O víkendu se výrazně ochladí, místy nasněží. V sobotu bude mrznout i ve dne

ČTK ČTK
Aktualizováno 18. 11. 2022 12:28
O víkendu v Česku výrazně klesnou teploty. V noci spadnou až na minus sedm stupňů Celsia a v sobotu bude mráz i přes den. Místy pak bude o víkendu sněžit a vytvoří se náledí. V sobotu bude mráz i přes den, vyplývá z předpovědi Českého hydrometeorologického ústavu.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Jakub Plíhal

Na pátek ještě meteorologové předpovídají teploty většinou mezi třemi až osmi stupni nad nulou. Pouze na severovýchodě Česka klesnou k nule. Odpoledne a večer se tam mohou vytvářet náledí nebo zmrazky a může během 12 hodin napadnout až pět centimetrů sněhu.

Ochlazení bude postupně přecházet do ostatních regionů Česka. V noci na sobotu mohou teploty klesnout až na minus šest stupňů a přes den pak bude nejvýše minus dva až plus dva stupně. V sobotu bude zataženo až oblačno a místy bude sněžit. V celém Česku se může vyskytovat náledí. Na severu a severovýchodě se později vyjasní.

"Během pátku se od severovýchodu ochlazuje, teploty budou postupně od severu a severovýchodu klesat pod bod mrazu. Mokré povrchy budou namrzat a místy se vytvoří náledí, v případě sněhové pokrývky i zmrazky," sdělili meteorologové.

Už po pátečním poledni se tak může začít náledí objevovat v celém Libereckém a Moravskoslezském kraji a v severních nebo severovýchodních částech Zlínského, Olomouckého, Pardubického, Královéhradeckého a Ústeckého kraje.

Během večera se pak začne náledí vyskytovat i v celých severních a východních Čechách a na většině území Vysočiny i Středočeského a Jihomoravského kraje. Do půlnoci pak už pravděpodobně zasáhne celé Česko. "V sobotu během dne bude místy celodenní mráz. Náledí a zmrazky proto mohou přetrvávat až do nedělního dopoledne," doplnili meteorologové.

Kromě náledí se objeví také sníh, především na jihozápadě Česka. "Dešťové srážky se budou postupně měnit ve sněhové a nejintenzivnější sněžení očekáváme od pátečních večerních hodin na jihozápadě území, kde sněžení bude přetrvávat i během soboty a ve večerních hodinách zeslábne. V tomto období na jihozápadě území může napadnout od pěti do 15 centimetrů nového sněhu," uvedli meteorologové. "Na ostatním území spadne od nuly do pěti centimetrů nového sněhu," doplnili.

V noci na neděli bude nejsilnější mráz, a to většinou až minus sedm stupňů. V páteční výstraze před náledím pak ale meteorologové doplnili, že v severní polovině Česka mohou teploty při zmenšené oblačnosti spadnout na minus osm až minus 12 stupňů.

Přes den už ale bude tepleji než v sobotu, teploty se budou pohybovat mezi jedním až pěti stupni nad nulou. Nadále bude oblačno až zataženo, ojediněle se hlavně v západní polovině Čech vyskytne sněžení nebo déšť se sněhem.

I na začátku příštího týdne bude vesměs zataženo až oblačno. Objeví se déšť i smíšené srážky. Teploty se ale podle Českého hydrometeorologického ústavu budou držet nad nulou, vystoupají až na sedm stupňů.

Není to žádná věda. Snížení teploty v místnosti o dva stupně pomůže snížit spotřebu až o 15 procent, říká šéf Pražské plynárenské. | Video: Michael Rozsypal
 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 7 hodinami

Běloruští advokáti hájící Cichanouského a Kalesnikavovou přišli o licenci

Dva běloruští advokáti, kteří obhajovali známé opoziční tváře včetně Maryji Kalesnikavové nebo Sjarheje Cichanouského, přišli o licenci, uvedl nezávislý běloruský portál Zerkalo. Advokáti nemohou pokračovat v činnosti nebo navštěvovat uvězněné opoziční aktivisty.

Advokáta Uladzimira Pylčanku, který hájil Kalesnikavovou, vyloučila rada minského kolegia advokátů, sdělil na sociálních sítích opoziční politik Viktar Babaryka. Pylčanka tak podle něj nebude moci za Kalesnikavovou docházet. Kalesnikavová v prezidentských volbách v roce 2020 podporovala hlavní opoziční kandidátku Svjatlanu Cichanouskou. Nyní si odpykává 11letý trest odnětí svobody. V minulých dnech prodělala operaci a byla na ARO.

O možnost vykonávat advokátní činnost přišel také Viktar Mackevyč, obhájce známého blogera a manžela Cichanouské Sjarheje Cichanouského. Ten byl v minulém roce odsouzen k 18 letům vězení.

Zdroj: ČTK
Další zprávy