Obchod a eurofondy. Čeští experti budou v týmu dvou komisařů

Mikuláš Klang Mikuláš Klang
Aktualizováno 5. 11. 2014 16:20
Češi budou mít zastoupení v kabinetech Rumunska a Švédska. Další pak bude působit jako spojka mezi kabinetem a DG, tedy "evropským ministerstvem".
Věra Jourová zahájila v Evropské komisi první pracovní týden.
Věra Jourová zahájila v Evropské komisi první pracovní týden. | Foto: Ludvík Hradilek

Praha - Zatímco před pěti lety se českým vyjednavačům nepodařilo prosadit ani jednoho českého experta do kabinetu jiného eurokomisaře, tentokrát si Česko polepšilo a bude mít hned dva.

V dalších pěti letech se blízkou spolupracovnicí švédské komisařky pro obchod Cecilie Malmström stane česká zaměstnankyně Evropského parlamentu Jolana Mungengová. Ta v minulosti působila například jako tajemnice někdejšího europoslance Vladimíra Železného nebo v sekretariátu skupiny Evropských konzervativců ve výboru pro mezinárodní obchod.

Druhým Čechem bude, jak už deník Aktuálně.cz napsal před necelými dvěma týdny, Tomáš Nejdl. Dosavadní expert Stálého zastoupení při EU pro regionální politiku, strukturální fondy a politiku soudržnosti bude působit v nejužším týmu rumunské komisařky Coriny Cretu. Výměnou za to figuruje mezi spolupracovníky české eurokomisařky Věry Jourové rumunská odbornice.

Zastoupení však Česká republika bude mít i u francouzského komisaře Pierra Moscoviciho, byť ne přímo v jeho kabinetu. "Jako kontaktní osoba mezi kabinetem a DG ECFIN ("ministerstvo" pro ekonomické a finanční záležitosti, pozn. red.) bude působit Alexandr Hobza, který se bude účastnit i schůzí kabinetu," řekl deníku Aktuálně.cz státní tajemník pro evropské záležitosti Tomáš Prouza.

Databáze Čechů v Evropské komisi

Čeští vyjednavači se při rozhovorech o umístění českých expertů do cizích kabinetů setkali s nečekaným zádrhelem, v minulosti totiž nikdo nevytvořil databázi českých zaměstnanců v Evropské komisi.

Příkladem může být třeba vyjednávání o recipročním umístění českého odborníka v Moscoviciho kabinetu. Francouzi totiž požadovali ženu, zaměstnankyni Komise se vzděláním na francouzských školách. A jak podotýká Prouza, mohlo se stát, že by sice takový člověk v Komisi pracoval, jen o něm vyjednávací tým nemusel vědět. A to přes to, že v Komisi pracuje jen něco málo přes sedmdesát Čechů, kteří mají vhodnou pozici na členy kabinetů.

Státní tajemník proto připravuje strategii, jak konečně zmapovat, kdo a na jaké pozici působí, kam by se mohl posunout a mít k dispozici životopisy těchto lidí.

"Chtěli bychom ovšem mít přehled i o tom, jaká jsou aktuálně vypsána výběrová řízení a kdo by se jich z českých zaměstnanců na Komisi nebo v české státní správě mohl účastnit, tak abychom mohli těmto lidem případně poskytnout pomoc, aby v těchto řízeních uspěli. Důležité také je mít možnost nabídnout naše lidi jako národní experty a lépe čerpat různá stipendia," vysvětluje Prouza.

Třetí Češkou v kabinetu Jourové bude právnička Ladmanová

Svůj odborný tým už má prakticky složený i Věra Jourová, která se v pondělí ujala funkce. Eurokomisařka si mohla do svého kabinetu přivést maximálně tři Čechy, dvě jména už přitom byla oznámena dříve.

Zástupcem německé ředitelky kabinetu Renate Nikolay tudíž bude někdejší náměstek na ministerstvu pro místní rozvoj Daniel Braun. Spotřebitelskou politiku pak bude mít na starosti Eduard Hulicius, jehož úkolem budou i vztahy s Evropským parlamentem.

Třetím jménem je právnička Monika Ladmanová, která se dlouhodobě zabývá rovností příležitostí, genderovou problematikou a společenskou odpovědností korporací. "Stejně jako ostatní členové týmu prošla neoficiálním výběrovým řízením. Ale mluvila jsem s řadou českých právníků, protože jsem na pozici experta chtěla špičkového českého právníka se vztahem k portfoliu. A paní Ladmanová má velmi dlouhou praxi," vysvětlila Jourová Aktuálně.cz, proč expertní pozici nabídla právě Ladmanové.

Naopak se nepotvrdil příchod dosavadní šéfporadkyně ministra zahraničí Kateřiny Bocianové, kterou do týmu chtěla prosadit ČSSD. Bocianová u Jourové měla původně působit na pozici asistentky. Podle vyjádření na facebookovém profilu jí však nakonec byla nabídnuta pouze pozice "administrativní sekretářky bez univerzitního vzdělání" pro jednoho z členů kabinetu, což odmítla.

 

Právě se děje

před 4 hodinami

Frankfurt si v odloženém duelu EL v Salcburku zajistil postup

Fotbalisté Frankfurtu v odvetném duelu 2. kola Evropské ligy v Salcburku, jenž byl přeložen ze čtvrtka na dnešek kvůli hlášenému orkánu, remizovali 2:2 a v součtu s domácí výhrou 4:1 postoupili do osmifinále. V něm se Eintracht 12. a 19. března utká s Basilejí.

Salcburk v odloženém zápase před 29.000 diváky dvakrát vedl, ale hosté pokaždé vyrovnali a pohlídali si postup. Branky domácích vstřelili kapitán Andreas Ulmer a Jérome Onguéné, klid Frankfurtu zajistil dvěma góly André Silva.

Frankfurt se měl původně už za dva dny představit v bundeslize na hřišti Werderu Brémy, vedení ligy ale na neděli plánovaný duel kvůli nahuštěnému programu zatím na neurčito odložilo.

Zdroj: ČTK
Další zprávy