Obamu s Medveděvem bude hlídat na 5000 policistů

Michal Žák Markéta Chaloupská, Michal Žák
6. 4. 2010 16:40
Bezpečnostní opatření přijdou Česko až na 50 milionů korun
Prezident Barack Obama s ruským prezidentem Dmitrijem Medveděvem v Londýně
Prezident Barack Obama s ruským prezidentem Dmitrijem Medveděvem v Londýně | Foto: Reuters

Praha - Návštěva dvou nejmocnějších mužů světa - prezidentů USA Baracka Obamy a Ruska Dmitrije Medveděva - promění českou metropoli v pevnost.

Od středečního večera, kdy do Prahy přiletí Medveděv, do pátku, kdy pro změnu odletí Obama, bude v pohotovosti na 5000 policistů.

"Pro policii se jedná o největší bezpečnostní akci v několika posledních letech. Finalizujeme veškeré přípravné schůzky a práce, jednáme s ruskými a americkými týmy i s ochrannými službami všech zúčastněných států," řekl policejní prezident Oldřich Martinů.

Největší bezpečnostní opatření se budou týkat Pražského hradu, hotelu Hilton (kde složí hlavu Obama), hotelu Four Seasons (tam bude spát Medveděv) a obou velvyslanectví. Ministr vnitra Martin Pecina proto Pražany vyzval, aby nechali auta doma a využili městské hromadné dopravy.

Bezpečnost za 50 milionů

Samotná bezpečnostní opatření přijdou Česko na 40 až 50 milionů korun. Zhruba šedesát procent půjde na platy policistů, zbytek budou provozní výdaje.

Do bezpečnostních opatření se zapojili kromě pražských policistů i kriminalisté ze Severočeského a Plzeňského kraje, bodyguardi z ochranné služby a také policisté z jednotky rychlého nasazení nebo pyrotechnici.

Plné ruce práce mají také detektivové z Útvaru pro odhalování organizovaného zločinu, konkrétně protiteroristické jednotky. Podle nich zatím Česku žádné nebezpečí nehrozí.

Předběžný program prezidentů

  • Středa 7. dubna - kolem 19:00 přiletí ruský prezident Dmitrij Medveděv, večer jej čeká jednání s českým prezidentem Václavem Klausem
  • Čtvrtek 8. dubna - ráno přiletí Barack Obama, v poledne oba prezidenti podepíší smlouvu o omezení jaderných zbraní. Poté je čeká tisková konference a slavnostní oběd za účasti desítek hostů. Medveděv odletá v 15.00. Obama zůstává v Praze, večer po 19:00 se setká s představiteli 11 zemí střední a východní Evropy
  • Pátek 9. dubna - Obama bude jednat ráno s prezidentem Václavem Klausem a premiérem Janem Fischerem, poté by měl odletět do Washingtonu

"Policie momentálně nedisponuje žádnou informací svědčící o tom, že by České republice hrozilo potenciální riziko," řekl policejní prezident.

Praha plná V. I. P.

Medveděv a Obama do Prahy přijedou, aby zde ve čtvrtek podepsali ve Španělském sále Pražského hradu smlouvu o omezení jaderných zbraní.

Slavnostnímu aktu budou asistovat i další V. I. P. světové politiky: ministryně zahraničí Hillary Clintonová a její ruský protějšek Sergej Lavrov.

Po slavnostním obědě Medveděv odletí zpět do Ruska, Obamu ještě čeká setkání s představiteli 11 zemí střední a východní Evropy v rezidenci amerického velvyslance v Bubenči.

Americký prezident Česko opustí v pátek dopoledne, po ranním jednání s prezidentem Václavem Klausem a premiérem Janem Fischerem.

Omezení a uzavírky

Prahu čeká kvůli návštěvě spousta omezení. Pražský hrad bude návštěvníkům nepřístupný dva a půl dne - celou středu a čtvrtek 7. a 8. dubna a dopoledne v pátek 9. dubna.

Opatření se týká všech hradních prostor - jak zahrad, tak i návštěvnických a výstavních objektů.

Obrnit trpělivostí se budou muset i řidiči. Potíže s parkováním mohou mít od středy do pátku na Evropské ulici, která spojuje centrum města s letištěm. Auta nebudou smět stát ani na Hradčanském náměstí.

