Obchodní rejstřík stále kolabuje, nezvládá zapsat nové firmy

Marek Pokorný Marek Pokorný
26. 9. 2014 18:45
Ministerstvo spravedlnosti přiznalo, že modernější systém za 33 milionů měl běžet už od června. Kvůli potížím ho ale úřad firmě vrátil k předělání a dal jí i pokutu.
Původně měla nová aplikace obchodního rejstříku začít fungovat už v červnu
Původně měla nová aplikace obchodního rejstříku začít fungovat už v červnu | Foto: Reuters

Praha - Ministerstvu spravedlnosti se stále nepodařilo plně zprovoznit aplikaci, která zapisuje firmy do obchodního rejstříku. Stovky lidí tak dál mají problém zapsat novou firmu, spolek či družstvo. Anebo pouze změnit v rejstříku starší údaje.

Jak online deník Aktuálně.cz informoval ve čtvrtek, zmodernizovaný IT systém od společnosti Corpus Solutions za téměř 33 milionů korun, za který dosud ministerstvo zaplatilo zhruba dvě třetiny celkové částky, spustili technici naostro v pondělí.

Resort spravedlnosti sice potíže přiznal, tvrdil však, že od čtvrtečního dopoledne běží systém bez potíží. Jenže v pátek se znovu objevily chyby a soudy, které mají obchodní rejstříky na starosti, tak podle informací Aktuálně.cz nestíhají zanést do registru všechny změny v zákonné pětidenní lhůtě.

Úřad ministryně Heleny Válkové (ANO) přitom tvrdil, že zatím vše soudy zvládají vyřídit, jak zákon požaduje. "Na zapsání firmy je pět dní a zatím neevidujeme jediný případ, kdy by z důvodů omezené funkčnosti systému nebyla zapsána firma v zákonné lhůtě,“ uvedla ve čtvrtek mluvčí Válkové Kateřina Hrochová.

Pět případů po termínu

Zkušenosti společnosti Zalozfirmu.cz, která zprostředkovává elektronické zakládání firem, jsou však jiné. "Máme pět návrhů, které byly podány a zaplaceny před 19. zářím, a lhůta pro jejich vyřízení uplynula," uvedl majitel firmy Petr Čížek.

A lepší to prý není ani při podáních, která firma uskutečnila tento týden. "Tato podání obchodní rejstřík zatím vůbec neumí zaevidovat jako přijaté, v databázi přijatých podání se jim neobjevují. Není možné jim tak přidělit jednací číslo a zaplatit soudní poplatek," říká Čížek.

Takových případů bylo v pátek v poledne třiadvacet. "Údajně nefunguje propojení elektronické podatelny na nový systém," vyjmenovává podnikatel argumenty, které mu sdělili na obchodním rejstříku.

"Pokud jde o návrhy na zápis do obchodního rejstříku, které byly podány a zaplaceny před 19. zářím, tak se soudy na základě instrukcí s velkým úsilím snažily vyřídit riziková podání ještě ve staré aplikaci," vysvětluje mluvčí spravedlnosti Kateřina Hrochová. Přiznala ale, že se to nepodařilo stihnout ve všech případech.

Může přijít o dotaci

Některým lidem to přitom může způsobit velké potíže a připravit je o peníze. Jako například Janovi K. z Liberecka, jehož případ zveřejnil on-line deník Aktuálně.cz ve čtvrtek.

Jan chce pro své nové sdružení požádat o krajskou dotaci, ovšem pokud soud nestihne jeho spolek zapsat na začátku příštího týdne, propásne termín pro podání žádosti. Kvůli potížím ze strany státu může přijít až o statisíce korun.

"Žádáme o dotace a poslední termín podání žádosti je úterý 30. září. Jenže žádost nemůžeme podat, protože nám soud nepřidělil IČO," uvedl Jan K. IČO mu v pátek vpodvečer soud sice přidělil – ale v rejstříku firma ještě zapsána není.

