Politicky pronásledované nevydáme, uklidňuje Benešová obavy ze zneužití dohody Čínou

Jan Horák Jan Horák
29. 8. 2020 16:04
Česká republika nevydá ke stíhání do Hongkongu nikoho, komu by tam kvůli nátlaku Číny hrozila perzekuce z politických důvodů. Dohoda Česka s ostrovním státem spadajícím pod komunistickou velmoc to nedovoluje. Vyplývá to z oficiálních dokumentů, které má Aktuálně.cz k dispozici. Ministryně spravedlnosti Marie Benešová v nich ujišťuje, že ve smlouvě jsou pojistky proti jejímu zneužití.
Ministryně spravedlnosti Marie Benešová (za ANO)
Ministryně spravedlnosti Marie Benešová (za ANO) | Foto: ČTK

Česko se nepřipojilo k významným evropským zemím, které přehodnocují dohodu o vydávání občanů ke stíhání do Hongkongu. Platnost smlouvy pozastavila třeba Velká Británie nebo Německo. Francie zase přerušila proces vedoucí k jejímu přijetí. Důvodem jsou obavy, že by Čína mohla dokument zneužít k perzekuci svých hongkongských politických oponentů, kteří se ukryli v Evropě.

Nejistota vyvěrá z nového zákona o státní bezpečnosti pro Hongkong, který Čína přijala. Platí od 1. července. Zákon zjednodušeně řečeno zpřísňuje bezpečnostní pravidla v zemi. Nově pojmenovává čtveřici trestných činů, které se v Hongkongu budou postihovat. Jde o zločiny mířící proti územní celistvosti Číny. Typicky je to demonstrace vyjadřující nesouhlas se způsobem čínské správy ostrovního státu.

Britové, Francouzi či Němci nyní zvažují, jak dál ke smlouvě s Hongkongem přistupovat. Obava je prostá: Čína by skrze ní mohla chtít dosáhnout na své oponenty, kteří pochází z Hongkongu a aktuálně pobývají v zahraničí. Česko se dohodu vypovědět nechystá, neuvažuje ani o pozastavení její platnosti. Z dokumentů, jež má Aktuálně.cz k dispozici, vyplývá, že vzájemnou úmluvu o vydávání považuje za bezpečnou.

Podmínkou je oboustranná trestnost

"Podle článku 3 odstavce 1 Dohody je podmínkou vydání oboustranná trestnost, přičemž ale jednání postihovaná podle nového zákona o státní bezpečnosti by tuto podmínku v České republice zjevně nesplňovala," píše ministryně spravedlnosti Marie Benešová. Zmíněný odstavec umožňuje předat člověka jen ve chvíli, pokud jeho jednání odpovídá deliktu podle trestního zákona obou stran dohody a hrozí za něj nejméně rok vězení.

Ostražitost před zneužitím smlouvy vyvěrá i z toho, že by Hongkong, podléhající čínské moci, mohl skutečný důvod žádosti o vydání zamlžit. Oficiálně by si řekl o pachatele kvůli zločinu, jenž je trestný i u nás, ale ve skutečnosti by na něj chtěl dosáhnout kvůli jeho občanským aktivitám. Podle ministryně Benešové i toto riziko dohoda vylučuje, poukazuje na její stěžejní pojistku.

Česko by takového člověka odmítlo vydat, pokud by po zvážení všech okolností případu dospělo k závěru, že "žádost o předání (ač údajně podávána na základě trestného činu, pro který předání může být povoleno) byla ve skutečnosti podána pro účely trestního stíhání nebo potrestání na základě rasové příslušnosti, náboženství, národnosti, pohlaví nebo politických názorů."

Ochranou před vydáním může být i azyl

Ministr zahraničí Tomáš Petříček zase poukazuje na klíčovou úlohu soudů v procesu vydávání. Právě ony by zvažovaly, zda Hongkongu ve skutečnosti nejde o perzekuci politických aktivistů. "Ministr spravedlnosti může vydání povolit pouze v případě, že existuje pravomocné rozhodnutí soudu o tom, že vydání je přípustné, tj. že není dán žádný z důvodů pro odmítnutí vydání," píše šéf české diplomacie.

Pokud by soud dal na předání údajného pachatele hongkongským orgánům pravomocné razítko, ani to ještě nemusí znamenat konečnou. Takový člověk se může ještě bránit ústavní stížností. Stejně tak smí na podnět dotyčného vstoupit do hry Evropský soud pro lidská práva. Instituce může nařídit předběžné opatření, které by Česko zavázalo, že do konečného verdiktu evropského soudu podezřelého nikam poslat nesmí.

Klíčové body dohody

Česká dohoda s Hongkongem o vydávání má dvě klíčové pasáže, které mají bránit účelové perzekuci, pokud by na ni prosřednictvím ostrovního státu chtěla Čína tlačit.

"Článek 3

TRESTNÉ ČINY
1. Předání bude povoleno pro trestný čin:
a) za který lze podle právních řádů obou smluvních stran uložit trest odnětí svobody nebo jinou formu zbavení osobní svobody na více než jeden rok nebo přísnější trest; a

b) pro který právo obou smluvních stran předání připouští."

