Obchodníci s automobilovými díly si krácením daní měli přijít na 70 milionů. Hrozí jim 10 let vězení

ČTK ČTK
28. 8. 2018 11:19
Policie obvinila osm lidí a pět firem z rozsáhlého organizovaného krácení DPF. Čtyři z nich vzal soudce do vazby.
Foto: Lukáš Bíba/Economia

Praha - Policie obvinila osm lidí a pět firem z rozsáhlého organizovaného krácení daně z přidané hodnoty (DPH) při obchodech s automobilovými díly. Informoval o tom mluvčí Národní centrály proti organizovanému zločinu Jaroslav Ibehej. Doplnil, že kriminalisté zatím zadokumentovali škodu zhruba 70 milionů korun. Při domovních prohlídkách policie zajistila kromě peněz také luxusní auta a hodinky.

Vedle krácení daně se stíhání týká trestných činů účasti na organizované skupině a praní špinavých peněz. "Čtyři obviněné vzal soudce do vazby. V případě pravomocného rozsudku hrozí všem obviněným fyzickým osobám trest odnětí svobody až na deset let, kdy horní hranice trestu je však zvýšena o jednu třetinu," sdělil mluvčí.

Podle kriminalistů, kteří na akci s krycím názvem Anetka pracovali, se pachatelé dopouštěli trestné činnosti od loňského března do letošního dubna. Daň z přidané hodnoty údajně krátili prostřednictvím obchodních společností zapojených do účelových řetězců.

Ve vedení firem působili nastrčené osoby, tzv. bílí koně. "Společnosti však fakticky ovládaly obviněné fyzické osoby, které měly mít jasně stanoveny kompetence a rozděleny úkoly s cílem soustavně a systematicky krátit DPH a neoprávněně se obohacovat," popsal Ibehej.

Na případu pracovali celníci a Finanční analytický úřad. Při společných prohlídkách prohledali kriminalisté a celníci celkem 16 domů i nebytových prostor v Praze a Středočeském kraji. Zajistili zhruba 40 milionů korun na bankovních účtech, pět milionů v hotovosti, ferrari a BMW a devět kusů hodinek v hodnotě několika stovek tisíc korun.

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Oštěpařka Tzéngková zlepšila v 17 letech juniorský světový rekord

Řecká oštěpařka Elína Tzéngková se stala v 17 letech juniorskou světovou rekordmankou. Na víkendovém domácím šampionátu v Janině hodila šestisetgramové náčiní do vzdálenosti 63,96 metru a o deset centimetrů překonala pět let staré maximum Kubánky Yulenmis Aguilarové.

Tzéngková se měsíc před osmnáctými narozeninami zapsala do rekordních tabulek hned prvním pokusem. Další neabsolvovala a bude se soustředit na šampionát dospělých o nadcházejícím víkendu.

Vítězka předloňských olympijských her mládeže se zároveň zařadila na druhé místo v národních historických tabulkách. Lepší je pouze dvojnásobná mistryně světa, evropská šampionka a majitelka stříbra a bronzu z olympijských her Mirela Manjaniová (67,51).

Další zprávy