Ministerstvo tvrdí, že by zpoždění nemělo způsobit lidem problémy. Zákon totiž pamatuje i na případy, kdy soud nestihne zápis vyřídit v zákonné pětidenní lhůtě. Pak se musí brát v úvahu, že jej soud provedl. "Jinými slovy i přes technické komplikace platí fikce zápisu do rejstříku," podotkla Hrochová.

Problémy už od června

Jak v pátek uvedla, se systémem jsou problémy už delší dobu. Původně měl být totiž nasazen již v červnu, přišly ale chyby. "Dodavateli se nezdařila migrace dat, neboť se projevila neakceptovatelná chybovost,“ uvedla Hrochová.

Nepovedl se prý ani další pokus na začátku prázdnin, a tak prý ministerstvo začalo uplatňovat sankce za každý den zpoždění. Nesdělila ale, v jaké výši.

Sama firma se k problému odmítá vyjádřit. "Máme od klienta povinnost mlčenlivosti. Obraťte se na ministerstvo spravedlnosti," uvedla mluvčí Corpus Solution Hana Petříková.

 

Právě se děje

před 44 minutami

Magistrát se odvolá proti demolici vily z počátku 20. století v Praze 5

Pražský magistrát se odvolá proti povolení demolice bourání vily z počátku 20. století v ulici Nad Výšinkou v Praze 5. Na mimořádném jednání to v úterý schválili městští radní. K odvolání hlavní město vyzvala mimo jiné městská část, která s demolicí nesouhlasí a sama odvolání podat nemůže. Vilu, kterou nechal vybudovat stavitel Viktor Beneš, vlastní Valérie Haščáková, manželka spolumajitele investiční skupiny Penta Jaroslava Haščáka.

Demoliční výměr vily ve čtvrti Na Hřebenkách vydal stavební úřad Prahy 5 v pátek 9. července, lhůta pro odvolání podle primátora Zdeňka Hřiba (Piráti) vyprší ve středu. Odvolání je již podle něj připraveno. "Nebude problém stihnout ten zítřejší (středeční) termín," řekl.

Hřib zopakoval, že vedení města považuje vilu za cennou a s bouráním nesouhlasí. Primátor dále řekl, že rada se dnes také shodla na tom, že ve spolupráci s Prahou 5 podá žádost o prohlášení budovy kulturní památkou. Žádostí podle něj na ministerstvo kultury míří více, proti bourání vznikly také petice.

Předseda magistrátního výboru pro územní rozvoj Petr Zeman (Praha Sobě) dodal, že zařazení na seznam kulturních památek nebude automaticky znamenat záchranu vily, protože v metropoli jsou památky, které jejich majitelé nechávají dlouhodobě chátrat. Vila je podle Zemana specifická, což bude znamenat nutnost najít pro ni vhodné využití. Politik se podle svých slov snaží kontaktovat majitelku vily, což se mu zatím nepodařilo. Požádal proto Pentu, aby dialog zprostředkovala.

Zdroj: ČTK
před 55 minutami

Amazon bitcoin přijímat nebude. Cena kryptoměny po výstupu nad 40 000 dolarů klesla

Cena nejznámější kryptoměny bitcoin po krátkém pondělním výstupu nad 40 000 dolarů (zhruba 872 000 Kč) opět klesla. Největší světový internetových obchod Amazon totiž popřel zprávu, že hodlá do konce roku začít přijímat platby v bitcoinech. Informovala o tom agentura Reuters.

Podle serveru CoinDesk se bitcoin krátce po 13:00 SELČ prodával za 37 598 dolarů. Jeho cena tak za posledních 24 hodin vykazovala pokles zhruba o 2,5 procenta. V pondělí večer přitom vystoupila až na 40 539,39 dolaru. Hranici 40 000 dolarů tak překonala poprvé od poloviny června.

K růstu ceny bitcoinu přispěla nedělní zpráva londýnského listu City A.M., že Amazon plánuje do konce roku začít přijímat platby v bitcoinech. Amazon ale v pondělí tuto zprávu popřel. "Bez ohledu na náš zájem o tuto oblast není spekulace ohledně našich konkrétních plánů pro kryptoměny pravdivá," uvedla firma.

Zdroj: ČTK
Další zprávy