"Článek 7

ODMÍTNUTÍ ČI ODLOŽENÍ PŘEDÁNÍ
1. Osoba nebude předána, pokud dožádaná smluvní strana má závažné důvody domnívat se:

a) že trestný čin, z nějž je tato osoba obviněna nebo za který byla odsouzena, je trestným činem politické povahy;

b) že žádost o předání (ač údajně podávána na základě trestného činu, pro který předání může být povoleno) byla ve skutečnosti podána pro účely trestního stíhání nebo potrestání na základě rasové příslušnosti, náboženství, národnosti, pohlaví nebo politických názorů; nebo

c) že by tato osoba, pokud by byla navrácena, mohla být poškozena při soudním řízení proti této osobě nebo potrestána, zadržena nebo omezena na své osobní svobodě z důvodů rasové příslušnosti, náboženství, národnosti, pohlaví nebo politických názorů."

Benešová s Petříčkem poukazují i na další možnost obrany, kterou by údajný pachatel před účelovým vydáním do Hongkongu měl. Justice by zůstala mimo hru. "Dále může osoba, o jejíž vydání jde, v České republice požádat o mezinárodní ochranu, přičemž vydání osoby, která je v postavení žadatele (…), nelze povolit," uvádí Petříček. O azylu rozhoduje ministerstvo vnitra.

Ani jedna žádost o vydání do Hongkongu

Argumenty ministrů plynou z oficiální odpovědi na interpelaci České pirátské strany. Formuloval ji místopředseda sněmovního zahraničního výboru Jan Lipavský. Podle něj je také podstatné vyjasnit si otázku, zda by v Česku hrozilo hongkongským aktivistům i pouhé zatčení. "Budu se tím proto dál zabývat v rámci interpelací na plénu Sněmovny. Ale souhlasím s tím, že by si Česko pohlídalo, aby politicky motivované žádosti nevyhovělo," řekl Aktuálně.cz.

Lipavského rovněž zajímalo, zda už v historii dohody, uzavřené roku 2013 a platné od roku 2015, došlo k předání pachatelů. Nicméně smlouva se dosud v praxi zatím nenaplnila. "Ministerstvo spravedlnosti neeviduje žádnou podanou extradiční žádost mezi Českou republikou a Hongkongem, tzn. ani žádný realizovaný případ vydání osoby pro účely trestního řízení mezi Českou republikou a Hongkongem," píše Benešová.

Šéf české diplomacie dohodu brání i kvůli tomu, že po jejím vypovězení by se Česko muselo držet vícestranných smluv, třeba pod patronací OSN, které tak precizní v ochraně před politickým pronásledováním nejsou. "Z těchto důvodů zatím pozastavení extradiční dohody není třeba. Jsme samozřejmě připraveni tento názor přehodnotit, protože Česko postupuje případ od případu," řekl Petříček Deníku N, jenž na postoj Česka k dohodě upozornil.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 15 minutami

Šéfkou Klicperova divadla zůstává na dalších šest let Mikulková

Klicperovo divadlo v Hradci Králové nadále povede dosavadní ředitelka Eva Mikulková. V konkurzu porazila bývalého šéfa pražského Národního divadla Daniela Dvořáka a divadelníka Josefa Jana Kopeckého. Rozhodnutí výběrové komise v úterý schválila správní rada, která Mikulkovou potvrdila ve funkci na dalších šest let.

"Pandemie ze všeho nejvíce nepřeje kultuře a pro divadla a další kulturní instituce je to mimořádně těžká doba, proto je dobře, že tým kolem paní ředitelky bude moci pokračovat," říká náměstkyně hejtmana pro kulturu Martina Berdychová z hnutí Východočeši.

Divadlo mělo před pandemií rozpočet okolo 70 milionů korun, vloni 65 milionů. Financují jej z největší části město Hradec Králové a dále Královéhradecký kraj s ministerstvem kultury. Mikulková jej vede od roku 2015.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Brankář Čiliak se po dvou letech vrací do Komety Brno

Slovenský hokejový brankář Marek Čiliak bude znovu po dvou letech chytat za Kometu Brno. Klub na svém webu oznámil, že jednatřicetiletý gólman začne ve středu s týmem trénovat. Čiliak naposledy působil v Popradu ve slovenské lize, v české nejvyšší soutěži má za sebou vedle Brna také angažmá ve Zlíně a Motoru České Budějovice.

V Brně ale působil dohromady deset let, chytal tam už v mládežnických kategoriích od roku 2005 a s Kometou vybojoval kompletní medailovou sbírku v extralize včetně titulů v letech 2017 a 2018. Spolu s play off za Kometu odchytal 276 z celkových 318 zápasů v nejvyšší soutěži.

"Pocity jsou neskutečné. Je to pro mě návrat domů. Když jsem míjel ceduli s názvem Brno, trochu jsem se v dobrém slova smyslu roztřepal," uvedl na webu Komety účastník dvou mistrovství světa. "Udělám všechno pro to, abych splatil důvěru, kterou jsem teď dostal," dodal brankář, který během kariéry také chytal za Znojmo v EBEL, Slovan Bratislava v KHL či za Nitru v nejvyšší slovenské soutěži.

Zdroj: ČTK
Další zprávy