Obamu a Medveděva vítá tichá Praha. Demonstrace nebudou

Domácí Markéta Chaloupská, Domácí
7. 4. 2010 17:00
Při loňské návštěvě Baracka Obamy byly pražské ulice plné demonstrantů
Demonstrace antiradaristů při loňské návštěvě Baracka Obamy
Demonstrace antiradaristů při loňské návštěvě Baracka Obamy | Foto: Pavla Hejlová

Praha - Při loňské návštěvě amerického prezidenta Baracka Obamy byly pražské ulice plné demonstrantů. Jeho současná návštěva, na které má Obama podepsat se svým ruským protějškem Dmitrijem Medveděvem smlouvu o odzbrojení, nechává aktivisty chladnými.

Demonstraci zatím v souvislosti se summitem Rusko-USA oznámilo jen hnutí Ne základnám a organizace Svět bez válek a násilí.

Oba happeningy se mají odehrát ve čtvrtek ráno. Příznivci hnutí Ne základnám se setkají na pražském Palachově náměstí, sympatizanti druhé organizace pak nedaleko, na Smetanově nábřeží.

Jiné protesty úřadům zatím nikdo nenahlásil.

Kdo stačí vstát?

"Je to od osmé hodiny ráno, takže nepočítáme s masovou účastí. Počítám, že přijde pár desítek lidí," řekl Aktuálně.cz Jan Majíček z Ne základnám.

"Chceme upozornit, že tato smlouva je pouze začátek, v odzbrojovacím procesu je třeba pokračovat. Bylo by více než vhodné po podpisu nové smlouvy START oznámit, kdy mocnosti podepíší další smlouvu snížení počtu strategických zbraní," dodal.

Minulý rok bylo v ulicích Prahy rušno: aktivisté z Greenpeace se spustili na lanech z Nuselského mostu, "neviditelní" antiradaristé protestovali vleže na Vyšehradské a Václavské náměstí obcházeli demonstranti s transparentem "Yes, we can say no to us military base".

"Nemám informace o tom, že bychom něco podnikali. Loni jsme se snažili upozornit na klimatické problémy, bylo to před Kodaňským summitem. Letos je ale situace jiná, schůzka je úzce profilovaná, týká se odzbrojení," řekla Aktuálně.cz vědecká pracovnice Greenpeace Magdalena Klimovičová.

Barack Obama
Barack Obama | Foto: Reuters

Bezpečnost za milionů

Kvůli návštěvě dvou nejmocnějších mužů světa bude od středečního večera, kdy do Prahy přiletí Medveděv, do pátku, kdy pro změnu odletí Obama, v pohotovosti na 5000 policistů.

Největší bezpečnostní opatření se budou týkat Pražského hradu, hotelu Hilton (kde složí hlavu Obama), hotelu Four Seasons (tam bude spát Medveděv) a obou velvyslanectví. Ministr vnitra Martin Pecina proto Pražany vyzval, aby nechali auta doma a využili městské hromadné dopravy.

Samotná bezpečnostní opatření přijdou Česko na 40 až 50 milionů korun.

 

Právě se děje

před 23 minutami

Mugabeho zabila rakovina, lékaři krátce před jeho smrtí zastavili chemoterapii

Příčinou úmrtí bývalého prezidenta Zimbabwe Roberta Mugabeho, který zemřel 6. září ve věku 95 let, byla rakovina. Lékaři v Singapuru, kde se dlouhodobě léčil, krátce před jeho smrtí zastavili chemoterapii. Důvodem byl Mugabeho vysoký věk, rozšíření nádorů a nízká účinnost léčby. O přesné příčině smrti zimbabwského exprezidenta poprvé promluvil současný prezident této jihoafrické země Emmerson Mnangagwa, informoval server BBC.

Zdroj: ČTK
před 52 minutami

Velšští ragbisté zahájili MS pohodlnou výhrou nad Gruzií

Velšští ragbisté vstoupili do mistrovství světa v Japonsku pohodlnou výhrou nad Gruzií 43:14. Vítězové Turnaje šesti národů vedli po první půli díky čtyřem položeným pětkám 29:0 a po změně stran si náskok bezpečně pohlídali. Velšský kapitán Alun Wyn Jones vyrovnal 129. startem národní rekord.

Spolufavorité skupiny D Velšané vlétli do utkání ve velkém stylu a už po dvou minutách otevřeli skóre. Gruzínci, kterým chybí zraněný kapitán Merab Šarikadze, postupně vyrovnali hru, ale bodů se dočkali až ve druhém poločase.

V neděli čeká Wales ostrý test v podobě obhájců stříbra Australanů, kteří si na úvod poradili s Fidži. Gruzie narazí na Uruguay.

Další zprávy