O senátorské křeslo se v Teplicích utkají primátor Hanza s pedagogem Bergmanem

ČTK ČTK
6. 6. 2020 16:05
O mandát senátora po zemřelém předsedovi Senátu Jaroslavu Kuberovi se podle sobotních výsledků prvního kola hlasování utkají primátor Teplic Hynek Hanza (ODS) s ředitelem tamního gymnázia Zdeňkem Bergmanem (nestraník za Senátor 21).
Archivní snímek.
Archivní snímek. | Foto: ČTK

Primátor Hanza vyhrál první kolo hlasování s náskokem před dalšími osmi soupeři a získal 29,73 procenta hlasů. Bergman, který v roce 2018 postoupil do druhého kola s nedávno zemřelým Jaroslavem Kuberou, dostal 22,15 procenta hlasů. 

Třetí skončil hejtman Ústeckého kraje Oldřich Bubeníček (KSČM) se ziskem 16,36 procenta. Čtvrté místo obsadila starostka Bíliny Zuzana Schwarz Bařtipánová (ANO), která obdržela 9,78 procenta hlasů.

Volební účast v prvním kole doplňovacích voleb na Teplicku byla 15,79 procenta. Druhé kolo se odehraje 12. a 13. června. Hlasování provázela zvýšená hygienická opatření kvůli zamezení šíření koronaviru. Lidé volili v rouškách, k dispozici byla v místnostech dezinfekce. 

Kandidáti pro druhé kolo voleb

Hynek Hanza (42; ODS) je primátor Teplic (od roku 2018), teplický zastupitel (od 2010), zastupitel Ústeckého kraje (od 2016). V čele města před necelými dvěma lety vystřídal Jaroslava Kuberu, který se rozhodl po 24 letech ve funkci nepokračovat. Členem ODS je od roku 1997, jeho otec patřil k zakladatelům strany v Teplicích. "Na plakátech jsem v tandemu s náměstkem Hynkem Hanzou. Toho jsem si vychoval, je to stejná držgrešle jako já," řekl o něm před komunálními volbami 2018 Kubera.

Zdeněk Bergman (60; nestraník za hnutí Senátor 21) je pedagog a dlouholetý ředitel Gymnázia Teplice (od roku 1992). O senátorský mandát se ucházel již na podzim 2018, ve druhém kole prohrál s obhájcem mandátu Jaroslavem Kuberou (ODS). Angažuje se také v komunální politice, od roku 2014 je teplickým zastupitelem (jako nezávislý za Volbu PRO! Teplice). V roce 2012 se na společné kandidátce SNK ED a Strana Zdraví Sportu Prosperity neúspěšně ucházel o mandát krajského zastupitele.

VIDEO: Výroky senátora Jaroslava Kubery.

Předseda Senátu Jaroslav Kubera byl známý tím, že se při každé příležitosti snažil vtipkovat. | Video: Economia
 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 36 minutami

Rýmuje o Havlovi a Bibli. Mistrem Česka ve slam poetry se stal Strýc Pepin

Mistrem Česka ve slam poetry, tedy v přednesu vlastních básnických textů, se tuto sobotu v zaplněné pražské MeetFactory stal nováček mezi slamery vystupující pod přezdívkou Strýc Pepin. Porazil 11 kolegů, kteří do finále postoupili z kvalifikačních kol v 11 městech.

Asi s deseti exhibicemi je Strýc Pepin, vítěz klasifikačního kola v Ústí nad Labem, na české slamerské scéně nováčkem. V prvním kole přednesl báseň o návštěvě knihovny a čtení Bible, ve druhém pobavil publikum satirickým textem o působení Václava Havla na sociální platformě, na níž sdílí své fotografie. "Věřil jsem, že to v Praze bude fungovat," řekl slamer na dotaz, proč vybral zrovna tato díla.

První ročník mistrovství republiky ve slam poetry se uskutečnil roku 2003 na olomouckém literárním festivalu Poezie bez hranic. Finále se dlouho konala v brněnském klubu Fléda. Do Prahy se slamerské klání přesunulo v roce 2016. Galavečer v MeetFactory moderoval slamer Anatol Svahilec.

Zdroj: ČTK
Další zprávy