Obchodník dostal pokutu. Dal foto zloděje na Facebook

Domácí ČTK Domácí, ČTK
22. 4. 2012 21:24
O pokutě 5000 korun rozhodl Úřad pro ochranu osobních údajů
Foto: Reuters

Praha - Pokutu 5000 korun a správní poplatek 1000 korun k tomu má zaplatit majitel obchodu s elektrokoly, který dal na sociální síť snímek zloděje. Muž, který mu ukradl bicykl za 50 tisíc korun, mu totiž nedal ke zveřejnění své fotografie souhlas.

Sankci udělil Úřad pro ochranu osobních údajů. Uvedla to dnes ve svých hlavních zprávách televize Nova.

"Každého, kdo nám tady něco vezme, se musíme nejdřív zeptat, jestli ho můžeme vypátrat. A potom tedy můžeme s pátráním začít. Je to celé postavené trošku na hlavu," uvedl majitel obchodu Jakub Ditrich.

Loni v listopadu fotografii zloděje, kterého zachytila průmyslová kamera v prodejně, zveřejnil na svém profilu na sociální síti Facebook. Požádal o pomoc při pátrání. Snímek sdílelo 1500 lidí.

Mluvčí Úřadu pro ochranu osobních údajů Hana Štěpánková Nově řekla, že na takový krok nemá kromě policie nikdo právo. Úřad Ditrichovi tento týden dal pokutu 5000 korun a uložil mu zaplatit i tisícikorunový správní poplatek za vyřízení případu. Majitel obchodu uvedl, že pokutu pravděpodobně neuhradí.

Záznamy z kamerového systému je při hledání pachatelů krádeží možné předat jen policii. Zveřejňovat je nelze. Policisté podle Novy ukradené elektrokolo vypátrali po třech dnech, a to také díky zveřejněnému snímku.

Pachatele pak našli o několik týdnů později. Soud poslal zloděje na rok do vězení.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

Další zprávy