Obamu a Medveděva vítá tichá Praha. Demonstrace nebudou

Domácí Markéta Chaloupská, Domácí
7. 4. 2010 17:00
Při loňské návštěvě Baracka Obamy byly pražské ulice plné demonstrantů
Demonstrace antiradaristů při loňské návštěvě Baracka Obamy
Demonstrace antiradaristů při loňské návštěvě Baracka Obamy | Foto: Pavla Hejlová

Praha - Při loňské návštěvě amerického prezidenta Baracka Obamy byly pražské ulice plné demonstrantů. Jeho současná návštěva, na které má Obama podepsat se svým ruským protějškem Dmitrijem Medveděvem smlouvu o odzbrojení, nechává aktivisty chladnými.

Demonstraci zatím v souvislosti se summitem Rusko-USA oznámilo jen hnutí Ne základnám a organizace Svět bez válek a násilí.

Oba happeningy se mají odehrát ve čtvrtek ráno. Příznivci hnutí Ne základnám se setkají na pražském Palachově náměstí, sympatizanti druhé organizace pak nedaleko, na Smetanově nábřeží.

Jiné protesty úřadům zatím nikdo nenahlásil.

Kdo stačí vstát?

"Je to od osmé hodiny ráno, takže nepočítáme s masovou účastí. Počítám, že přijde pár desítek lidí," řekl Aktuálně.cz Jan Majíček z Ne základnám.

"Chceme upozornit, že tato smlouva je pouze začátek, v odzbrojovacím procesu je třeba pokračovat. Bylo by více než vhodné po podpisu nové smlouvy START oznámit, kdy mocnosti podepíší další smlouvu snížení počtu strategických zbraní," dodal.

Minulý rok bylo v ulicích Prahy rušno: aktivisté z Greenpeace se spustili na lanech z Nuselského mostu, "neviditelní" antiradaristé protestovali vleže na Vyšehradské a Václavské náměstí obcházeli demonstranti s transparentem "Yes, we can say no to us military base".

"Nemám informace o tom, že bychom něco podnikali. Loni jsme se snažili upozornit na klimatické problémy, bylo to před Kodaňským summitem. Letos je ale situace jiná, schůzka je úzce profilovaná, týká se odzbrojení," řekla Aktuálně.cz vědecká pracovnice Greenpeace Magdalena Klimovičová.

Barack Obama
Barack Obama | Foto: Reuters

Bezpečnost za milionů

Kvůli návštěvě dvou nejmocnějších mužů světa bude od středečního večera, kdy do Prahy přiletí Medveděv, do pátku, kdy pro změnu odletí Obama, v pohotovosti na 5000 policistů.

Největší bezpečnostní opatření se budou týkat Pražského hradu, hotelu Hilton (kde složí hlavu Obama), hotelu Four Seasons (tam bude spát Medveděv) a obou velvyslanectví. Ministr vnitra Martin Pecina proto Pražany vyzval, aby nechali auta doma a využili městské hromadné dopravy.

Samotná bezpečnostní opatření přijdou Česko na 40 až 50 milionů korun.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 3 hodinami

Jednání ČR a Polska o dolu Turów budou pokračovat ve středu. Sejdou se experti i ministři, řekl Brabec. Doufá, že setkání přinese významný posun

Zdroj: ČTK
před 5 hodinami

Babiš chce stanovit vrchní hranici emisních povolenek, oznámil po schůzce se Zemanem

Premiér Andrej Babiš (ANO) se vyslovil pro stanovení horní hranice ceny emisních povolenek. Po pondělní schůzce s prezidentem Milošem Zemanem na lánském zámku ministerský předseda novinářům řekl, že se bude snažit o to, aby o záležitosti jednala Evropská unie. Měla by podle Babiše využít příslušný článek směrnice o povolenkách.

Studie Evropské komise z loňského roku podle premiéra uváděla, že cena povolenek v roce 2025 by měla být 26 eur a v roce 2030 pak 30 eur a o pět let později 50 eur. "Skutečnost je taková, že dnes se emisní povolenky obchodují za 60 eur. Jsou předmětem spekulativního kapitálu," řekl Babiš. Jejich cena má podle něho přímý dopad na energetické a průmyslové firmy a na cenu elektřiny.

Babiš bude chtít, aby evropští lídři na neformálním summitu 5. a 6. října aktivovali článek povolenkové směrnice, který podle premiéra předpokládá, že cenový výkyv je nutné řešit. Soudí, že členské státy by měly stanovit cenový koridor. "To znamená, že by mělo být určené zastropování emisních povolenek," uvedl premiér.

Míní, že na summitu by se mělo diskutovat také o společném nákupu zemního plynu v souvislosti s naplněností zásobníků a jeho rostoucí cenou

Zdroj: ČTK
Další zprávy