Obce se zbaví státní nadvlády. A rády

Eliška Bártová Eliška Bártová
16. 2. 2007 14:00
Kadolec - V 19 obcích, v nichž o vládnutí nikdo nestál, se zítra konají dodatečné volby. Teď je zájem o to mít vlastního starostu obrovský.
V Kadolci se dveře obecního úřadu otevřou jen na dvě hodiny týdně
V Kadolci se dveře obecního úřadu otevřou jen na dvě hodiny týdně | Foto: Ludvík Hradilek

Vedení obcí, kde se kvůli nezájmu kandidátů nekonaly volby, se ujali ministerští gubernátoři. Život pod cizí správou vyburcovala místní lidi natolik, že dnes už není ani jedna obec, která by nesestavila kandidátku.

V Kadolci na Vysočině jich mají dokonce jedenáct. Přitom před čtyřmi měsíci místní jen překvapeně koukali, jak to, že se nikdo o jejich hlasy neuchází.

"Všichni spoléhali, že to dál povedou ti staří," říká majitelka místního obchodu Marie Ondráčková. "Ti už to ale dělat nechtěli. A teprve teď si ostatní uvědomili, jak vedení obce chybí."

Bezvládné obce

Do všech devatenácti vesnic nasadilo ministerstvo vnitra správce z vlastních řad. Jejich plat jde na vrub ministerstva.

Obce bez starostů

  • Komunální volby v říjnu 2006 se nekonaly v 19 obcích, protože nesestavili, či pozdě podali kandidátky
  • Nejvíc jich bylo v kraji Vysočina a v okolí Prahy
  • K dodatečným volbám, které se konají 17. února, sestavili kandidátky ve všech obcích

 

"Někde jsou lidi rádi, že nemusí platit starostu a vesnice tak ušetří," říká Anežka Slezáková, správkyně dvou ze čtyř bezvládných obcí na Vysočině. "To je ale tak jediná výhoda, kterou to přináší."

Pověřený správce zajišťuje jen základní chod věcí. Platí nejnutnější faktury, daně, řeší havarijní situace, nechává odhrnovat sníh. Nasmlouvat například odhrnování jiných cest než je sjednané ale nemůže. Stejně tak nemůže nic objednávat, stavět, investovat.

"Rozvoj obce se úplně zastaví," říká paní Slezáková, která jezdí jednou týdně do Kadolce a Svin, nedaleko Velkého Meziříčí, úřadovat. "Uspořádali jsme s místními schůzku, kde jsme se jim to snažili vysvětlit a motivovat je, aby sestavili kandidátku."

Promluva ministerských úředníků do duší občanů stoosmdesátihlavého Kadolce splnila svůj účel. Jedenáct místních se rozhodlo, že do voleb půjde. Většina z nich ještě nikdy nekandidovala.

"Vyhecovali jsme se navzájem, když půjde on, půjdu i já," popisuje strategii Jitka Jičínská. "Chtěla jsem jít do voleb, až mi skončí mateřská, ale vzhledem k situaci jsem se rozhodla jít do toho už teď. Bála jsme se, že kdybychom to neudělali, tak nás přiřadí k sousední obci, kde budou rozhodovat za nás."

Jitka Jičínská se s kamarádkama domluvila, že do toho půjdou
Jitka Jičínská se s kamarádkama domluvila, že do toho půjdou | Foto: Ludvík Hradilek

Kadolečtí můžou dnes zaškrtnout hlas i pro sousedku paní Jičínské, zdravotní sestru Evu Novákovou. Do vesnice se přivdala na konci léta. Dnes kandiduje i se svým manželem.

"Nikdo tu nechtěl vzít zodpovědnost za to, jak to ve vesnici bude vypadat. Já jsem se teprve rozkoukávala," říká paní Nováková. "Teď jsem do toho šla, protože kdyby nebylo zastupitelstvo, tak se tu už nic nevybuduje. A já chci ovlivňovat místo, kde žiju."

Podle místních přinesla vláda gubernátora několik pozitiv. "Všichni lidé teď půjdou k volbám," míní majitelka obchodu paní Ondráčková. "Bylo asi potřeba, aby se lidé vyburcovali a začali mít o vesnici zájem."

Dalším plus je prý i to, že v dodatečných volbách kandiduje každý sám za sebe, což dříve nebývalo. "Je to spravedlivější," říká paní Jičínská. "Dřív se tam třeba nedostal člověk, který získal nejvíce hlasů. Teď to bude jasné, koho chceme a koho ne."