"Ve čtvrtek od 15:00 zhruba do 23:00 bude naprosto omezen provoz od Vítězného náměstí přes ulici Československé armády a Pod kaštany," dodal policejní prezident.

Foto: Aktuálně.cz

Bezpečnostní opatření zasáhnou také do provozu v Platnéřské a Křižovnické ulici, na Alšově nábřeží, v ulici V Celnici, v Keplerově ulici a na Loretánském náměstí, na Hlávkově mostě u Štvanice nebo v Pelléově ulici.

Státnická letadla mají přednost

Omezen bude také provoz na letišti, a to v době příletů státnických letadel. Půl hodiny před příletem a po příletu bude takzvaný motorový klid, čemuž budou přizpůsobeny další lety.

 

Právě se děje

před 15 minutami

Škola chce pomoci rodině otce, který při střelbě chránil dceru, založila veřejnou sbírku

Porubská Základní škola Ivana Sekaniny vyhlásila sbírku na pomoc rodině muže, kterého v úterý zastřelil útočník ve Fakultní nemocnici Ostrava (FNO). Muž vlastním tělem chránil svou dvanáctiletou dceru. Zavražděný muž byl jedním ze členů Spolku rodičů při ZŠ Sekaniny. Sbírka je účinná od dnešního dne, lidé mohou přispívat na účet 1012201912/5500.

Sbírkový účet založila i samotná FNO a je určen na podporu rodin obětí a zraněných. V pátek na ní bylo přes 1,4 milionu korun. Transparentní účet na pomoc pozůstalým po obětech střelby zřídila také Vysoká škola báňská-Technická univerzita Ostrava (VŠB-TUO). Studenti a zaměstnanci tam mohou posílat své příspěvky. 

Zdroj: ČTK
před 42 minutami

Ribéry se podrobil operaci kotníku a čeká ho deset týdnů léčby

Fotbalisté Fiorentiny se budou muset zhruba deset týdnů obejít bez francouzského záložníka Francka Ribéryho. Šestatřicetiletý bývalý reprezentant se podrobil operaci pravého kotníku a podle informací italského klubu může teprve za dva týdny začít s rehabilitací.

Ribéry si zranění způsobil na konci listopadu v ligovém utkání s Lecce. Kvůli zákroku odcestoval do Německa, kde v minulosti hájil barvy Bayernu Mnichov.

před 1 hodinou

Dvořák zahájil SP čtyřbobů dvanáctým místem v Lake Placid

Dominik Dvořák vstoupil do nového ročníku Světového poháru čtyřbobů 12. místem v Lake Placid. V americkém olympijském toboganu tak dopadl lépe než minulý týden v dvojbobech, kde dojel třináctý a šestnáctý. Zvítězil Kanaďan Justin Kripps, Dvořák na něj ztratil 1,30 sekundy.

Po úvodním kole byl český pilot s dalšími členy posádky Dominikem Suchým, Janem Šindelářem a Jakubem Noskem na devátém místě, v druhé jízdě si ale pohoršil. Na startu přitom česká čtveřice patřila k nejrychlejším.

V minulém ročníku obsadil Dvořák v konečném pořadí SP čtyřbobů sedmé místo. Jeho nejlepším umístěním byla pátá příčka z lednového závodu v Innsbrucku, naopak nejhůře dopadl právě v Lake Placid, kde byl patnáctý.

Kripps zvítězil suverénně, druhý Lotyš Oskars Kibermanis za ním zaostal o 39 setin. Obhájce prvenství v SP Němec Francesco Friedrich dojel až čtvrtý.

V neděli se pojede v Lake Placid další závod čtyřbobů.

Závody SP v jízdě na bobech v Lake Placid (USA):

Čtyřboby: 1. Kanada (Kripps, Sommer, Stones, Coakwell) 1:49,50 (54,55+54,95), 2. Lotyšsko (Kibermanis, Kaufmanis, Vilkaste, Miknis) -0,39 (54,72+55,17), 3. Rakousko (Maier, Rangl, Sammer, Moldovan) -0,47 (54,84+55,13), …12. ČR (Dvořák, Suchý, Šindelář, Nosek) -1,30 (55,07+55,73).

Zdroj: ČTK
Další zprávy