Občanský zákoník legalizuje obchod s dětmi, tvrdí fond

ČTK ČTK, Magdaléna Daňková
13. 11. 2013 11:40
Předsedkyně Fondu ohrožených dětí chce odklad platnosti zákona
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Reuters

Praha - Nový občanský zákoník, který má začít platit od ledna, legalizuje obchod s dětmi, tvrdí Fond ohrožených dětí. Navrhuje proto jeho odklad.

Předsedkyně fondu Marie Vodičková ve středečním tiskovém prohlášení uvedla, že zákonodárcům zřejmě při schvalování "záplavy více než tří tisíc" paragrafů uniklo ustanovení, podle kterého "lze vykonávat činnosti související se zprostředkováním osvojení za zisk, který nesmí být nepatřičný".

"Co je zisk patřičný, zákon neupravuje, ani to, kde a jak by se zisk generoval," dodala.

Nejvhodnějším řešením je podle fondu odložení účinnosti zákoníku, případně aspoň jeho části týkající se rodinného práva, a následná novelizace těchto ustanovení.

Podle poslance Stanislava Polčáka (STAN) jde však o chybné vyložení zákoníku. "Pokud to vychází pouze z tohoto ustanovení, jde o nepochopení občanského zákoníku. A zdá se mi nepatřičné vyvolávat hysterii," uvedl Polčák.

Dosud platí, že zprostředkovat osvojení mohou pouze krajské úřady, nikoli však se ziskem. Rodiče sami mohou předat dítě do péče člověka, který by chtěl jejich dítě osvojit, což je takzvaná přímá adopce, nemohou to ale udělat za peníze.

Občanský versus trestní zákoník

Podle trestního zákoníku je naopak svěření dítěte za odměnu za účelem adopce trestné a hrozí za to až deset let vězení, uvedla Vodičková.

"Je pravděpodobné, že to, co se nyní bohužel děje na 'černém trhu', kdy rodiče předávají děti do takzvané přímé adopce za peníze a kdy budoucí osvojitele hledají prostřednictvím inzerátů, by se nyní dělo ve velkém a legálně. Lze si tedy představit takové zprostředkovatele, kteří by hledali matky, jež by na 'zakázku' a za peníze rodily děti, které by pak 'vykupovali' zprostředkovatelé, kteří by od budoucích osvojitelů inkasovali 'patřičný zisk'," uvedla.

A trestní zákoník by podle ní tyto aktivity nemusel zastavit, "protože jsou-li dva zákony v rozporu, platí zákon pozdější, což je v tomto případě nový občanský zákoník".

Nový občanský zákoník podle ní ovšem do osvojování dětí vnáší i další novinky, které nejsou z hlediska dětí vhodné.

Souhlas rodičů k osvojení bude například možné odvolat, i když už dítě bude v budoucí osvojitelské rodině - nyní je to možné jen do doby, než je dítě do budoucí osvojitelské rodiny předáno.

Vodičková citovala i další pasáže, které by podle ní mohly vést k tomu, že většina osvojitelů do těchto rizik nepůjde. A mnohem víc dětí tak bude zůstávat v ústavech, míní.

Polčák však tvrdí, že nový zákoník naopak posiluje práva dětí a rodin. "Pokud chce fond vyvolávat hysterii, měl by nejprve oslovit tvůrce, profesora Eliáše a také profesorku Hruškovou ze sekce rodinného práva. Pokud by oni řekli, že jde o chybu, pak by panika byla na místě. Teď se mi ovšem zdá nepatřičná," dodal.

Rusnok: Odložení zákoníku je romantická představa

Premiér Jiří Rusnok v říjnu řekl, že odložení zákoníku není možné. "S touto romantickou představou se už všichni rozumní lidé rozloučili," řekl.

Pro odklad se v minulých týdnech z různých důvodů vyslovily například Česká advokátní komora a Sdružení nájemníků, žádá ho rovněž KSČM. Snahám o odložení účinnosti čelí kodex opakovaně.

Kritici zákoníku vyčítají například i údajnou nesrozumitelnost některých použitých pojmů. Tvrdí také, že soudy ani občané zatím nejsou na tak zásadní změnu připraveni.

Zastánci nového zákoníku však poukazují na to, že za kritikou kodexu může stát i neochota části právnické obce učit se novým pravidlům.

Nový občanský zákoník je obsáhlý kodex, který společně se zákonem o obchodních korporacích a zákonem o mezinárodním právu soukromém přinese zásadní změny do českého soukromého práva.

Nahradí občanský zákoník, který byl přijat v roce 1964 a vychází z tehdejších názorů na soukromé právo. Proto byl od té doby mnohokrát novelizován, což vedlo k roztříštěnosti úpravy občanskoprávních vztahů do mnoha různých předpisů.

 

Právě se děje

před 7 hodinami

V Pardubicích došlo ke srážce sanitky s autem, dva záchranáři jsou zraněni

Sanita zdravotnické záchranné služby a osobní auto se dnes před polednem srazily na světelné křižovatce v centru Pardubic. V sanitě jeli dva záchranáři, kteří utrpěli zranění a byli převezeni do nemocnice. Žádného pacienta nevezli. V osobním autě jeli dva dospělí a dvě děti, nikdo z nich zraněn nebyl. ČTK to řekla mluvčí policie Dita Holečková.

Zdroj: ČTK
Další zprávy