Zákon o očkování zničí pořadatele akcí pro děti, varují obce

ČTK ČTK
19. 2. 2015 11:43
Starostové žádají poslance, aby zastavili novelu zákona zvyšující pokuty za neočkované děti ve školách a na dětských akcích. Jejich pořadatelům by hrozila sankce až půl milionu korun.
Ilustrační foto
Ilustrační foto | Foto: Isifa/Thinkstock

Praha - Starostové malých obcí protestují proti pokutám, které školy a další organizátoři akcí pro děti mají platit za účast neočkovaných dětí.

Sdružení místních samospráv (SMSČR), které starosty zastupuje, žádá Sněmovnu, aby zastavila projednávání novely, která počítá s výrazným zvýšením pokut ze 100 tisíc Kč na půl milionu. Takto vysoká sankce podle nich odradí organizátory od pořádání jakýchkoli akcí a může být pro ně likvidační.

"Považujeme výši sankcí za naprosto nepřiměřenou a konkrétně pro naše organizace zcela likvidační," uvedl člen předsednictva SMSČR Oldřich Vávra.

Podle starosty Kamýku nad Vltavou Petra Halady je sankce pro zřizovatele škol nepřiměřená a nemá již preventivní či výchovný charakter. Pro pedagogy a dobrovolníky navíc může pokuta představovat psychickou zátěž.

Podle sdružení chce stát stanovit vyšší pokuty v případech, kdy školy, domy dětí a mládeže nebo neziskové organizace například nedodrží podmínku pro účast dětí na těchto pobytech, kterou je doklad o očkování. Nyní se za podobné pochybení ukládají pokuty v řádech stovek nebo několika tisíc korun.

Novelu zákona o veřejném zdraví připravilo ministerstvo zdravotnictví. Ve druhém čtení a závěrečném schvalování by mohla být na březnové schůzi, která začíná 10. března. Zdravotnický výbor se novelou zabýval koncem ledna.

Tehdy nepodpořil návrh Jana Farského (TOP 09 a Starostové) na změnu, díky které by rodiče nemuseli kvůli táborům nebo školám v přírodě psát potvrzení o bezinfekčnosti.

Potvrzení o zdravotní způsobilosti by pak nevystavovali lékaři, ale rodiče. Sdružení místních samospráv nyní žádá, aby poslanci novelu vrátili ministerstvu k přepracování.

Spory kvůli očkování dětí se vedou již řadu let. Loni v květnu Ústavní soud odmítl stížnost rodičů, kteří nenechali syna očkovat povinnou hexavakcínou. Oba za to dostali šestitisícovou pokutu. Nejvyšší správní soud v jiné kauze uvedl, že negativní názor na očkování a obava z možných rizik nevyvazuje rodiče z povinnosti umožnit vakcinaci dětí.

Názory na prospěšnost očkování se liší. Rodiče často namítají, že očkovací povinnost zasahuje do základních lidských práv, a proto by měla být upravena zákonem, a nikoli jen vyhláškou. NSS například v jedné kauze uvedl, že povinné očkování, stejně jako velká část lékařských zákroků, může za jistých okolností vést ke způsobení závažné újmy.

Pro děti v Česku je povinné očkování hexavakcínou, která pokrývá záškrt, tetanus, černý kašel, dětskou obrnu, žloutenku typu B a onemocnění vyvolaná bakterií Haemophilus influenzae typu B. Další povinná vakcína chrání před spalničkami, zarděnkami a příušnicemi. Výjimku z povinnosti mají děti s prokázanou imunitou proti dané infekci nebo se stavem, který brání podání očkovací látky.

 

Právě se děje

před 14 minutami

"Zlej Kája" se kvalifikoval na mistrovství světa

Český profesionální šipkař Karel Sedláček, přezdívaný "Zlej Kája", si v prosinci zahraje na mistrovství světa.

V posledním kvalifikačním turnaji vyřadil postupně tři soupeře a na elitním dostaveníčku si zahází podruhé v kariéře. Rowbyho-Johna Rodrigueze smetl výsledkem 6:0, Nizozemce Benita van de Pase 6:2 a Nizozemce Jana Dekkera 7:2. 

Mistrovství světa se koná od 15. prosince v londýnském Alexandra Palace. 

před 1 hodinou

Soud ve Štrasburku připustil klimatickou žalobu na 33 zemí, včetně Česka

Za přípustnou označil Evropský soud pro lidská práva ve Štrasburku klimatickou žalobu šesti dětí a mladých lidí z Portugalska, kterou podali na 33 zemí včetně Česka. Informovala o tom agentura DPA, podle které tak padla první velká překážka ve snaze přimět evropské vlády ke zlepšení boje proti klimatickým změnám. Žalobu podala skupina, jejíž nejmladší člence je teprve osm let, v září. Žalované státy se k ní budou muset vyjádřit do konce února příštího roku.

"Cílem žaloby je získat právně závazné rozhodnutí Evropského soudu pro lidská práva, který bude po vládách v Evropě vyžadovat, aby podnikly potřebné naléhavé kroky a zastavily klimatickou krizi," stojí na stránkách věnovaných žalobě.

Šestice mladých lidí z portugalského hlavního města Lisabonu a z města Leiria a jeho okolí, kterým je od osmi do 21 let, podala žalobu v reakci na ničivé požáry v roce 2017, při kterých v jihoevropské zemi zemřelo přes 120 lidí. Vědci podle stěžovatelů potvrdili, že klimatické změny hrály při vzniku a šíření požárů roli.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Pražští radní nesouhlasí se změnou územního plánu k nové ranveji na letišti

Pražští radní nedoporučili změnu územního plánu nutnou pro stavbu nové ranveje, kterou plánuje státem vlastněné ruzyňské letiště. Změna byla původně navržena ke schválení, radní však většinou hlasů byli pro nedoporučující stanovisko. O změnách s konečnou platností rozhodne zastupitelstvo. S výstavbou paralelní dráhy chce letiště začít zhruba za pět let.

Nová ranvej má doplnit stávající, a tím navýšit kapacitu až na 30 milionů cestujících ročně. Loni jich terminály na Ruzyni odbavily rekordních 17,8 milionu, což bylo podle zástupců letiště na hraně kapacity. Letos kvůli koronaviru provoz klesl na minimum. Podle dřívějších plánů by letiště chtělo získat stavební povolení ke stavbě v roce 2025 a stavbu dokončit o tři roky později. Náklady jsou odhadovány na zhruba devět miliard korun.

Zdroj: ČTK
Další zprávy