O víkendu se mění čas. Dálkové vlaky budou hodinu stát

Hana Pražáková
24. 10. 2008 19:00
Čas se vrátí o hodinu zpátky ve tři hodiny v noci
Foto: Aktuálně.cz

Praha - V noci ze soboty na neděli si o jednu hodinu přispíme. Letní čas se totiž mění na zimní a ručičky hodinek se posunou o jednu hodinu zpátky.

Konkrétně se tak stane ve tři hodiny v noci, kdy se čas vrátí na hodnotu dvou hodin.

Hodinu navíc pocítí i cestující dálkových vlaků Českých drah, jimž se cesta do cílové stanice o hodinu protáhne. Vlaky totiž budou během časového posunu stát, aby oproti jízdnímu řádu nezískaly šedesátiminutový náskok.

"Změna letního času na zimní ze soboty 25. na neděli 26. října se dotkne patnácti nočních dálkových vlaků. Ručičky hodin se posunou o hodinu zpět, dálkové vlaky tedy budou uprostřed noci hodinu čekat na odjezd podle SEČ. Pokud by vlaky nezůstaly stát, jely by po změně času ve zbytku trasy o hodinu dříve," uvedl mluvčí drah Ondřej Kubala.

Vlaky se zastaví vždy v první stanici, ze které mají odjíždět podle jízdního řádu po druhé hodině ranní. Zastaví se spoje jedoucí na Slovensko, do Polska, Ruska, Rakouska či Rumunska a analogicky také v opačném směru.

Podívejte se, kterých vlaků se změna času dotkne.

Odstraňování následků nehody probíhalo celé odpoledne a v noci. Stanicí projížděly další vlaky. Cestující v nich na krátký okamžik zahlédli, proč má jejich vlak zpoždění.
Odstraňování následků nehody probíhalo celé odpoledne a v noci. Stanicí projížděly další vlaky. Cestující v nich na krátký okamžik zahlédli, proč má jejich vlak zpoždění. | Foto: Ondřej Besperát

Dráhy proto doporučují, aby si lidé, kteří budou těmito vlaky cestovat, jejich aktuální odjezdy ověřili na kontaktní lince 840 112 113.

"Tato linka je k dispozici 24 hodin denně ve čtyřech jazycích," uvedl Kubala.

Jiné vlaky v noci na trati nejsou, a tudíž se jich změna času nijak nedotkne. "Regionální spoje končí mezi půl jednou a jednou, ranní začínají jezdit až kolem čtvrté hodiny ranní," řekl Petr Pošta z tiskového oddělení Českých drah.

Změna času bývá spojována s úsporou elektrické energie, ale v posledních letech se řada odborníků od tohoto názoru odklání. Posun podle nich nemá tak velký vliv na spotřebu elektřiny, jak se původně myslelo.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 6 hodinami

Bayern i v oslabení zvládl bundesligový zápas ve Fürthu a vyhrál 3:1

Fotbalisté Bayernu Mnichov porazili v předehrávce 6. kola německé ligy Fürth 3:1, přestože proti nováčkovi hráli takřka celý druhý poločas v oslabení. Po úvodní remíze vyhráli v sezoně páté utkání za sebou a vedou neúplnou tabulku o tři body před Wolfsburgem, který má sobotní zápas k dobru.

Skóre otevřel v 10. minutě Thomas Müller, po půlhodině hry zvýšil na 2:0 Joshua Kimmich. Tři minuty po začátku druhého poločasu ale dostal za ostrý faul červenou kartu Benjamin Pavard a bavorský tým se v deseti na výhru ještě hodně nadřel. Ve vyhrocené atmosféře dostal žlutou kartu v 64. minutě i trenér Bayernu Julian Nagelsmann.

Uklidnění úřadujícím šampionům přinesl v 68. minutě vlastní gól Sebastiana Griesbecka, po němž Bayern vedl už o tři branky. V závěru už jen zkorigoval stav přesnou hlavičkou Cedric Itten.

Aktualizováno před 7 hodinami

Brabec vnímá po debatě o Turówě posun, příští týden se sejde s polským ministrem

Ministr životního prostředí Richard Brabec (ANO) vnímá po pátečním jednání expertních týmů významný posun v některých bodech ohledně polského hnědouhelného dolu Turów. Příští týden, pravděpodobně v pondělí, bude jednat s polským protějškem Michalem Kurtykou, později opět zasednou i odborné týmy.  Polský prezident Duda ke sporu řekl v televizi, že se Polsko nemůže připravit o 7 procent energetického trhu a že vybízí k dialogu.

Podle Česka důl Turów u česko-polské hranice mimo jiné ohrožuje zásoby pitné vody v českých obcích. Soudní dvůr Evropské unie v pondělí uvalil na Polsko pokutu půl milionu eur denně (asi 12,7 mil. Kč) za neuposlechnutí předchozího soudního příkazu k přerušení těžby v dole.

Unijní soud už v květnu vydal na základě české žaloby předběžné rozhodnutí o zastavení těžby v dole. Polská vláda reagovala oznámením, že důl zavřít nehodlá, a stejné stanovisko zaujal také generální ředitel společnosti PGE, vlastníka dolu. Náhlé zastavení těžby by podle Polska ohrozilo energetickou bezpečnost země a tisíce pracovních míst. Soud následně vyměřil Polsku zmíněnou pokutu.

Polský ministr spravedlnosti Zbigniew Ziobro v pátek podle agentury PAP řekl, že Soudní dvůr Evropské unie neměl v dané etapě sporu o důl Turów právo uložit Polsku pokutu. Spor o Turów před unijním soudem ještě nedospěl k verdiktu. 

Brabec nechtěl být ohledně možné dohody konkrétní. "Dokud není domluveno všechno, není domluveno nic. Nicméně bylo několik bodů, které byly významně sporné celou dobu. Dnes po jednání vnímám posun v některých a uvidíme. Nechci konkretizovat," řekl v pátek. "Jsem rád, že se i po dnešním jednání přiblížil kompromis, který snad bude přijatelný pro obě strany, který snad budou umět schválit obě vlády," doplnil liberecký hejtman Martin Půta (Starostové pro Liberecký kraj).

Zdroj: ČTK
Další zprávy