Obě sestry Mauerovy obviněny z týrání dalšího syna

Eliška Bártová Eliška Bártová
21. 6. 2007 20:20
I tak soud zdůvodnil zákaz návštěv otce u dětí

Brno - Podle policie nebyl v kuřimské kauze týrán jen Ondřej, ale i jeho bratr Jakub. Z jeho týrání obvinila jak matku Kláru Mauerovou, tak její sestru Kateřinu.

"Ve zprávě policie ze včerejšího dne je uvedeno, že je nově rozšířeno obvinění Kláry a Kateřiny pro trestný čin týrání svěřené osoby a omezování osobní svobody, kdy poškozeným je nově i Jakub," řekl Aktuálně.cz Aleš Mendel z advokátní kanceláře zastupující otce chlapců Radka Coufala.

To, že policie obvinila z týrání Jakuba také Kateřinu Mauerovou dnes potvrdil Aktuálně.cz její advokát Jiří Machourek. "Ano, je to tak," řekl.

Nové obvinění sester Mauerových mělo pro bývalého manžela Kláry neblahý důsledek. Soud mu totiž i kvůli tomu zakázal vídat se s jeho dvěma syny. Ti jsou od matčina zatčení umístěni v zařízení Fondu ohrožených dětí Klokánek.

Soud v Brně nevyhověl dnes otcově žádosti o předběžné opatření, které by mu styk s dětmi umožnilo. Otec není v případu týrání obviněn a nefiguruje ani mezi podezřelými. Z rozhodnutí soudu se zhroutil.

Kristýna Kotalová
Kristýna Kotalová | Foto: Ludvík Hradilek
Úřednice: Ondřej je znovu trýzněn. Nyní v Klokánku

Proti otci je Klokánek i soudní znalkyně

Soud dnes rozhodl, že kromě otce se s dětmi nesmí vídat ani jejich teta Gábina a prarodiče. Zároveň soudce překvapivě uložil personálu Klokánku povinnost, aby styku zmíněných příbuzných s chlapci zabránil.

Kromě obvinění z týrání druhého chlapce soud přihlédl i ke zprávě z Kolkánka, která vliv otce na děti popsala velmi negativně.

"Otec porušil podmínky, umožnil kontak s tetou a prarodiči a chlapcům tak připomněl jejich dřívější trestání a způsobil tak jejich další traumatizaci," stojí ve zprávě.

Názor vedení Klokánku podpořila i soudní znalkyně Marta Skulová. "Po návštěvě otce jsou kluci neklidní a ve špatném psychickém stavu. Když návštěvy nebyly, tak se uklidnili," napsala ve znaleckém posudku.    

Jakub a Ondřej, kvůli jehož týrání je matka obviněna, jsou v Klokánka od matčina zatčení z moci soudu. Tamní vedení otci zakázalo, aby děti v domově navštěvoval, a tak otcův advokát podal minulý týden k soudu žádost o předběžné opatření.

Městský soud v Brně dnes tutu žádost - stejně jako předchozí žádost otce o svěření chlapců do své péče, zamítl. "Dnes se k tomu vyjadřovat nebudu," řekl Aktuálně.cz místopředseda soudu Roman Kiš. "Počkám do zítra, až všichni zúčastnění dostanou rozhodnutí do ruky."

Vedení Klokánku je připraveno rozhodnutí respektovat. "To, co nám soud uložil budeme dodržovat a návštěvy neumožníme," řekla ředitelka brněnského Klokánka Ditta Pokorná. "Ale je to jen předběžné opatření, takže to není trvalý stav. S otcem jsme včera konzultovali vzdělávání dětí. Byli totiž na přezkoušení."

Foto: Ludvík Hradilek
Kauza Kuřim přehledně, jak to jen jde

Postup Klokánku kritizuje ministerstvo

Postup Klokánku ostře kritizovalo ministerstvo práce a sociálních věcí. Stát zařízení Klokánek dotuje.

