O zastupitelském mandátu Drábové rozhodne ministerstvo vnitra ve správním řízení

ČTK ČTK
25. 4. 2017 19:52
Ministerstvo vnitra o oprávění mandátu krajské zastupitelky Dany Drábové rozhodne ve správním řízení. Jeho výsledkem může být zánik mandátu. Pokud nebude Drábová s výsledkem řízení souhlasit, může se obrátit na správní soud, řekl náměstek ministra Petr Mlsna. Rozhodnutí padne v zákonné lhůtě do třiceti dnů. Hnutí STAN i Drábová trvají na platnosti mandátu, který podle nich umožňuje služební zákon, ministerstvo však tvrdí, že vysoké státní úřednici nedovoluje zákon o volbách vykonávat funkci krajské zastupitelky.
Dana Drábová.
Dana Drábová. | Foto: DVTV

Praha - Ministerstvo vnitra bude o zániku mandátu středočeské krajské zastupitelky Dany Drábové (za STAN) rozhodovat ve správním řízení,  řekl legislativní náměstek ministra Petr Mlsna. Odhadl, že rozhodnutí padne v zákonné třicetidenní lhůtě. Pokud s ním šéfka Státního úřadu pro jadernou bezpečnost Drábová nebude souhlasit, může se obrátit na soud.

Spor o mandát Drábové trvá od loňských říjnových voleb do krajských zastupitelstev. Ministerstvo tvrdí, že funkce zastupitele a vysokého státního úředníka jsou neslučitelné. Drábová se však mandát složit nechystá, v čemž ji v úterý na mimořádném jednání kolegové ze zastupitelstva podpořili. Ministerstvo nyní vyčká, až obdrží od středočeské hejtmanky oficiální dopis s výsledkem jednání.

"V tom okamžiku zahájí ministerstvo správní řízení, jehož výsledkem je případně zbavení mandátu. Je to řízení podle správního řádu, jenom s tím podstatným rozdílem, že se proti němu nepodává odvolání ani rozklad, ale podává se proti němu rovnou žaloba ke správnímu soudu," vysvětlil Mlsna.

"Vejdeme se do všech zákonných lhůt. I z toho důvodu, že ministerstvo už - byť tedy ještě před existencí služebního zákona - v podobných případech rozhodovalo," dodal. Rozhodnutí ministerstva by mělo účinky až od data jeho vzniku, a nepřipadá tak například v úvahu, že by Drábová musela vracet plat, který jako zastupitelka přijala.

Hnutí STAN chce, aby se sporem zabýval soud. Domnívá se, že před volebním zákonem má přednost novější služební zákon, který souběh obou funkcí umožňuje. Mlsna to označil za "úplně scestnou ideu". "Vůbec nejde o to, který zákon byl dřívější nebo pozdější, protože ty zákony jsou na sobě nezávislé. Princip, že pozdější zákon ruší předchozí, platí v případech, kdy máte shodnou právní úpravu, ale nikoliv, když máte na jedné straně zákon, který se týká voleb do krajů, a na druhé straně zákon o státní službě, který upravuje něco úplně jiného," podotkl.

Náměstek zdůraznil, že ministerstvo vychází i z logiky věci, protože mandát zastupitele vznikl později než služební poměr. "Pokud někdo kandidoval svobodně a svobodně se ucházel o mandát ve volbách, tak si musel být vědom také toho, že se vznikem toho mandátu jsou spojeny nějaké povinnosti z hlediska slučitelnosti funkcí," řekl. Situaci přirovnal k tomu, že podle ústavy nikdo nemůže být zároveň poslancem i senátorem.

V obdobném postavení jako Drábová byla v Královéhradeckém kraji náměstkyně ministryně pro místní rozvoj Klára Dostálová (ANO), která ale již mandát krajské zastupitelky v pondělí sama složila.

Představovala jsem si, že kraj je blíž správě věcí než boji o moc, a ono to tak není. Jak jsem stará, tak jsem naivní, říká Dana Drábová. | Video: Daniela Drtinová
 

Právě se děje

před 20 minutami

"Zlej Kája" se kvalifikoval na mistrovství světa

Český profesionální šipkař Karel Sedláček, přezdívaný "Zlej Kája", si v prosinci zahraje na mistrovství světa.

V posledním kvalifikačním turnaji vyřadil postupně tři soupeře a na elitním dostaveníčku si zahází podruhé v kariéře. Rowbyho-Johna Rodrigueze smetl výsledkem 6:0, Nizozemce Benita van de Pase 6:2 a Nizozemce Jana Dekkera 7:2. 

Mistrovství světa se koná od 15. prosince v londýnském Alexandra Palace. 

před 1 hodinou

Soud ve Štrasburku připustil klimatickou žalobu na 33 zemí, včetně Česka

Za přípustnou označil Evropský soud pro lidská práva ve Štrasburku klimatickou žalobu šesti dětí a mladých lidí z Portugalska, kterou podali na 33 zemí včetně Česka. Informovala o tom agentura DPA, podle které tak padla první velká překážka ve snaze přimět evropské vlády ke zlepšení boje proti klimatickým změnám. Žalobu podala skupina, jejíž nejmladší člence je teprve osm let, v září. Žalované státy se k ní budou muset vyjádřit do konce února příštího roku.

"Cílem žaloby je získat právně závazné rozhodnutí Evropského soudu pro lidská práva, který bude po vládách v Evropě vyžadovat, aby podnikly potřebné naléhavé kroky a zastavily klimatickou krizi," stojí na stránkách věnovaných žalobě.

Šestice mladých lidí z portugalského hlavního města Lisabonu a z města Leiria a jeho okolí, kterým je od osmi do 21 let, podala žalobu v reakci na ničivé požáry v roce 2017, při kterých v jihoevropské zemi zemřelo přes 120 lidí. Vědci podle stěžovatelů potvrdili, že klimatické změny hrály při vzniku a šíření požárů roli.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Pražští radní nesouhlasí se změnou územního plánu k nové ranveji na letišti

Pražští radní nedoporučili změnu územního plánu nutnou pro stavbu nové ranveje, kterou plánuje státem vlastněné ruzyňské letiště. Změna byla původně navržena ke schválení, radní však většinou hlasů byli pro nedoporučující stanovisko. O změnách s konečnou platností rozhodne zastupitelstvo. S výstavbou paralelní dráhy chce letiště začít zhruba za pět let.

Nová ranvej má doplnit stávající, a tím navýšit kapacitu až na 30 milionů cestujících ročně. Loni jich terminály na Ruzyni odbavily rekordních 17,8 milionu, což bylo podle zástupců letiště na hraně kapacity. Letos kvůli koronaviru provoz klesl na minimum. Podle dřívějších plánů by letiště chtělo získat stavební povolení ke stavbě v roce 2025 a stavbu dokončit o tři roky později. Náklady jsou odhadovány na zhruba devět miliard korun.

Zdroj: ČTK
Další zprávy