Elektronické občanky s čipem budou zdarma, stát je chce zavést povinně

ČTK ČTK
7. 4. 2017 13:47
Poslanecká sněmovna v pátek schválila plošné zavedení občanských průkazů s elektronickým čipem. Nebudou už stát 500 korun jako dosud, ale budou zdarma. O vydání takového občanského průkazu či cestovního pasu také budou moci lidé zažádat ve zkrácené lhůtě, za poplatek jej mohou získat do druhého dne. Novelu nyní musí schválit ještě Senát.
Novela také umožňuje zažádat si ve zkrácené lhůtě o vydání cestovního pasu.
Novela také umožňuje zažádat si ve zkrácené lhůtě o vydání cestovního pasu. | Foto: Jan Langer

Praha - Stát zřejmě plošně zavede občanské průkazy s elektronickým kontaktním čipem. Vydávat se budou zdarma, ne za 500 korun jako nyní. V novele o občanských průkazech to v pátek schválila Poslanecká sněmovna. Lidé navíc budou moci žádat o vydání průkazu a cestovního pasu ve zkrácené lhůtě. Doklad by za poplatek měli získat do jednoho nebo pěti pracovních dnů od podání žádosti.

ODS neprosadila opětovné vrácení normy do druhého čtení kvůli dalším úpravám v souvislosti s návrhem zákona o elektronické identitě, který začne Sněmovna projednávat v úvodním kole příští týden. Předseda poslanců občanských demokratů Zbyněk Stanjura upozorňoval na to, že bez dalších úprav bude nutné čerstvě schválenou normu novelizovat. Současná předloha bude podle něho jinak znamenat jen to, že nyní jsou občanské průkazy "s čipem na nic za 500 korun, následně budou na nic zadarmo".

"Bude potřebná technická úprava," připustil ministr vnitra Milan Chovanec (ČSSD). Zákony ale podle něho nejsou provázány tak těsně, jak tvrdí ODS. Už dříve ministr řekl, že výroba nových dokladů s čipem se musí spustit dřív.

O doklady vydané do 24 hodin by lidé mohli žádat na obecních úřadech s rozšířenou působností. Pro hotový dokument by museli na ministerstvo. V případě dokladů vydávaných do pěti dnů by si je lidé mohli převzít i na obecním úřadu, na kterém o dokument požádali.

Za občanský průkaz vydaný do 24 hodin by lidé museli uhradit 1000 korun, u dětí do 15 let polovinu. Pokud by žadatel dostal průkaz do pěti dnů, zaplatil by za něj 500 korun, platba za děti by činila 300 korun. Mnohem vyšší sazby by úřady vybíraly za pasy. Za cestovní doklad vydaný do 24 hodin by inkasovaly 6000 korun, za děti do 15 let by rodiče platili 2000 korun. Za pas vydaný do pěti dnů by poplatky činily 3000 korun, za děti 1000 korun.

Čip jako povinnost

Průkazy s elektronickým čipem by měly lidem umožnit přihlášení do různých systémů státní správy a vyřizování záležitostí bez návštěvy úřadu. Podle ministerstva vnitra budou povinným dokladem a kromě prokazování totožnosti by měly být i prostředkem k elektronické identifikaci. Někteří poslanci ale při projednávání normy poukazovali na zastaralost technologie. Předlohu novely nyní dostanou k posouzení senátoři.

Každý čip občanského průkazu bude mít podle záměru takzvaný autentizační certifikát, který bude sloužit ke vzdálené identifikaci občana vůči portálům veřejné správy. Lidé by mohli dokumenty podávat přímo z domova a nemuseli by na úřad. Dalším z cílů nových občanských průkazů je poskytnout držitelům elektronický podpis.

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Zábranský bude hrát ve Finsku za Jukurit Mikkeli

Hokejový obránce Libor Zábranský bude působit ve finském klubu Jukurit Mikkeli. Dvacetiletý hráč, který v této sezoně hostoval z Komety Brno v Karlových Varech, na severu Evropy podepsal dvouletou smlouvu.

Bývalý kapitán juniorské reprezentace se loni vrátil do Evropy po třech sezonách, které strávil v zámoří. Nezamířil ale do mateřské Komety, kterou vlastní jeho otec, ale hrál za Karlovy Vary. V dresu Energie nasbíral v 51 zápasech základní části extraligy 14 bodů za sedm branek a stejný počet asistencí. Ve čtyřech utkání play off se neprosadil.

Do Jukuritu si Zábranského vybral nový trenér a hvězda finského hokeje Olli Jokinen. "Je mi ctí hrát za klub s takovou historií. Vždy jsem chtěl působit ve Finsku a už se nemohu dočkat, až do Mikkeli přijedu. Věřím, že příští sezonu dokážeme velké věci," uvedl Zábranský na webu svého nového zaměstnance. V současnosti se seniorskou reprezentací chystá na přípravné zápasy proti Rakousku.

V aktuální sezoně oblékali dres předposledního týmu finské soutěže obránce Jakub Galvas a útočník Šimon Stránský. Oba by měli mít smlouvu i na příští sezonu, Galvas se však zřejmě bude snažit prosadit v zámoří, kde jej draftovalo Chicago.

Další zprávy