Obchodník dostal pokutu. Dal foto zloděje na Facebook

Domácí ČTK Domácí, ČTK
22. 4. 2012 21:24
O pokutě 5000 korun rozhodl Úřad pro ochranu osobních údajů
Foto: Reuters

Praha - Pokutu 5000 korun a správní poplatek 1000 korun k tomu má zaplatit majitel obchodu s elektrokoly, který dal na sociální síť snímek zloděje. Muž, který mu ukradl bicykl za 50 tisíc korun, mu totiž nedal ke zveřejnění své fotografie souhlas.

Sankci udělil Úřad pro ochranu osobních údajů. Uvedla to dnes ve svých hlavních zprávách televize Nova.

"Každého, kdo nám tady něco vezme, se musíme nejdřív zeptat, jestli ho můžeme vypátrat. A potom tedy můžeme s pátráním začít. Je to celé postavené trošku na hlavu," uvedl majitel obchodu Jakub Ditrich.

Loni v listopadu fotografii zloděje, kterého zachytila průmyslová kamera v prodejně, zveřejnil na svém profilu na sociální síti Facebook. Požádal o pomoc při pátrání. Snímek sdílelo 1500 lidí.

Mluvčí Úřadu pro ochranu osobních údajů Hana Štěpánková Nově řekla, že na takový krok nemá kromě policie nikdo právo. Úřad Ditrichovi tento týden dal pokutu 5000 korun a uložil mu zaplatit i tisícikorunový správní poplatek za vyřízení případu. Majitel obchodu uvedl, že pokutu pravděpodobně neuhradí.

Záznamy z kamerového systému je při hledání pachatelů krádeží možné předat jen policii. Zveřejňovat je nelze. Policisté podle Novy ukradené elektrokolo vypátrali po třech dnech, a to také díky zveřejněnému snímku.

Pachatele pak našli o několik týdnů později. Soud poslal zloděje na rok do vězení.

 

Právě se děje

před 55 minutami

Třináct obětí při sebevražedném útoku v Kábulu

Nejméně 13 obětí včetně dětí a 30 zraněných si vyžádal sebevražedný atentát u školy v Kábulu. Zranění některých jsou vážná, takže počet obětí může vzrůst. Islamistické hnutí Tálibán odpovědnost za útok odmítlo. "Sebevražedný útočník se snažil dostat do školy, ale její ochranka si ho všimla. Poté se útočník odpálil v blízkosti školy," citovala agentura AFP afghánské ministerstvo vnitra. Dnešní útok se odehrál jen dva dny poté, co při náletu afghánské armády, který zasáhl náboženskou školu v severovýchodní provincii Tachár, zahynulo nejméně 12 lidí, včetně dětí. Nálet byl namířen proti hnutí Tálibán, které krátce předtím ve stejné provincii zabilo téměř čtyři desítky příslušníků afghánských jednotek.

Další zprávy