Vedení brněnského domu Fondu ohrožených dětí totiž nejprve zakázalo ostaním příbuzným, aby Ondřeje a Jakuba navštěvovali, pak návštěvy otci povolili a po několika dnech opět zakázali.

Pro ministerstvo je takový postup nepřijatelný. "Není možné, aby neustále měnili pravidla, jak se jim zlíbí," řekla Aktuálně.cz před několika dny na adresu Klokánku vedoucí odboru sociálně právní ochrany dětí Kristýna Kotalová. "Pro děti je to další forma psychického týrání," dodala.

Ředitelka Klokánku Ditta Pokorná má jiný názor, tvrdí, že děti si na nepřítomnost rodiny nestežují.. "Rozhodně jim žádné trauma nepůsobíme, neptají se po příbuzných. Není tam žádný problém, je to uměle vyvolané, děti to neřeší," řekla dnes Aktuálně.cz Pokorná. "Rodiče chlapcům neschází. Nemám z toho radost, ale je to tak."

Ministerstvo však dál pokračuje v šetření stížnosti, kterou otec před časem zaslal. "Dnešní rozhodnutí soudu na tom nic nemění," řekla Aktuálně.cz Kristýna Kotalová. "Dál budeme postup Klokánka prošetřovat."

 

Právě se děje

před 36 minutami

Hischier prodloužil s New Jersey smlouvu o sedm let

Švýcarský hokejový útočník Nico Hischier prodloužil o sedm let kontrakt v NHL s New Jersey. Nová smlouva jedničce draftu z roku 2017 vynese celkem 50,75 milionu dolarů. Od sezony 2020/21 tak bude brát v průměru 7,25 milionu dolarů. Dvacetiletý Hischier má v této sezoně ještě poslední rok platnou nováčkovskou tříletou smlouvu se základním příjmem 925 tisíc dolarů a s možností získat na bonusech dalších 2,85 milionu dolarů.

"Jsme šťastní, že máme celý ten proces za sebou a domluvili jsme se s Nicem a jeho týmem na kontraktu, který bude přínosný pro obě strany. Vyzrál v komplexního centra, který odvádí skvělou práci s pukem i bez něj. Těšíme se na jeho další růst," řekl generální manažer Devils Ray Shero.

Hischier, který ve čtvrtečním duelu při výhře nad New York Rangers 5:2 chyběl v sestavě New Jersey kvůli zranění v horní části těla, si v šesti zápasech v této sezoně připsal dvě asistence. V NHL hraje třetí sezonu a má na kontě 157 zápasů a 101 bodů za 37 branek a 64 přihrávek. V pěti zápasech play off si připsal jednu asistenci.

před 41 minutami

Kornfeil v Japonsku odstartuje z 3. řady, Salač kvalifikaci kvůli těžkému pádu a zlomenině nejel

Jakub Kornfeil obsadil v kvalifikaci na motocyklovou Velkou cenu Japonska sedmé místo a na startu sobotního závodu Moto3 bude stát ve třetí řadě. Filip Salač po pátečním pádu do dnešního programu nezasáhl a teprve se rozhodne, zda v neděli absolvuje Grand Prix.

Kornfeil zajel třetí nejlepší kvalifikaci v sezoně a vyrovnal výkon z Nizozemska, pouze v Alcaňizu a na Sachsenringu si vybojoval druhou řadu. Na základě pátečních jízd, v nichž zajel třetí čas, postoupil přímo do druhé části kvalifikace, protože dnešní třetí trénink se jel na mokré trati a pořadím nezamíchal. V podobných podmínkách se rozhodovalo i o pořadí na startu, Kornfeil zaostal o 863 tisícin za nejrychlejším Niccolem Antonellim z Itálie.

Salač měl těžký pád v pátečním druhém tréninku a se zlomeným malíčkem na pravé noze a potlučeným tělem v druhém dnu v Motegi odpočíval. Pokud bude v neděli závodit, odstartuje z uličky v boxech v důsledku trestu za příliš pomalou jízdu v prvním tréninku.

Další zprávy