O víkendu hrozí nejvyšší riziko kousnutí klíštěte

ČTK ČTK
19. 5. 2012 17:21
Nebezpečí se nevyhne nikomu - klíšťata se mohou skrývat i v městských parcích
Ilustrační foto
Ilustrační foto | Foto: Aktuálně.cz

Praha - Riziko kousnutí klíštětem je v sobotu na nejvyšším, desátém stupni a potrvá podle předpovědi Českého hydrometeorologického ústavu do pondělí. 

Ministerstvo zdravotnictví radí lidem při pobytu v přírodě používat repelenty a pravidelně prohlížet oděv a tělo. Od klíšťat hrozí klíšťový zánět mozku a lymská borelióza.

Odborníci radí používat repelent, lidé by si neměli sedat ani lehat v porostech a neměli by vstupovat do křovin, zejména na okraji lesa a vodních toků. Vhodné je oblečení z hladké světlé látky.

Už na vycházce je potřeba se občas prohlédnout, zejména kalhoty, a odstranit přichycená klíšťata. Další prohlídka a odstranění klíšťat je nezbytná večer po návratu a další den ráno.

Klíšťata jsou nejaktivnější ráno a večer. Lidé se s nimi mohou setkat i v městských parcích a zahradách. 

Klíšťata nesnášejí horko, svědčí jim teplé a vlhké prostředí. Nejsou tedy na otevřených a osluněných suchých místech a v trvale podmáčeném terénu.

Nákaza klíšťovým zánětem mozku se přenese ihned po přisátí klíštěte, boreliózou až po 24 hodinách. 

Pokud si tedy člověk po vycházce prohlédne důkladně celé tělo a přisátá klíšťata odstraní, boreliózy se bát nemusí. Klíšťovému zánětu mozku je možno předejít očkováním, očkovat lze celoročně.

---------------------------------------------------------------------------------------------------

Kam na očkování?

 

Právě se děje

Další zprávy