Obchodní rejstřík stále kolabuje, nezvládá zapsat nové firmy

Marek Pokorný Marek Pokorný
26. 9. 2014 18:45
Ministerstvo spravedlnosti přiznalo, že modernější systém za 33 milionů měl běžet už od června. Kvůli potížím ho ale úřad firmě vrátil k předělání a dal jí i pokutu.
Původně měla nová aplikace obchodního rejstříku začít fungovat už v červnu
Původně měla nová aplikace obchodního rejstříku začít fungovat už v červnu | Foto: Reuters

Praha - Ministerstvu spravedlnosti se stále nepodařilo plně zprovoznit aplikaci, která zapisuje firmy do obchodního rejstříku. Stovky lidí tak dál mají problém zapsat novou firmu, spolek či družstvo. Anebo pouze změnit v rejstříku starší údaje.

Jak online deník Aktuálně.cz informoval ve čtvrtek, zmodernizovaný IT systém od společnosti Corpus Solutions za téměř 33 milionů korun, za který dosud ministerstvo zaplatilo zhruba dvě třetiny celkové částky, spustili technici naostro v pondělí.

Resort spravedlnosti sice potíže přiznal, tvrdil však, že od čtvrtečního dopoledne běží systém bez potíží. Jenže v pátek se znovu objevily chyby a soudy, které mají obchodní rejstříky na starosti, tak podle informací Aktuálně.cz nestíhají zanést do registru všechny změny v zákonné pětidenní lhůtě.

Úřad ministryně Heleny Válkové (ANO) přitom tvrdil, že zatím vše soudy zvládají vyřídit, jak zákon požaduje. "Na zapsání firmy je pět dní a zatím neevidujeme jediný případ, kdy by z důvodů omezené funkčnosti systému nebyla zapsána firma v zákonné lhůtě,“ uvedla ve čtvrtek mluvčí Válkové Kateřina Hrochová.

Pět případů po termínu

Zkušenosti společnosti Zalozfirmu.cz, která zprostředkovává elektronické zakládání firem, jsou však jiné. "Máme pět návrhů, které byly podány a zaplaceny před 19. zářím, a lhůta pro jejich vyřízení uplynula," uvedl majitel firmy Petr Čížek.

A lepší to prý není ani při podáních, která firma uskutečnila tento týden. "Tato podání obchodní rejstřík zatím vůbec neumí zaevidovat jako přijaté, v databázi přijatých podání se jim neobjevují. Není možné jim tak přidělit jednací číslo a zaplatit soudní poplatek," říká Čížek.

Takových případů bylo v pátek v poledne třiadvacet. "Údajně nefunguje propojení elektronické podatelny na nový systém," vyjmenovává podnikatel argumenty, které mu sdělili na obchodním rejstříku.

"Pokud jde o návrhy na zápis do obchodního rejstříku, které byly podány a zaplaceny před 19. zářím, tak se soudy na základě instrukcí s velkým úsilím snažily vyřídit riziková podání ještě ve staré aplikaci," vysvětluje mluvčí spravedlnosti Kateřina Hrochová. Přiznala ale, že se to nepodařilo stihnout ve všech případech.

Může přijít o dotaci

Některým lidem to přitom může způsobit velké potíže a připravit je o peníze. Jako například Janovi K. z Liberecka, jehož případ zveřejnil on-line deník Aktuálně.cz ve čtvrtek.

Jan chce pro své nové sdružení požádat o krajskou dotaci, ovšem pokud soud nestihne jeho spolek zapsat na začátku příštího týdne, propásne termín pro podání žádosti. Kvůli potížím ze strany státu může přijít až o statisíce korun.

"Žádáme o dotace a poslední termín podání žádosti je úterý 30. září. Jenže žádost nemůžeme podat, protože nám soud nepřidělil IČO," uvedl Jan K. IČO mu v pátek vpodvečer soud sice přidělil – ale v rejstříku firma ještě zapsána není.

Ministerstvo tvrdí, že by zpoždění nemělo způsobit lidem problémy. Zákon totiž pamatuje i na případy, kdy soud nestihne zápis vyřídit v zákonné pětidenní lhůtě. Pak se musí brát v úvahu, že jej soud provedl. "Jinými slovy i přes technické komplikace platí fikce zápisu do rejstříku," podotkla Hrochová.

Problémy už od června

Jak v pátek uvedla, se systémem jsou problémy už delší dobu. Původně měl být totiž nasazen již v červnu, přišly ale chyby. "Dodavateli se nezdařila migrace dat, neboť se projevila neakceptovatelná chybovost,“ uvedla Hrochová.