Příliš mnoho výkazů

Správcovství nepopohnalo k akci jen občany vesnice, ale přineslo i něco nového paní Slezákové. "Naučila jsem se nové věci, a hlavně jsem byla víc ve styku s lidmi," pochvaluje si poslední měsíce práce. "Uvědomila jsem si, že starostové mají mnohem víc práce, než jsem si myslela."

Anežka Slezáková, pověřená správkyně obce pomáhá vyplnit formulář novému občanovi
Anežka Slezáková, pověřená správkyně obce pomáhá vyplnit formulář novému občanovi | Foto: Ludvík Hradilek

Správkyně na vlastní kůži zažívala dopad vyhlášek a metodik, které jinak při své běžné práci připravuje u stolu v ministerské kanceláři v Jihlavě.

"Je pravda, že těch výkazů je příliš mnoho," říká. "Přestože je vše napsané v účetních datech, musí to starostové několikrát opisovat do různých výkazů. Obdivuji je, jak to zvládají a ještě přitom chodí do zaměstnání."

Řečí spousta, odvaha žádná

Josef Sysel ze stohlavé obce Sviny, nedaleko Kadolce, dělal starostu dvě volební období. Loni už kandidovat nechtěl.

"Jsem už starý, chtěl jsem dát šanci mladým a kritikům," říká pan Sysel na verandě svého domu, nedaleko obecního úřadu. "Překvapilo mě, když jsem zjistil, že ani jeden nepodal kandidátku. Řečí měli spoustu, ale odvahu žádný."

Zatímco v Kadolci plány na rozvoj obce teprve chystají, tady měli jasno už před volbami. Bývalé vedení obce scelilo pozemky a slíbilo, že při té příležitosti udělá v obci jisté změny.

"Chceme vybudovat tři rybníky a udělat z nich čističku, vysázet les, vybudovat cesty s alejemi," vyjmenovává pan Sysel. "Máme plány za desítky milionů korun, které můžeme získat od státu."

Starosta Sysel chce budovat rybníky a sázet les. Tak znovu kandiduje.
Starosta Sysel chce budovat rybníky a sázet les. Tak znovu kandiduje. | Foto: Ludvík Hradilek

Jenže bez zastupitelstva nemají ve Svinech šanci. Pokud by dál vládl obci státní správce, nikdy by nebylo možné tyto plány uskutečnit.

Pan Sysel se proto rozhodl, že bude kandidovat znovu. Společně se čtyřmi přáteli sestavili jedinou kandidátku za ODS a přesně tak zaplní místa v zastupitelstvu.

Pokud vše vyjde, začnou už v březnu ve Svinech sázet les. "Už i děda tu dělal starostu, nemohl jsem dovolit, aby se rozvoj naší obce zastavil," říká pan Sysel. "Někdo to holt musí zúřadovat."

Noclehárny bez starostů

Společně s krajem Vysočina bylo nejvíc obcí bez starostů v okolí Prahy. Příčiny jsou ale v těchto krajích odlišné.

Zatímco na Vysočině obce stárnou a nových obyvatel, kteří by se ujali vedení obcí, nepřibývá, v okolí Prahy se začíná projevovat nový trend.

Přibývá tu sice obyvatel do satelitních měst, novousedlíci ale nemají k obci vztah. Mnohdy si ponechají trvalý pobyt v Praze a tam také volí. Nebo obec používají jako "noclehárnu" a na jejím vedení se nechtějí podílet.

 

Právě se děje

před 12 minutami

Vládní strany na Slovensku chtějí snížit penze představitelům komunismu

Vládní strany na Slovensku chtějí snížit penze představitelům někdejšího komunistického režimu a pracovníkům některých jeho bezpečnostních složek. Návrh příslušného zákona ve čtvrtek v prvním čtení schválila slovenská sněmovna. Podle poslankyně nejsilnějšího vládního hnutí Obyčejní lidé a nezávislé osobnosti a spoluautorky předlohy Anny Andrejuvové by zákon mohl postihnout kolem 7000 lidí.

Podle návrhu se zákon bude vztahovat kromě jiných na poslance parlamentu a členy vlády v komunistickém Československu, dále na příslušníky komunistické tajné policie StB, některé řídící pracovníky v oblasti bezpečnostních služeb či členy a zaměstnance ústředního výboru Komunistické strany Československa a Komunistické strany Slovenska, a to do pádu komunismu v roce 1989.

"Má napravit hlavní nespravedlnost, že ti, kteří byli pronásledování, často umírají v chudobě a jejich pronásledovatelé z doby totality mají specifické výsady," řekl k zákonu slovenský ministr životního prostředí Ján Budaj, který byl na podzim 1989 jedním z hlavních řečníků na protikomunistických mítincích v Bratislavě.

Zdroj: ČTK
Další zprávy