Obamu a Medveděva vítá tichá Praha. Demonstrace nebudou

Domácí Markéta Chaloupská, Domácí
7. 4. 2010 17:00
Při loňské návštěvě Baracka Obamy byly pražské ulice plné demonstrantů
Demonstrace antiradaristů při loňské návštěvě Baracka Obamy
Demonstrace antiradaristů při loňské návštěvě Baracka Obamy | Foto: Pavla Hejlová

Praha - Při loňské návštěvě amerického prezidenta Baracka Obamy byly pražské ulice plné demonstrantů. Jeho současná návštěva, na které má Obama podepsat se svým ruským protějškem Dmitrijem Medveděvem smlouvu o odzbrojení, nechává aktivisty chladnými.

Demonstraci zatím v souvislosti se summitem Rusko-USA oznámilo jen hnutí Ne základnám a organizace Svět bez válek a násilí.

Oba happeningy se mají odehrát ve čtvrtek ráno. Příznivci hnutí Ne základnám se setkají na pražském Palachově náměstí, sympatizanti druhé organizace pak nedaleko, na Smetanově nábřeží.

Jiné protesty úřadům zatím nikdo nenahlásil.

Kdo stačí vstát?

"Je to od osmé hodiny ráno, takže nepočítáme s masovou účastí. Počítám, že přijde pár desítek lidí," řekl Aktuálně.cz Jan Majíček z Ne základnám.

"Chceme upozornit, že tato smlouva je pouze začátek, v odzbrojovacím procesu je třeba pokračovat. Bylo by více než vhodné po podpisu nové smlouvy START oznámit, kdy mocnosti podepíší další smlouvu snížení počtu strategických zbraní," dodal.

Minulý rok bylo v ulicích Prahy rušno: aktivisté z Greenpeace se spustili na lanech z Nuselského mostu, "neviditelní" antiradaristé protestovali vleže na Vyšehradské a Václavské náměstí obcházeli demonstranti s transparentem "Yes, we can say no to us military base".

"Nemám informace o tom, že bychom něco podnikali. Loni jsme se snažili upozornit na klimatické problémy, bylo to před Kodaňským summitem. Letos je ale situace jiná, schůzka je úzce profilovaná, týká se odzbrojení," řekla Aktuálně.cz vědecká pracovnice Greenpeace Magdalena Klimovičová.

Barack Obama
Barack Obama | Foto: Reuters

Bezpečnost za milionů

Kvůli návštěvě dvou nejmocnějších mužů světa bude od středečního večera, kdy do Prahy přiletí Medveděv, do pátku, kdy pro změnu odletí Obama, v pohotovosti na 5000 policistů.

Největší bezpečnostní opatření se budou týkat Pražského hradu, hotelu Hilton (kde složí hlavu Obama), hotelu Four Seasons (tam bude spát Medveděv) a obou velvyslanectví. Ministr vnitra Martin Pecina proto Pražany vyzval, aby nechali auta doma a využili městské hromadné dopravy.

Samotná bezpečnostní opatření přijdou Česko na 40 až 50 milionů korun.

 

Právě se děje

Aktualizováno před 52 minutami

Opozice chce kvůli Bečvě vyšetřovací komisi. Je to politická kauza, tvrdí Hamáček

Opoziční ODS, KDU-ČSL a TOP 09 budou usilovat o zřízení sněmovní vyšetřovací komise k havárii na Bečvě. Pokud neuspějí, založí expertní tým. Vicepremiér Jan Hamáček (ČSSD) uvedl, že podle jeho názoru se z vyšetřování kolem Bečvy stává politická kauza.

Zdroj: ČTK
Další zprávy