Nepovedl se prý ani další pokus na začátku prázdnin, a tak prý ministerstvo začalo uplatňovat sankce za každý den zpoždění. Nesdělila ale, v jaké výši.

Sama firma se k problému odmítá vyjádřit. "Máme od klienta povinnost mlčenlivosti. Obraťte se na ministerstvo spravedlnosti," uvedla mluvčí Corpus Solution Hana Petříková.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 7 hodinami

USK Praha porazilo s navrátivšími Američankami Szekszárd 83:56

Basketbalistky USK Praha zvítězily v domácím utkání 3. kola Evropské ligy nad maďarským Szekszárdem jednoznačně 83:56 a získaly druhou výhru v tomto ročníku prestižní soutěže.

Nejlepší střelkyní českých mistryň byla s 18 body navrátivší se americká pivotka Brionna Jonesová, její krajanka Alyssa Thomasová pak se 14 body a 10 doskoky zaznamenala double double. Hostům nestačilo ani 15 bodů Zaly Friškovecové a prohrály v Eurolize i třetí zápas.

V dalším utkání skupiny A zavítá pražský celek na hřiště úřadujícího šampiona Jekatěrinburgu. Tam sehraje duel 27. října.

Aktualizováno před 7 hodinami

Požár v budově spalovny v Malešicích se podařilo uhasit, škoda dosáhne stovek milionů

V jedné z budov spalovny v pražských Malešicích ve středu odpoledne hořela technologie, požár způsobil podle odhadu škodu za stovky milionů korun. Příčinu ohně určí vyšetřování. Sdělil to mluvčí pražských hasičů Martin Kavka. Mluvčí Pražských služeb Radim Mana řekl, že spalovna je mimo provoz a minimálně ve čtvrtek to tak zůstane, odpad bude převážen jinam. Potvrdil i odhad škody.

"Ve spalovně došlo k požáru odstavené technologie na čištění spalin v pětipatrové technologické budově o rozměru 30 krát 40 metrů, která procházela rekonstrukcí technologií. S ohledem na počet jednotek byl vyhlášen třetí stupeň poplachu," uvedl Kavka. Zasahovalo deset profesionálních a devět dobrovolných jednotek, používaly také výškovou techniku. Na další budovy se oheň nerozšířil.

Černý kouř byl vidět z velké dálky. Chemická služba podle Kavky měřila zplodiny ohně v několika zasažených částech Prahy, například v Dolních Počernicích, Satalicích, Vinoři, Kyjích a na Černém Mostě, překročení norem ale nezjistila. "Po dobu zásahu byl však ve zmíněných oblastech cítit zápach po požáru a obyvatelům bylo doporučeno nevětrat," uvedl mluvčí.

Zdroj: ČTK
před 8 hodinami

Pokrok v kauze Pandora Papers. Úřad zjišťuje, jestli Babiš nespáchal přestupek zamlčením majetku

Černošický městský úřad zjišťuje, zda premiér Andrej Babiš (ANO) nespáchal přestupek podle zákona o střetu zájmů neúplným oznámením o majetku v takzvané kauze Pandora Papers. Úředníci požádali o součinnost ministerstvo spravedlnosti, uvedl ve středu web iROZHLAS.cz. Babiš už dřív v souvislosti s kauzou odmítl, že by se dopustil čehokoliv nelegálního.

Kauza Pandora Papers se zabývá děním kolem společností v daňových rájích. Podle mezinárodního novinářského týmu poslal premiér Babiš na nákup nemovitostí na francouzské Riviéře přes své offshorové firmy zhruba 380 milionů korun. V dokumentech souvisejících s kauzou podle webu Investigace.cz neuvedl, že vlastní akcie offshorových firem. Podle zákona o střetu zájmů je přitom neúplné oznámení majetku veřejného funkcionáře přestupek, za který hrozí pokuta do výše 50 000 korun, informoval iROZHLAS.cz.

Černošický úřad proto oslovil ministerstvo spravedlnosti, které vidí v tomto případě jako takzvaný evidenční orgán. Ministerstvo by podle úřadu mělo mít možnost získat dokumenty, zda premiér vlastnil nebo vlastní nemovitosti nebo firmy v zahraničí, případně v jakém období je vlastnil.

"Následně by ministerstvo mělo posoudit, zda tyto nemovitosti nebo firmy uvedl v oznámení o majetku podle zákona o střetu zájmů a pokud nikoli, mělo by tuto informaci jako podezření z přestupku oznámit úřadu příslušné obce s rozšířenou působností," uvedl úřad na webu.

Zdroj: ČTK
Další zprávy