Obce dostanou novou zbraň na technoparty: Zákon o hluku

Pavel Baroch
17. 4. 2012 21:52
Ministerstvo zdravotnictví chce část pravomocí při omezování decibelů přenést na obce
Foto: Ondřej Besperát

Praha - Obce, které si mnohdy nevěděly rady s přílišným hlukem z nedaleké technoparty nebo jiného hudebního vystoupení, dostanou v boji s nadměrnými decibely novou pravomoc.

Nový zákon o ochraně před hlukem, který nyní připravuje ministerstvo zdravotnictví, počítá s přesunem části pravomocí právě na obce.

Dana Potužníková, spoluautorka chystaného zákona, uvedla, že právě místní samosprávy vědí nejlépe, kolik koncertů se na daném území chystá, kolik lidí bydlí okolo. "Hygienik je daleko a nemůže předem zasáhnout," sdělila Potužníková.

Kromě technoparty nebo koncertů by podle věcného záměru hlukového zákona měly obce dostat i jasné kompetence na regulaci hluku ze sportovišť, psích útulků, ze sekaček na trávu, cirkulárek, ale třeba i dětských hřišť.

"Myslíme si, že je to takhle správné," konstatovala Potužníková, podle níž se rozhodování a stížnosti na podobné akce dostanou blíže k občanům.

Foto: praha4.cz

Stát pohlídá hluk z dopravy

Pod státním zdravotním dozorem by nadále měl zůstat hluk, který může negativně ovlivnit zdraví, tedy především doprava nebo stroje a průmyslové areály.

Ministerstvo plánuje, že se obce nebo okolí silnic a železnic rozdělí do pěti hlukových zón, a to od oblasti A až do D. Zóna A přitom bude oblastí, kde hluk není problémem, nejhorší z hlediska decibelů bude zóna D, kde se běžně může stávat, že úřady nepovolí například novou bytovou výstavbu.

Dana Potužníková z ministerstva zdravotnictví uvedla, že záměrem legislativní úpravy bude, aby zón v kategorii D a C bylo co nejméně.

Nová dálnice v hlukové zóně

Co když například přes zónu B bude naplánovaná nová dálnice nebo průtah? Podle Potužníkové bude snahou to, aby kvůli dopravě "nepřeskočila" zóna do horší kategorie, třeba z B do C nebo D. Pokud to nepůjde zařídit protihlukovými opatřeními, může se stát, že úřady novou stavbu nepovolí.

"Zákon ale nedokáže vyřešit všechny problémy," řekla Potužníková, podle níž nový zákon předpokládá zachování všech současných hygienických limitů. "Hluková zóna umožní uskutečnit protihluková opatření, ale ne všem stejně, protože to technicky není možné," dodala.

Zákon také dá šanci občanům, aby odmítli, aby jim třeba Ředitelství silnic a dálnic postavilo před okny protihlukovou stěnu. Pokud si někdo postaví dům v území s nadměrnými decibely, bude si muset problém s hlukem řešit sám.

Ministerstvo zdravotnictví předpokládá, že nový zákon o ochraně před hlukem začne platit nejdříve v roce 2014, ale možná i později. Ministr Leoš Heger ho chce nejprve nechat projít odbornou i laickou diskusí.

"Očekáváme, že diskuse bude delší než u jiných zákonů," poznamenal Heger.

 

Právě se děje

před 15 minutami

Čeští ústavní činitelé odmítli násilí páchané na běloruských demonstrantech, Petříček navrhl přepočítání hlasů

Ústavní činitelé České republiky odmítli represe a násilí páchané na běloruských demonstrantech, kteří protestují proti výsledku srpnových prezidentských voleb. Po dnešní schůzce nejvyšších českých politiků v Lánech to novinářům řekl ministr zahraničí Tomáš Petříček (ČSSD). Prvním krokem by měl být přepočet hlasů srpnových prezidentských voleb v Bělorusku pod mezinárodním dohledem jako cesta k odblokování situace.

Jednání se zúčastnili prezident Miloš Zeman, premiér Andrej Babiš (ANO), ministři vnitra, zahraničí a obrany Jan Hamáček, Tomáš Petříček (oba ČSSD) a Lubomír Metnar (za ANO) a předseda Sněmovny Radek Vondráček (ANO). Oproti minulosti nebyl pozván předseda Senátu Miloš Vystrčil (ODS).

"Ústavní činitelé se jasně postavili proti násilí, které je pácháno na běloruské veřejnosti, proti represím, a také potvrdili to, že v prvním kroku by bylo možné přepočítat hlasy pod mezinárodním dohledem jako cestu k odblokování situace, a potřebu politického dialogu," uvedl Petříček.

Zdroj: ČTK
Další zprávy