reklama
 
 

Obě sestry Mauerovy obviněny z týrání dalšího syna

21. 6. 2007 20:20
I tak soud zdůvodnil zákaz návštěv otce u dětí

Brno - Podle policie nebyl v kuřimské kauze týrán jen Ondřej, ale i jeho bratr Jakub. Z jeho týrání obvinila jak matku Kláru Mauerovou, tak její sestru Kateřinu.

"Ve zprávě policie ze včerejšího dne je uvedeno, že je nově rozšířeno obvinění Kláry a Kateřiny pro trestný čin týrání svěřené osoby a omezování osobní svobody, kdy poškozeným je nově i Jakub," řekl Aktuálně.cz Aleš Mendel z advokátní kanceláře zastupující otce chlapců Radka Coufala.

To, že policie obvinila z týrání Jakuba také Kateřinu Mauerovou dnes potvrdil Aktuálně.cz její advokát Jiří Machourek. "Ano, je to tak," řekl.

Nové obvinění sester Mauerových mělo pro bývalého manžela Kláry neblahý důsledek. Soud mu totiž i kvůli tomu zakázal vídat se s jeho dvěma syny. Ti jsou od matčina zatčení umístěni v zařízení Fondu ohrožených dětí Klokánek.

Soud v Brně nevyhověl dnes otcově žádosti o předběžné opatření, které by mu styk s dětmi umožnilo. Otec není v případu týrání obviněn a nefiguruje ani mezi podezřelými. Z rozhodnutí soudu se zhroutil.

Úřednice: Ondřej je znovu trýzněn. Nyní v Klokánku

Proti otci je Klokánek i soudní znalkyně

Soud dnes rozhodl, že kromě otce se s dětmi nesmí vídat ani jejich teta Gábina a prarodiče. Zároveň soudce překvapivě uložil personálu Klokánku povinnost, aby styku zmíněných příbuzných s chlapci zabránil.

Kromě obvinění z týrání druhého chlapce soud přihlédl i ke zprávě z Kolkánka, která vliv otce na děti popsala velmi negativně.

"Otec porušil podmínky, umožnil kontak s tetou a prarodiči a chlapcům tak připomněl jejich dřívější trestání a způsobil tak jejich další traumatizaci," stojí ve zprávě.

Názor vedení Klokánku podpořila i soudní znalkyně Marta Skulová. "Po návštěvě otce jsou kluci neklidní a ve špatném psychickém stavu. Když návštěvy nebyly, tak se uklidnili," napsala ve znaleckém posudku.    

Jakub a Ondřej, kvůli jehož týrání je matka obviněna, jsou v Klokánka od matčina zatčení z moci soudu. Tamní vedení otci zakázalo, aby děti v domově navštěvoval, a tak otcův advokát podal minulý týden k soudu žádost o předběžné opatření.

Městský soud v Brně dnes tutu žádost - stejně jako předchozí žádost otce o svěření chlapců do své péče, zamítl. "Dnes se k tomu vyjadřovat nebudu," řekl Aktuálně.cz místopředseda soudu Roman Kiš. "Počkám do zítra, až všichni zúčastnění dostanou rozhodnutí do ruky."

Vedení Klokánku je připraveno rozhodnutí respektovat. "To, co nám soud uložil budeme dodržovat a návštěvy neumožníme," řekla ředitelka brněnského Klokánka Ditta Pokorná. "Ale je to jen předběžné opatření, takže to není trvalý stav. S otcem jsme včera konzultovali vzdělávání dětí. Byli totiž na přezkoušení."

Kauza Kuřim přehledně, jak to jen jde

Postup Klokánku kritizuje ministerstvo

Postup Klokánku ostře kritizovalo ministerstvo práce a sociálních věcí. Stát zařízení Klokánek dotuje.

Vedení brněnského domu Fondu ohrožených dětí totiž nejprve zakázalo ostaním příbuzným, aby Ondřeje a Jakuba navštěvovali, pak návštěvy otci povolili a po několika dnech opět zakázali.

Pro ministerstvo je takový postup nepřijatelný. "Není možné, aby neustále měnili pravidla, jak se jim zlíbí," řekla Aktuálně.cz před několika dny na adresu Klokánku vedoucí odboru sociálně právní ochrany dětí Kristýna Kotalová. "Pro děti je to další forma psychického týrání," dodala.

Ředitelka Klokánku Ditta Pokorná má jiný názor, tvrdí, že děti si na nepřítomnost rodiny nestežují.. "Rozhodně jim žádné trauma nepůsobíme, neptají se po příbuzných. Není tam žádný problém, je to uměle vyvolané, děti to neřeší," řekla dnes Aktuálně.cz Pokorná. "Rodiče chlapcům neschází. Nemám z toho radost, ale je to tak."

Ministerstvo však dál pokračuje v šetření stížnosti, kterou otec před časem zaslal. "Dnešní rozhodnutí soudu na tom nic nemění," řekla Aktuálně.cz Kristýna Kotalová. "Dál budeme postup Klokánka prošetřovat."

autor: Eliška Bártová | 21. 6. 2007 20:20

  Pokračujte dál

  Hlavní zprávy

  reklama
  reklama
  reklama
  reklama
  reklama
  reklama