Obavy o Vánoce i frustrace z neočkovaných. Toto jsou příběhy zdravotníků z páté vlny

Tomáš Klézl Tomáš Klézl
4. 12. 2021 15:45
České nemocnice zasáhla pátá vlna covidu. Pro některé zdravotníky ta dosud nejtěžší. Trápí je, že velká část lidí by v nemocnicích vůbec nemusela být, kdyby se nechala naočkovat. Dřívější podpora veřejnosti jako by zmizela. Někteří cítí vyhoření, bojí se, že Vánoce stráví na oddělení. I nyní ale znovu každý den nasazují ochranný oblek a vydávají se do boje s covidem. Toto jsou jejich příběhy.
Foto: Aktuálně.cz

Radek Majerčin

"Kolik času z letošních Vánoc asi strávím u stromečku s rodinou a kolik na oddělení?" To je podle primáře ARO v Oblastní nemocnici Jičín Radka Majerčina otázka, která se v adventním čase s vysokými nárůsty nakažených honí hlavou většině zdravotníků. Byť starost a zodpovědnost vůči pacientům je samozřejmě i v jejich myšlenkách prioritou.

"Všichni vědí, že času stráveného na oddělení bude letos více než obvykle a více, než by bylo nutné, kdybychom se všichni chovali zodpovědněji," říká. 

Naráží na to, že na nemocničních lůžkách vidí ve špatném stavu zejména neočkované pacienty. Mrzí ho tedy, že situace by mohla být jiná, kdyby se lidé chodili očkovat a dodržovali opatření. "Když přijdu do hospody, kde mají napsané, že dodržují lékařské tajemství, a proto po nás nechtějí potvrzení o bezinfekčnosti, tak z toho jsem prostě smutný," kritizuje aktuální náladu v části společnosti.

Právě to přidává zdravotníkům pocit frustrace. "Neubráníte se tomu, že děláte práci a říkáte si, že vám ji neočkovaní kazí nebo přidělávají. Je to podobné jako léčit alkoholika, který se opakovaně vrací do léčebny, stále pije. A vy si říkáte: opravdu to mám za potřebí?" říká Majerčin s povzdechem.

U mnohých zdravotníků frustraci ještě prohlubuje skutečnost, že mají takzvané odmítače vakcín ve svém nejbližším okolí. "Někteří zdravotníci celý den v práci léčí lidi s covidem, pak přijdou domů a tam jim někdo z rodičů začne podstrkávat fake news vytištěné z Facebooku. Přitom ti zdravotníci vidí, že jim umírají pacienti, kteří jsou stejně jako jejich rodiče staří, nemocní a neočkovaní. Pořád jim šrotuje v hlavě, že jim bude možná dřív nebo později ležet na oddělení někdo z rodičů," říká.

Krom frustrace pak zmiňuje i pocit marnosti. Ten ilustruje na případu zdravé aktivní, ale neočkované seniorky, která v nemocnici zemřela na covid v září. "Kdyby se tato dáma nechala naočkovat, tak by pravděpodobně nebyla ani v nemocnici. A přitom vám umře pod rukama."

Nezastírá tak, že nálada mezi zdravotníky klesá. "Často to lidé maskují nějakým sarkasmem nebo pokusem o vtip, ale jsou v tom obavy, co se bude dít," uzavírá Majerčin.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 1 hodinou

Fiala: Vláda projedná rozpočet v první polovině února, platit má od dubna

Vláda chce projednat návrh letošního státního rozpočtu v první polovině února a následně bude připravena ho předložit ke schválení sněmovně. Stále platí cíl vlády, že nový rozpočet má začít platit nejpozději od 1. dubna. Při čtvrtečních sněmovních interpelacích to v odpovědi na dotaz bývalé ministryně financí Aleny Schillerové (ANO) řekl premiér Petr Fiala (ODS). O dubnovém datu účinnosti nového rozpočtu hovořil již dříve ministr financí Zbyněk Stanjura (ODS).

Nová pětikoaliční vláda chce ve svém rozpočtu proti předchozímu návrhu bývalé vlády snížit výdaje o 80 miliard korun. Schillerová se premiéra ptala mimo jiné na dopady rozpočtového provizoria, v němž nyní český stát hospodaří, a zda ví, které platby z rozpočtu jsou nyní omezené

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Agrární komora a Zemědělský svaz vyhlásily kvůli dotacím protestní pohotovost a založily krizový štáb

Agrární komora ČR a Zemědělský svaz ČR vyhlásily po dnešním jednání s ministrem zemědělství Zdeňkem Nekulou (KDU-ČSL) protestní pohotovost a založily krizový štáb obou organizací. Sdružení to oznámila ve společné tiskové zprávě. Důvodem jsou podle nich změny v návrhu pravidel vyplácení zemědělských dotací v Česku pro roky 2023 až 2027.

Organizace od začátku roku společně několikrát protesty kvůli této problematice už organizovaly. A to jak před úřadem vlády, tak i protestní jízdou zemědělské techniky nebo zapalováním stohů slámy. Prezident Agrární komory ČR Jan Doležal dnes uvedl, že ministerstvo se zástupci hlavních zemědělských organizací o zásadních změnách dokumentu začalo jednat až nyní, na konci ledna.

To vidí Doležal jako problém, jelikož Strategický plán Společné zemědělské politiky (SP SZP) pro roky 2023 až 2027 měl být Evropské komisi (EK) zaslán nejpozději k 1. lednu letošního roku a současná verze má být ministerstvem poslána v náhradním termínu do konce ledna. EK má následně tříměsíční lhůtu na připomínky.

"Úřad vzhledem k časovému tlaku pouze představil své plány, ale už nepřizval Agrární komoru ČR a Zemědělský svaz ČR k rozhodování o tomto klíčovém dokumentu, který určuje přerozdělení dotačních podpor pro zemědělce na několik let," uvedl Doležal. Vláda podle něj nebere ohledy na dopady změn, kterými jsou podle těchto sdružení hrozící zdražení potravin pro obyvatele, méně pestrá česká krajina a potenciální arbitráže a soudní spory kvůli ušlým ziskům a zmařeným investicím zemědělců.

Zdroj: ČTK
Další zprávy