O víkendu se mění čas. Dálkové vlaky budou hodinu stát

Hana Pražáková
24. 10. 2008 19:00
Čas se vrátí o hodinu zpátky ve tři hodiny v noci
Foto: Aktuálně.cz

Praha - V noci ze soboty na neděli si o jednu hodinu přispíme. Letní čas se totiž mění na zimní a ručičky hodinek se posunou o jednu hodinu zpátky.

Konkrétně se tak stane ve tři hodiny v noci, kdy se čas vrátí na hodnotu dvou hodin.

Hodinu navíc pocítí i cestující dálkových vlaků Českých drah, jimž se cesta do cílové stanice o hodinu protáhne. Vlaky totiž budou během časového posunu stát, aby oproti jízdnímu řádu nezískaly šedesátiminutový náskok.

"Změna letního času na zimní ze soboty 25. na neděli 26. října se dotkne patnácti nočních dálkových vlaků. Ručičky hodin se posunou o hodinu zpět, dálkové vlaky tedy budou uprostřed noci hodinu čekat na odjezd podle SEČ. Pokud by vlaky nezůstaly stát, jely by po změně času ve zbytku trasy o hodinu dříve," uvedl mluvčí drah Ondřej Kubala.

Vlaky se zastaví vždy v první stanici, ze které mají odjíždět podle jízdního řádu po druhé hodině ranní. Zastaví se spoje jedoucí na Slovensko, do Polska, Ruska, Rakouska či Rumunska a analogicky také v opačném směru.

Podívejte se, kterých vlaků se změna času dotkne.

Odstraňování následků nehody probíhalo celé odpoledne a v noci. Stanicí projížděly další vlaky. Cestující v nich na krátký okamžik zahlédli, proč má jejich vlak zpoždění.
Odstraňování následků nehody probíhalo celé odpoledne a v noci. Stanicí projížděly další vlaky. Cestující v nich na krátký okamžik zahlédli, proč má jejich vlak zpoždění. | Foto: Ondřej Besperát

Dráhy proto doporučují, aby si lidé, kteří budou těmito vlaky cestovat, jejich aktuální odjezdy ověřili na kontaktní lince 840 112 113.

"Tato linka je k dispozici 24 hodin denně ve čtyřech jazycích," uvedl Kubala.

Jiné vlaky v noci na trati nejsou, a tudíž se jich změna času nijak nedotkne. "Regionální spoje končí mezi půl jednou a jednou, ranní začínají jezdit až kolem čtvrté hodiny ranní," řekl Petr Pošta z tiskového oddělení Českých drah.

Změna času bývá spojována s úsporou elektrické energie, ale v posledních letech se řada odborníků od tohoto názoru odklání. Posun podle nich nemá tak velký vliv na spotřebu elektřiny, jak se původně myslelo.

 

Právě se děje

před 36 minutami

Sedlákova střelecká série v KHL skončila

Gólová série Lukáše Sedláka v Kontinentální hokejové lize po třech zápasech skončila. Mezi střelce se v dnešním duelu v Nižněkamsku zapsal jiný český útočník Čeljabinsku Tomáš Hyka, ale jen mírnil porážku 4:6.

Sedlák skóroval v minulých třech zápasech a vylepšil svou bilanci v sezoně na 11 branek, dnes společně s Hykou asistovali ve 28. minutě u gólu Andrewa Calofa na 2:2 v přesilovce. Hyka se poosmé v ročníku zapsal mezi střelce v čase 59:50 při power play a snížením na 4:5 vykřesal jiskřičku naděje, kterou ale uhasil krátce po buly střelou do prázdné branky Denis Kazionov.

Čeljabinsk po třetí porážce ze čtyř zápasů zůstal na dně Východní konference a spolu s Dinamem Minsk i celé soutěže.

Zdroj: ČTK
před 57 minutami

Demonstrace proti Babišovi bude v úterý na Václavském náměstí v Praze, pak přijdou akce v regionech

Spolek Milion chvilek uvedl, že kvůli velkému zájmu musel přesunout úterní demonstraci v Praze z Karlova na Václavské náměstí. Hlavním požadavkem zůstává demise premiéra Andreje Babiše (ANO). Po pražské demonstraci, která se symbolicky uskuteční na Den lidských práv a začne v 18:00, budou následovat 16. a 19. prosince další protesty mimo hlavní město.

Původně chtěli aktivisté oznámit další protesty až v lednu, poslední vývoj kolem auditní zprávy Evropské komise týkající se premiéra a obnovení jeho trestního stíhání v kauze Čapí hnízdo je ale přiměl svolat je ještě do konce roku. "Jeho problémy poškozují celou republiku. Trestně stíhaný člověk s obrovským střetem zájmů nemá v čele vlády co dělat," tvrdí Milion chvilek.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Polský nejvyšší soud zpochybnil nezávislost soudcovské rady

Polský nejvyšší soud dnes rozhodl, že soudcovská rada, převážně zvolená parlamentem ovládaným vládní stranou Právo a spravedlnost (PiS), není dostatečně nezávislá na politické moci. Zpochybnil tak podle agentury AFP spornou soudní reformu, prosazovanou vládou PiS. Rozhodnutí nejvyššího soudu může podle expertů posloužit k napadení verdiktů stovek soudců, jejichž jmenování soudcovská rada schválila, a vyvolat chaos v soudním systému, upozornila agentura Reuters.

"Národní soudcovská rada neskýtá dostatečné záruky nezávislosti na orgánech zákonodárné a výkonné moci," uvedl soudce nejvyššího soudu Bohdan Bieniek s tím, že žádost soudcovské rady o odročení dnešního jednání nejvyššího soudu dorazila devět minut po podepsání verdiktu, a tak "nelze odročit něco, co už skončilo".

Předseda soudcovské rady Leszek Mazur nicméně rozhodnutí odmítl a ujistil, že "nebude mít žádný vliv na fungování rady, ani disciplinárního kolegia nejvyššího soudu".

Zdroj: ČTK
Další zprávy