O šest stupňů větší "zima". I tak padaly rekordy

Domácí ČTK Dagmar Honsová, Meteopress, Domácí, ČTK
21. 8. 2012 18:25
Meteorologové varují před bouřkami s krupobitím, budou se vyskytovat do středy večer
Dobřichovice, 20. srpna, 40 stupňů ve stínu.
Dobřichovice, 20. srpna, 40 stupňů ve stínu. | Foto: Reuters

Praha - Teplotní rekordy padaly i v úterý, ačkoli v průměru byla o plných šest stupňů vetší "zima" než o den dříve. Oznámil to vpodvečer Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ). Doksany na Litoměřicku hlásí 34,6 stupně a překonání 23 let starého maxima o 3,6 stupně. Nejvyšší teploty dosahovaly 29 až 34 stupňů, vedra trápila hlavně západní Čechy.

Kromě Doksan překročila rtuť 34 stupňů také ve středočeských Neumětelích, kde bylo 34,2. Ze stanic s pozorovací dobou delší než 30 let hlásí rekord také Louny, kde bylo 33,8 stupně, stejná teplota, byť ne rekordní, byla naměřena také v Ústí nad Labem-Vaňově. Jen o desetinu stupně méně a rekord hlásí také Cheb, nerekordní hodnoty 33,7 stupně dosáhla rtuť také v Teplicích. Rekord s teplotou 33,6 stupně hlásí i Plzeň-Bolevec.


Hranice 33 stupňů byla v úterý odpoledne pokořena také v Brandýse nad Labem, České Lípě, Staňově, Doksech a Kopistech na Litoměřicku.

Po tropickém pondělku, který přepsal doposud nejvyšší naměřenou teplotu na našem území na hodnotu 40,4 °C, následovala tropická noc. Ta do některých míst v Česku přinesla silné bouřky.

Teplota vzduchu neklesla v noci pod 20 °C například v Teplicích, kde v minimech naměřili 23 °C, v Žatci bylo 21 °C, v Kopistech a Olomouci 22 °C a v Brně 20 °C.

Rekordní den, kdy nejvyšší teplotu naměřili v Dobřichovicích ve Středočeském kraji, převyšoval normální hodnoty celkově až o 11 °C.

Až do středečního večera hrozí bouřky

Ojediněle silné bouřky doprovázené přívalovými srážkami se ale během noci přehnaly v krajích Jihočeský, Plzeňský, Středočeský a Liberecký. Například na Plzeňsku v Nepomuku spadlo 45 mm.

Silné bouřky přešly nad ránem i přes Prachaticko. Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ) vydal ve 4:00 výstrahu před kroupami, silnými nárazy větru a přívalovým deštěm na Českobudějovicku a Táborsku.

Další bouřky se budou podle meteorologů vyskytovat od odpoledních hodin až do středečního večera. V úterý je v ČR budou doprovázet vysoké teploty, nejvyšší odpolední teploty vystoupají na 29 až 33 °C.

Bouře budou ojediněle doprovázeny přívalovými srážkami, kroupami a silným větrem. To může v některých místech vést k rychlému odtoku vody ze svahů, rozvodnění malých toků nebo i jindy suchých koryt, zatopení níže položených míst a sklepů.

Lidé by měli zajistit okna a dveře, případně upevnit volně položené předměty, například zahradní nábytek.


 

Právě se děje

před 13 minutami

Írán odškodní rodiny cizinců, kteří zemřeli při sestřelení ukrajinského letadla

Teherán souhlasí s odškodněním rodin cizinců, kteří zemřeli v lednu při zkáze ukrajinského dopravního letadla sestřeleného Íránem. Dnes to podle agentury AP prohlásila švédská ministryně zahraničí Ann Lindeová. Sestřelení letadla 8. ledna krátce po startu z teheránského letiště si vyžádalo životy všech 176 lidí na palubě. Írán se po třech dnech přiznal, že jeho armáda ukrajinské letadlo neúmyslně a v důsledku lidské chyby sestřelila.

"Podepsali jsme dohodu o vzájemném porozumění, že budeme nyní společně s Íránem vyjednávat o odškodnění, o kompenzacích pro příbuzné obětí," řekla Lindeová švédské tiskové agentuře TT. Na otázku, zda Írán skutečně vyplatí odškodné, Lindeová odpověděla, že o tom není pochyb.

Švédsko s Kanadou, Ukrajinou, Británií a s Afghánistánem postupují společně s cílem vymoci na Íránu odškodné. "Očekáváme, že velmi brzy budeme mít první vyjednávání s konkrétními výsledky," řekla šéfka švédské diplomacie.

Další zprávy