O víkendu se mění čas. Dálkové vlaky budou hodinu stát

Hana Pražáková
24. 10. 2008 19:00
Čas se vrátí o hodinu zpátky ve tři hodiny v noci
Foto: Aktuálně.cz

Praha - V noci ze soboty na neděli si o jednu hodinu přispíme. Letní čas se totiž mění na zimní a ručičky hodinek se posunou o jednu hodinu zpátky.

Konkrétně se tak stane ve tři hodiny v noci, kdy se čas vrátí na hodnotu dvou hodin.

Hodinu navíc pocítí i cestující dálkových vlaků Českých drah, jimž se cesta do cílové stanice o hodinu protáhne. Vlaky totiž budou během časového posunu stát, aby oproti jízdnímu řádu nezískaly šedesátiminutový náskok.

"Změna letního času na zimní ze soboty 25. na neděli 26. října se dotkne patnácti nočních dálkových vlaků. Ručičky hodin se posunou o hodinu zpět, dálkové vlaky tedy budou uprostřed noci hodinu čekat na odjezd podle SEČ. Pokud by vlaky nezůstaly stát, jely by po změně času ve zbytku trasy o hodinu dříve," uvedl mluvčí drah Ondřej Kubala.

Vlaky se zastaví vždy v první stanici, ze které mají odjíždět podle jízdního řádu po druhé hodině ranní. Zastaví se spoje jedoucí na Slovensko, do Polska, Ruska, Rakouska či Rumunska a analogicky také v opačném směru.

Podívejte se, kterých vlaků se změna času dotkne.

Odstraňování následků nehody probíhalo celé odpoledne a v noci. Stanicí projížděly další vlaky. Cestující v nich na krátký okamžik zahlédli, proč má jejich vlak zpoždění.
Odstraňování následků nehody probíhalo celé odpoledne a v noci. Stanicí projížděly další vlaky. Cestující v nich na krátký okamžik zahlédli, proč má jejich vlak zpoždění. | Foto: Ondřej Besperát

Dráhy proto doporučují, aby si lidé, kteří budou těmito vlaky cestovat, jejich aktuální odjezdy ověřili na kontaktní lince 840 112 113.

"Tato linka je k dispozici 24 hodin denně ve čtyřech jazycích," uvedl Kubala.

Jiné vlaky v noci na trati nejsou, a tudíž se jich změna času nijak nedotkne. "Regionální spoje končí mezi půl jednou a jednou, ranní začínají jezdit až kolem čtvrté hodiny ranní," řekl Petr Pošta z tiskového oddělení Českých drah.

Změna času bývá spojována s úsporou elektrické energie, ale v posledních letech se řada odborníků od tohoto názoru odklání. Posun podle nich nemá tak velký vliv na spotřebu elektřiny, jak se původně myslelo.

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Dálnice D3 u Českých Budějovic je po nehodě kamionu ve směru z Prahy zavřená

Dálnice D3 je na 122. kilometru mezi Borkem a Ševětínem na Českobudějovicku ve směru z Prahy neprůjezdná. Havaroval tam kamion. Při nehodě se nikdo nezranil. Dálnice bude zavřená asi do 12:00. Směr na Prahu je průjezdný bez omezení, provoz je minimální. Informovali o tom mluvčí jihočeských hasičů Vendula Matějů a krajský policejní mluvčí Jiří Matzner.

Policie odklání dopravu na výjezdu 118 Ševětín. "Nákladní auto narazilo do svodidel," uvedl Matzner. Nyní se auto odtahuje a dálnice se uklízí. Když se odtahová služba snažila kamion vyprostit, prorazila se nádrž nákladního auta. Na vozovku pak unikly pohonné hmoty, na místě tak zasahují i hasiči.

Zdroj: ČTK
Další zprávy