O zastupitelském mandátu Drábové rozhodne ministerstvo vnitra ve správním řízení

ČTK ČTK
25. 4. 2017 19:52
Ministerstvo vnitra o oprávění mandátu krajské zastupitelky Dany Drábové rozhodne ve správním řízení. Jeho výsledkem může být zánik mandátu. Pokud nebude Drábová s výsledkem řízení souhlasit, může se obrátit na správní soud, řekl náměstek ministra Petr Mlsna. Rozhodnutí padne v zákonné lhůtě do třiceti dnů. Hnutí STAN i Drábová trvají na platnosti mandátu, který podle nich umožňuje služební zákon, ministerstvo však tvrdí, že vysoké státní úřednici nedovoluje zákon o volbách vykonávat funkci krajské zastupitelky.
Dana Drábová.
Dana Drábová. | Foto: DVTV

Praha - Ministerstvo vnitra bude o zániku mandátu středočeské krajské zastupitelky Dany Drábové (za STAN) rozhodovat ve správním řízení,  řekl legislativní náměstek ministra Petr Mlsna. Odhadl, že rozhodnutí padne v zákonné třicetidenní lhůtě. Pokud s ním šéfka Státního úřadu pro jadernou bezpečnost Drábová nebude souhlasit, může se obrátit na soud.

Spor o mandát Drábové trvá od loňských říjnových voleb do krajských zastupitelstev. Ministerstvo tvrdí, že funkce zastupitele a vysokého státního úředníka jsou neslučitelné. Drábová se však mandát složit nechystá, v čemž ji v úterý na mimořádném jednání kolegové ze zastupitelstva podpořili. Ministerstvo nyní vyčká, až obdrží od středočeské hejtmanky oficiální dopis s výsledkem jednání.

"V tom okamžiku zahájí ministerstvo správní řízení, jehož výsledkem je případně zbavení mandátu. Je to řízení podle správního řádu, jenom s tím podstatným rozdílem, že se proti němu nepodává odvolání ani rozklad, ale podává se proti němu rovnou žaloba ke správnímu soudu," vysvětlil Mlsna.

"Vejdeme se do všech zákonných lhůt. I z toho důvodu, že ministerstvo už - byť tedy ještě před existencí služebního zákona - v podobných případech rozhodovalo," dodal. Rozhodnutí ministerstva by mělo účinky až od data jeho vzniku, a nepřipadá tak například v úvahu, že by Drábová musela vracet plat, který jako zastupitelka přijala.

Hnutí STAN chce, aby se sporem zabýval soud. Domnívá se, že před volebním zákonem má přednost novější služební zákon, který souběh obou funkcí umožňuje. Mlsna to označil za "úplně scestnou ideu". "Vůbec nejde o to, který zákon byl dřívější nebo pozdější, protože ty zákony jsou na sobě nezávislé. Princip, že pozdější zákon ruší předchozí, platí v případech, kdy máte shodnou právní úpravu, ale nikoliv, když máte na jedné straně zákon, který se týká voleb do krajů, a na druhé straně zákon o státní službě, který upravuje něco úplně jiného," podotkl.

Náměstek zdůraznil, že ministerstvo vychází i z logiky věci, protože mandát zastupitele vznikl později než služební poměr. "Pokud někdo kandidoval svobodně a svobodně se ucházel o mandát ve volbách, tak si musel být vědom také toho, že se vznikem toho mandátu jsou spojeny nějaké povinnosti z hlediska slučitelnosti funkcí," řekl. Situaci přirovnal k tomu, že podle ústavy nikdo nemůže být zároveň poslancem i senátorem.

V obdobném postavení jako Drábová byla v Královéhradeckém kraji náměstkyně ministryně pro místní rozvoj Klára Dostálová (ANO), která ale již mandát krajské zastupitelky v pondělí sama složila.

Představovala jsem si, že kraj je blíž správě věcí než boji o moc, a ono to tak není. Jak jsem stará, tak jsem naivní, říká Dana Drábová. | Video: Daniela Drtinová
 

Právě se děje

před 10 minutami

Vítězem festivalu Írán:ci se stal snímek Róná, Azímova matka

Vítězným snímkem festivalu Írán:ci se stal celovečerní film Róná, Azímova matka afghánského režiséra Džamšída Mahmúdího působícího v Íránu. Cenu diváků získal Zámek snů, jehož režisérem je Rezá Mirkarimi, jedna z nejuznávanějších postav soudobé íránské kinematografie. Výsledky pořadatelé oznámili v pražském kině Světozor. Festival představující íránskou celovečerní, dokumentární i krátkou tvorbu se v úterý a ve středu přesouvá do Brna.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

D1 na Vysočině klouže, varují silničáři. V noci sněžilo, vyjely desítky sypačů

Okolo Jihlavy na 115. kilometru dálnice D1 platí varování před náledím, mezi 90. a 120. kilometrem může být vozovka kluzká. Podle dispečinku krajské správy silnic v kraji přes noc sněžilo, venku byly desítky sypačů. Na silnicích uvízlo několik kamionů, po ránu ale problémy se sjízdností silničáři nezaznamenali.

Sněžilo už v neděli v podvečer. "Venku bylo asi 90 sypačů, jelikož sněžilo i v noci, začaly znovu jezdit asi ve 2:00. Sem tam nějaký kamion v noci někde klouzal, ale teď už to jezdí," řekl dispečer.

Přes den bude na Vysočině zataženo, sněhových přeháněk ale bude podle meteorologů ubývat. Večer se může ojediněle tvořit mlha. Nejvyšší odpolední teploty budou od jednoho do tří stupňů Celsia.

Zdroj: ČTK
Další zprávy