí tisíce.

Jenže státní podnik Lesy, majitel poměrně rozlehlé parcely v samém srdci dědiny, nemůže Trojanovicím pozemek prodat ani ho vyměnit za jiný. Podle platného horního zákona má totiž přednostní předkupní právo na pozemku těžební firma, tedy OKD.

"Ten pozemek je velice zanedbaný, ani ho nepotřebujeme celý, ale nemůžeme získat ani kousek," stěžuje si trojanovický starosta Jiří Novotný.

Trojanovice a další obce s obdobnými zkušenostmi chtějí, aby se horní zákon změnil. Ministerstva průmyslu a životního prostředí už dokonce návrh jeho novely připravila a paragraf o předkupním právu vyškrtla. Jenže přijetí novely se stále odkládá. Naposledy ho ve sněmovně zablokovala ČSSD.

Novela se navíc vůbec nezamlouvá těžebním firmám, dělají všechno pro to, aby se horní zákon v navrhované verzi neměnil. Tvrdí, že by to znamenalo konec českého hornictví.

"Nebude to konec hornictví, ale konec rabování," oponuje Stanislav Uruba, předseda sdružení Naše Beskydy, které bojuje proti snahám společnosti OKD zahájit v okolí Frenštátu pod Radhoštěm těžbu černého uhlí.

Silnice zdraží o osm milionů

Platný horní zákon se nezamlouvá ani Frenštátu pod Radhoštěm, který má špatnou zkušenost například s tím, jak mu komplikuje plánovanou stavbu nové silnice ke dvěma strategickým podnikům ve městě - Siemens a Continental.

"Chceme obchvat, aby nákladní doprava nejezdila přes město," vysvětlil frenštátský starosta Stanislav Hrabovský. Jenže silnice nemůže vést přes pozemky, které blokuje OKD, musí vést okolo. To ovšem znamená, že stavba podraží zhruba o osm milionů.

S čím počítá novela

  • Báňská správa zahájí řízení o odpisu zásob, pokud těžařská firma nezačne těžit do patnácti let od získání ložiska
  • Těžařské firmy musí pod hrozbou pokuty do roka předložit podklady k provedení odpisu nevyužitých ložisek
  • Těžařské firmy ztrácejí právo předkupního práva k pozemkům ve svém dobývacím prostoru

"Chceme se rozvíjet jako turistická obec, ale předkupní právo na pozemky nám to neumožňuje," dodal Jiří Novotný, starosta sousedních Trojanovic, které ze dvou třetin leží v dobývacím prostoru plánovaného dolu Frenštát.

Dodal, že už teď jsou lidé například nuceni investovat stovky tisíc korun do pevnějších základů, aby jejich domy v budoucnu neohrozila případné dolování černého uhlí. Místní proti plánované těžbě několikrát manifestovali.

"Stále ale žijí v nejistotě, co bude dál," řekl Stanislav Uruba ze sdružení Naše Beskydy.

Kanalizace musela okolo

Na druhém konci republiky - v Horním Jiřetíně v severozápadních Čechách - zase paragraf o předkupním právu zkomplikoval stavbu kanalizace, která vede přes stovky pozemků.

To nedopustíme!
To nedopustíme! | Foto: Pavel Baroch

"Doslova s ní kličkujeme mezi parcelami. Musíme velmi pracně vyhledávat místo, abychom se vyhnuli pozemkům, které jsou blokovány těžební organizací," konstatoval jiřetínský místostarosta Vladimír Buřt.

Horní Jiřetín by uvítal i tu část novely horního zákona, která se týká odpisu zásob. Platný zákon totiž nestanovuje žádný závazný termín, do kdy musí těžaři předat úřadům patřičné podklady.

Jiřetínská radnice už o tyto doklady žádá Litvínovskou uhelnou (dříve Mosteckou uhelnou) patnáct let. Podobně je na tom ministerstvo životního prostředí.

Vláda Petra Pitharta v roce 1991 stanovila v severozápadních Čechách těžební hranice, aby Horní Jiřetín a další obce ochránila před rozšiřováním povrchových dolů. Zároveň vláda rozhodla o odpisu zásob, což ovšem úřady nikdy nesplnily.

Novelu podpořilo více než 60 obcí

Vládní novelu horního zákona podpořili starostové nebo jejich zástupci z více než šedesáti obcích po celé republice. Podpis přitom připojili i ti představitelé měst, jichž se těžba bezprostředně nedotýká - například z Plzně a Brna.

Foto: Ondřej Besperát, Aktuálně.cz

Starostové zároveň vyjednávají s poslanci, aby novelu podpořili. O opačný výsledek se v parlamentu naopak snaží Těžební unie. Proti je i svaz průmyslu.

S novelou zákona zásadně nesouhlasí těžaři či svaz průmyslu. Tvrdí, že by nové předpisy mohly vyvolat vlnu arbitráží a mnohé firmy by zákon položil.

"Násilný zásah do hospodaření firmy může vést k řadě soudních sporů včetně mezinárodních arbitráží za několik desítek miliard korun. Pro mnoho těžebních společností může mít zneužívání této právní normy likvidační účinek," řekl mluvčí průmyslového svazu Milan Mostýn.

 

Právě se děje

Další zprávy