Policie propustila Rittiga, žalobce chce vazbu pro pět lidí

ČTK ČTK
Aktualizováno 28. 9. 2014 13:48
U tří obviněných je navržena vazba kvůli možnému ovlivňování svědků, u dalších dvou pro možný útěk a pokračování v trestné činnosti.
rittig rozhovor cast druha
rittig rozhovor cast druha | Foto: Aktuálně.cz

Praha - Lobbista Ivo Rittig obviněný v kauze tunelování firmy Oleo Chemical byl propuštěn na svobodu. Domů policie pustila i provozního šéfa firmy Radomíra Kučeru a Rittigova advokáta Davida Michala.

Vazbu žádá státní zástupce pro pět z deseti obviněných v této kauze. Podle informací ČTK jsou mezi nimi třeba Rittigovi advokáti Karolína Babáková a David Michal a zakladatel Oleo Chemical Michal Urbánek.

"Jsem na svobodě," řekl právník Michal. Zároveň potvrdil, že u jeho bratra Petra, který je také v kauze obviněn, byl podán návrh na vazbu.

"Myslím, že to obvinění je zcela nesmyslné. Podle policie šlo o to, že by si pánové z Oleo Chemical měli nechat vykrádat vlastní firmu, a ještě s tím souhlasit. Velmi rychle se ukáže, že ta konstrukce policejního orgánu nemá šanci obstát. A pan Rittig na tom nemohl mít žádný podíl," doplnil.

Advokátka: Pro Rittiga žalobce vazbu nechce

Advokát provozního šéfa Oleo Chemical Kučery oznámil, že podal návrh na propuštění svého klienta, a návrhu bylo vyhověno.

"Můj klient k věci vypovídal, z našeho pohledu se ho obvinění netýká napřímo. Věřím, že postupně vyjde najevo, že v této věci není trestně odpovědnou osobou," řekl. Kučerův advokát doplnil, že proti obvinění podal stížnost. Stejně postupovala i Rittigova obhájkyně Katarína Kožiaková Oboňová.

Rittigova advokátka potvrdila, že pro lobbistu žalobce vazbu nežádá. Sám Rittig nechtěl cokoli komentovat. Skupina, která podle vyšetřovatelů kromě vyvádění peněz prala špinavé peníze a krátila daně, byla zadržena v pátek.

K situaci ani dalšímu postupu se čerstvě propuštěný Rittig nechtěl jakkoli vyjadřovat. "Jdu domů. Teď je večer, nebudu to komentovat," řekl propuštěný lobbista. Jeho advokátka pouze uvedla, že je s rozhodnutím státního zastupitelství spokojená.

Zatím není jasné, kdo další kromě lobbisty a šéfa firmy vazbě unikne. Rittig pouze v reakci na informace o návrhu žalobce na odebrání pasu pro jednoho z propuštěných novinářům řekl, že on pas má. Z pětice, pro kterou zastupitelství požaduje vazbu, zdůvodnil úřad návrh u třech lidí možným ovlivňováním svědků a u dvou hrozbou útěku a pokračování v trestné činnosti, řekla pražská vrchní státní zástupkyně Lenka Bradáčová.

Podle informací ČTK bude o návrzích na vazbu rozhodovat soud v Liberci, lhůta pro rozhodnutí uplyne v pondělí ráno.

Policie v pátek v souvislosti s kauzou údajného vytunelování Oleo Chemical zasahovala na různých místech v Praze včetně Rittigovy vinohradské rezidence.

Ve skupině zadržených jsou podle médií kromě Rittiga jeho právníci Karolína Babáková a David Michal či lidé z vedení Oleo Chemical. Jedním z obviněných je také Rittigův obchodní partner Peter Kmeť zastupující firmu Cokeville Assets z Panenských ostrovů. Aktuální případ týká dodávek pro společnost Čepro, státního distributora paliv, řekla serveru Lidovky.cz Rittigova právnička.

Kmeť byl už dříve obviněn spolu s Rittigem, Michalem a dalším lobbistovým advokátem Markem Stubleym v případu údajně předražených jízdenek pro pražský Dopravní podnik.

Současná kauza Oleo Chemical podle lobbistovy advokátky už žádnou souvislost s dopravním podnikem nemá, ale obvinění stojí na podobné smlouvě s Cokeville Assets jako v případě jízdenek.

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Ruský ledoborec se dostal do silné bouře a vypověděly mu motory, vyslal signál SOS

Ruský ledoborec, který se nachází s 33 lidmi na palubě u západních břehů Norska, za bouřlivého počasí vyslal tísňové volání. K plavidlu zamířily dva vlečné čluny a záchranný vrtulník. Ruský úřad pro námořní dopravu nicméně vzápětí uvedl, že signál SOS byl vyslán omylem a že loď není v problémech.

Ledoborci Tor západně od norského města Aalesund vypověděly motory, činnost dvou ze čtyř se ale později podařilo obnovit, takže bezprostřední nebezpečí teď ledoborci nehrozí, napsal norský deník Verdens Gang. Situace je ale stále vážná, protože v oblasti je velmi silná bouře.

Zdroj: ČTK
Další zprávy